Skip to content

İPhone Garantisi ve AppleCare Hakkında Her Şey

14 de Mayıs de 2021

Her iPhone, sahibine ücretsiz teknik destek ve düşük veya ücretsiz onarımlar sağlayan bir Apple garantisiyle gelir. Yine de garantiler sonsuza kadar sürmez ve her şeyi kapsamaz. İPhone’unuz garip davranıyorsa ve yeniden başlatmak veya işletim sistemini güncellemek gibi standart düzeltmeler sorunu çözmüyorsa, garantinizden yararlanmanız gerekebilir. Apple Store’a gitmeden önce iPhone garantinizin ayrıntılarını bilmek, ücretsiz onarım ile yüzlerce dolara mal olan onarım arasındaki fark anlamına gelebilir.

Apple Inc.

Standart iPhone Garantisinin Ayrıntıları

Tüm yeni telefonlarla birlikte gelen standart iPhone garantisi şunları içerir:

 • Bir yıllık donanım onarımı
 • 90 günlük telefon desteği.

iPhone Garanti İstisnaları

İPhone garantisi aşağıdakilerle ilgili sorunları kapsamaz:

 • Piller
 • Çizikler ve ezikler gibi kozmetik hasar
 • Su hasarı ve diğer kazalar
 • Kılıf gibi başka bir ürünün kullanımından kaynaklanan hasar
 • Telefonda jailbreak yapma gibi kullanıcı tarafından yapılan değişiklikler
 • Apple yetkili olmayan sağlayıcılar tarafından yapılan onarımlar
 • Normal aşınma ve yıpranma
 • Çalınması

Garanti yalnızca resmi Apple ambalajındaki yeni satın alımlar için geçerlidir. İPhone’unuzu kullanılmış olarak satın aldıysanız, garanti artık geçerli değildir. Farklı yerel kanunlar ve düzenlemeler nedeniyle garantiler ülkeye göre biraz değişebilir. Ülkenizin özelliklerini kontrol etmek için Apple’ın iPhone garanti sayfasını ziyaret edin.

Standart iPod Garantisinin Ayrıntıları

İPod’lar için standart garanti, iPhone garantisiyle aynıdır.

İPhone’unuz Hala Garanti Altında mı?

Apple, iPhone’unuzun hala garanti kapsamında olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olacak basit bir araç sağlar.

AppleCare Uzatılmış Garantisi

Apple, AppleCare adlı genişletilmiş bir garanti programı sunar. Bir Apple müşterisi, cihazı satın aldıktan sonraki 60 gün içinde bir AppleCare koruma planı satın alarak cihazın standart garantisini uzatabilir. Bir iPhone veya iPod için standart garantiye eklenir ve hem donanım onarımları hem de telefon desteği için desteği iki tam yıla çıkarır.

 • AppleCare + İki tür AppleCare vardır: standart ve AppleCare +. Mac’ler ve Apple TV geleneksel AppleCare için uygundur; iPhone, iPod Touch, Apple Watch ve iPad ise AppleCare + kullanır. AppleCare +, standart garantiyi toplam iki yıllık garanti kapsamına ve iki hasar durumunda onarımlara kadar uzatır. Her onarımın kendisine ekli bir ücreti vardır (ekran onarımları için 29 ABD doları, diğer onarımlar için 99 ABD doları), ancak bu yine de ekstra teminat olmaksızın çoğu onarımdan daha ucuzdur. İPhone için AppleCare +, iPhone modelinize bağlı olarak 99-129 $ arasındadır (daha yeni modeller için daha pahalıdır).
 • AppleCare Kaydı AppleCare koruma planınızın tam olarak yürürlüğe girdiğinden emin olmak için Apple’a çevrimiçi olarak, telefonla veya postayla kaydedin.

AppleCare İade Edilebilir mi?

AppleCare’i satın almak iyi bir fikir gibi görünse de şirket, satın alma işleminden sonra ikinci düşüncelerinizin olabileceğini fark eder. Geri ödeme almak için AppleCare’i “iade edebilirsiniz” – ancak satın alma fiyatınızın tamamını geri alamazsınız. Bunun yerine, planınızı iade etmeden önce ne kadar süreyle sahip olduğunuza bağlı olarak orantılı bir geri ödeme alırsınız. AppleCare planınızı iade etmeye karar verirseniz, 1-800-APL-CARE’ı arayın ve bir AppleCare iadesi hakkında biriyle konuşmayı isteyin. Telefon menüsünde belirgin bir seçenek olmadığından, bunun için operatörü aramanız gerekebilir. Konuştuğunuz kişi makbuzunuzla ilgili bilgilerinizi isteyecektir, bu yüzden elinizin altında olduğundan emin olun. Daha sonra, dönüşü onaylayabilecek bir uzmana transfer edileceksiniz. Geri ödeme çekinizi veya hesap kredinizi birkaç günden birkaç ay sonrasına kadar herhangi bir yerde görmeyi bekleyin.

Sigorta ve Uzatılmış Garantiler

AppleCare, iPhone için sunulan tek uzatılmış garanti değildir. Bazı üçüncü taraflar, başka kapsama seçenekleri sunar. Yine de, çoğu üçüncü taraf iPhone sigorta seçeneğini önermiyoruz.

Apple’dan Nasıl Destek Alınır

Artık iPhone garanti kapsamınız ve seçenekleriniz hakkında her şeyi bildiğinize göre, Apple mağazanızın Genius Bar’ından nasıl randevu alacağınızı öğrenin. Teknolojik sorunlar ortaya çıktığında gitmeniz gereken yer burasıdır.