Skip to content

İPhone GPS’iniz Çalışmadığında Nasıl Onarılır

25 de Mayıs de 2021

GPS, insanların bir iPhone’da kullandığı en popüler özelliklerden biridir ve çalışmayı bıraktığında sinir bozucu olur. Bazen iPhone’unuzda “Konum mevcut değil” mesajıyla karşılaşırsınız. Telefonu navigasyon için kullandığınızda GPS bazen çalışmayı durdurur. Her iki durumda da düzeltmek için deneyebileceğiniz birkaç yöntem vardır. Bu makaledeki bilgiler iOS 6’dan iOS 13’e kadar çalıştıran iPhone’lar için geçerlidir.

İPhone GPS’in Çalışmamasının Nedenleri

İPhone’daki bazı ayarlar kasıtlı olarak GPS’in çalışmasını engeller. GPS’in çalışmamasının diğer nedenleri zayıf sinyal, güncel olmayan harita verileri veya donanım arızasıdır. İPhone GPS sorunları yaygın olmasa da, iOS’u güncelledikten sonra ortaya çıkabilir.

Getty Images
GPS sinyalinin olmamasına yönelik çözümlerin çoğu, düzeltilmesi kolay ayarlarla ilgilidir. Bir iPhone GPS sorunu için düzeltmelerin çoğu ayarlarla ilgilidir ve denenmesi kolaydır.

 1. İPhone’u yeniden başlatın. Kapatın, bir dakika bekleyin ve tekrar açın. Yeniden başlatma, genellikle telefondaki bir şey beklendiği gibi performans göstermediğinde yapılan bir düzeltmedir.

 2. Açık bir alana gidin. Sinyali olmayan veya metal binalar, yoğun ağaçlık alanlar veya tüneller gibi zayıf sinyalli alanlardan kaçının. Açık bir yere gidin ve GPS sinyalini yeniden kontrol edin.

 3. İPhone iOS’u güncelleyin. İPhone’unuzun en güncel iOS sürümünü çalıştırdığını onaylayın ve değilse yükseltin. İOS’un her yeni sürümü, hata düzeltmeleri ve yeni özellikler içerir.

 4. Hücresel verinin açık olduğunu onaylayın. İPhone ayarlarında Hücresel Veri kaydırıcısını kapatıp açın ve bir sinyal aldığınızı onaylayın.

 5. Wi-Fi’yi açın. Bir Wi-Fi bağlantısı doğru bir şekilde yardımcı olur, bu nedenle Wi-Fi’nizin açık olduğundan emin olun. Apple’a göre iPhone Konum Servisleri, konumunuzu belirlemek için GPS, Bluetooth, kitle kaynaklı Wi-Fi bağlantı noktaları ve hücresel kuleleri kullanır.

 6. Uçak Modunu Değiştirin. Diğer bir hızlı çözüm, Uçak Modunu 30 saniye boyunca açmaktır. Ardından kapatın ve GPS’inizi tekrar deneyin.

 7. Konum Servisleri arasında geçiş yapın. Konum servislerini kapatıp tekrar açmak, birçok iPhone kullanıcısı için çalışan basit bir numaradır. Bazen, hızlı sıfırlamadan fayda sağlayan bir şeyler sıkışır.

 8. Tarih ve Saat Dilimi ayarlarını kontrol edin. GPS’in çalışmamasının bir başka nedeni de telefondaki tarih ve saat dilimi ayarlarıdır. Onları düzeltmek için şuraya gidin: Ayarlar > Genel > Tarih ve Saat, ve Seç Otomatik olarak ayarla.

  iPhone Tarih ve Saat ayarları

 9. Ağ Ayarları Sıfırlama. Telefonun ağ ayarlarının sıfırlanması, Wi-Fi, GPS ve Bluetooth bağlantılarıyla ilgili bir dizi sorunu kırıldığında çözer. Sıfırlama tamamlandığında, çalışıp çalışmadığını görmek için GPS’nizi kontrol edin. Ağın sıfırlanması bağlantıyı keseceği için Wi-Fi bağlantınızda oturum açmanız gerekebilir.

 10. Uygulamayı yeniden başlatın. GPS sorununuz yalnızca bir uygulamadaysa:

  • Bu uygulamayı kapatın ve yeniden açın.
  • Uygulamanın en son sürümünü çalıştırdığınızı onaylamak için App Store’a bakın.
  • Söz konusu uygulama için Konum Servislerinin açık olduğunu onaylayın.
  • Telefondan silin ve App Store’dan yeniden yükleyin.
 11. Son çare olarak iPhone’unuzu tamamen sıfırlayın. Yukarıdaki düzeltmelerden hiçbiri işe yaramadıysa iPhone’u fabrika ayarlarına geri yükleyin. Fabrika ayarlarına sıfırlama, tüm ayarlarınızı ve verilerinizi siler. GPS sorununuzu çözmek için son çare olarak kullanılmalıdır. Fabrika ayarlarına sıfırlamaya hazırlanmak için iPhone’unuzu iTunes, Finder veya iCloud’u kullanarak yedekleyebilirsiniz. İyi bir yedeğiniz yoksa her şeyi kaybetme riskiniz vardır.

Nadiren de olsa GPS, bir iOS güncellemesinden sonra bir süre çalışmayı durdurabilir. Birkaç saat sonra kendi kendine çözülebilir veya düzeltilmesi için başka bir güncelleme gerektirebilir. Yukarıdaki düzeltmelerden hiçbiri işe yaramazsa, en iyi Apple veya yetkili bir Apple servis sağlayıcısı tarafından teşhis edilip onarılan bir donanım sorununuz olabilir. Kendiniz düzeltmeye devam etmek istiyorsanız Apple’ın çevrimiçi destek sitesinde arama yapın. Aksi takdirde, bir Apple Genius bar randevusu alın ve iPhone’unuzu bir Apple Store’a götürün.