Skip to content

iPhone Hatası 53 Nedir ve Nasıl Düzeltirsiniz?

5 de Haziran de 2021

iPhone hatası 53, iPhone’un çalışmamasına neden olabilecek biraz belirsiz bir sorundur. Ne olduğunu, neyin sebep olduğunu ve nasıl önleneceğini anlamak önemlidir. Çoğu rapora göre, 53 hatası aşağıdaki belirli koşullar altında ortaya çıkabilir:

  • Bir iPhone 6, 6 Plus, 6S veya 6S Plus sahibisiniz.
  • Telefonda iOS 8.3 veya üstü var.
  • İşletim sistemini güncellemeye veya iPhone’u geri yüklemeye çalışıyorsunuz.
  • Telefonda Apple dışında biri tarafından bir donanım onarımı yapıldı.
  • macOS Catalina 10.15, macOS Mojave 10.14 veya önceki sürümleri ya da iTunes yüklü bir PC kullanarak bir iOS aygıtını geri yüklemeye çalışıyorsunuz.
yuoak / DigitalVision Vektörleri / Getty Images

iPhone Hatası 53’ün Nedenleri

Hata kodu sayfasında Apple, 53 numaralı hatayı birkaç düzine başka donanım sorunuyla birlikte toplar ve bazı genel öneriler sunar. Sayfanın mevcut sürümü, 53 numaralı hataya neyin sebep olduğuna dair yararlı bir açıklama sağlamıyor, ancak sayfanın daha eski bir sürümü aşağıdakileri iddia ediyor:

iOS cihazınızda Touch ID varsa, iOS, güncelleme veya geri yükleme sırasında Touch ID sensörünün cihazınızın diğer bileşenleriyle eşleşip eşleşmediğini kontrol eder. Bu kontrol, cihazınızı ve Touch ID ile ilgili iOS özelliklerini güvende tutar. iOS, tanımlanamayan veya beklenmedik bir Touch ID modülü bulduğunda kontrol başarısız olur.

Önemli olan kısım, Touch ID parmak izi sensörünün, Touch ID sensörünü ana karta bağlayan anakart veya kablo gibi o cihazın diğer donanım bileşenleriyle eşleşmesidir. Apple, Apple parçalarının bir iPhone’da kullanılmasını tercih eder. Apple, Touch ID çevresinde sıkı bir güvenliğe sahiptir. Touch ID, kişisel kimlik nedenleriyle korunması gereken parmak izi verilerini kullanır. Ayrıca hem iPhone hem de Apple Pay verilerinizin güvenliğini sağlamak için kullanılır. Touch ID birimi donanımının geri kalanıyla eşleşmeyen bir iPhone, kurcalanarak saldırılara açık hale getirilmiş olabilir. iPhone’un bileşenleri birbirinden haberdar olduğundan, eşleşmeyen bileşenlerle onarım almak iPhone 53 hatasına neden olabilir. Örneğin, çatlamış bir ekranı veya bozuk bir Ana Sayfa düğmesini uyumlu herhangi bir parçayla onarabileceğinizi düşünebilirsiniz. Apple’a göre, bu parçalar eşleşmiyorsa hatayı alabilirsiniz – birçok üçüncü taraf tamir atölyesinin farkında olmadığı bir şey. 53 numaralı hatayı görüyorsanız, bunun nedeni büyük olasılıkla, birbiriyle eşleşmeyen parçalar kullanarak bir onarım gerçekleştirmiş olmanızdır. Bir iPhone’da Apple veya yetkili bir üçüncü taraf satıcı dışında herhangi biri tarafından yapılan onarımlar garantiyi geçersiz kılar. Garantiniz ve 53 numaralı hatanızla ilgili bir sorunla karşılaşmamak için onarımları her zaman Apple’dan veya yetkili bir sağlayıcıdan alın.

iPhone Hatası 53 Nasıl Onarılır

Tekrar düzgün çalışması için cihazınızı güncellemek veya geri yüklemek için bu adımları izleyin.

  1. iPhone işletim sistemini güncelleyin. Apple, iOS 9.2.1’in piyasaya sürülmesiyle iPhone Hatası 53’ü düzeltti. Bu güncelleme, telefonları 53 hatasıyla karşılaşan kişilerin, Apple ile iletişim kurmadan veya onarım için Apple’a ödeme yapmadan telefonu kendi başlarına geri yüklemelerine olanak tanır.

  2. iPhone’u geri yükleyin. iOS’u güncellemek sorunu çözmezse, iPhone Hatası 53 olan bir cihazı geri yüklemek için Apple’ın hataya özel talimatlarını izleyin.

  3. Apple Destek’e iletişime geçin. Yukarıdakilerin hiçbiri işe yaramazsa Apple müşteri desteği ile iletişime geçin veya bir Apple Genius çubuğundan randevu alın.