Skip to content

İPhone için Google Haritalar’ın Gözden Geçirilmesi

23 de Mayıs de 2021

Apple, iPhone için Haritalar ve GPS navigasyon uygulamasının orijinal sürümüyle yetersiz kaldığında, Google, Apple kullanıcılarını birkaç başka navigasyon seçeneği ile geride bırakabilirdi. Ancak Apple’a karşı vızıltı oluşturmak yerine, Google Haritalar’ın tamamen yeni, bağımsız bir iOS sürümü ile yükseldi. Google, Apple iOS6 ortamında haritaların hakimiyetini yeniden kazanmalarına yardımcı olmak için ücretsiz olarak sundu.

Google, iOS Haritalar Uygulamasıyla Beklentileri Aştı

Google, uygulamayı hızlı bir şekilde üreterek ve iPhone kullanıcıları ve hatta Apple tarafından doğru yaparak iPhone için Haritalar uygulamasıyla beklentileri aştı. İyi çalışan ve akıllı telefon navigasyon uygulamaları setinde rekabetçi olan gösterişli bir ürün üretti. Birkaç önemli alanda öne çıkıyor:

  • Arama: Google Haritalar’ın özellik listesi, Google’ın güçlü Yerel Arama yardımcı programını, derecelendirmeleri ve incelemeleri kullanarak bir adres ve işletme / ilgi çekici nokta araması içerir. Google ile oturum açtığınızda aramaları ve favorileri senkronize eder.
  • Talimatlar: Uygulama, tren, otobüs, metro veya yaya olarak seyahat dahil olmak üzere sesli, adım adım yol tarifleri sağlar. Ayrıca trafik algılama ve önleme sunar.
  • Sokak görünümü ve görüntüler: Haritalar uygulaması, dünya genelindeki yerlerin sokak düzeyinde görüntüler ve dokunmatik kontrollü panoramaları sunar. Yüksek çözünürlüklü küresel uydu görüntülerine ve Google’ın dünyayı kapsayan görüntüleme ve haritalama uygulaması Google Earth ile yakın bağlantıya sahiptir.

Son olarak, mümkün olan en doğru haritayı ve ilgi çekici noktaları sunmak için Google’ın yıllardır kazandığı deneyimini ve küresel bazda yaptığı tüm araştırmaları ve ince ayarları elde edersiniz.

Hız ve Basitlik

Google Haritalar, haritaların bit eşlemli grafiklerden daha hızlı oluşturulmasına ve ölçeklenmesine yardımcı olmak için vektör tabanlı grafikler kullanır. Google, dünyanın en güçlü ve en hızlı veri merkezlerinden bazılarını yönetir ve bu, süper hızlı veri alımıyla Haritalar uygulamasında görünür. Uygulama aynı zamanda yönleri hesaplamada ve yeniden hesaplamada da hızlıdır. Açılış arayüzü, arama, adım adım yol tarifleri ve trafik verilerine, toplu taşıma yol tariflerine, uydu görüntülerine ve Google Earth’e hızlı erişim dahil olmak üzere uygulamanın önemli özellik kümesini kontrol eden birkaç simgeye sahip tanıdık bir harita oluşturmadır. Dağınık arayüzlere sahip epeyce navigasyon uygulaması var, bu yüzden bu küçük bir başarı değil.

Sözlü Sokak Adı, Adım Adım Yol Tarifleri

Sözlü sokak adı, adım adım yol tarifleri herhangi bir iPhone GPS navigasyon uygulamasının merkezinde yer alır ve Google Haritalar hayal kırıklığına uğratmaz. Uygulama, yol tariflerini hızlı bir şekilde hesaplayarak en uygun rotaları ve sokak adlarını net, hoş ve insana benzeyen bir sesle sağlar. Yol tariflerini geleneksel harita görünümünde mavi bir ok ve rota çizgisiyle veya oklarla geliştirilmiş bir yol tarifi metin listesiyle görüntüleyebilirsiniz.

Entegrasyon

İPhone için Google Haritalar uygulaması, Apple’ın Kişiler uygulamasıyla entegrasyonu içerecek şekilde 2013’te yükseltildi. Arama kutusundaki mikrofon simgesine basarak Siri’yi ve sesli arama özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Google Haritalar, diğer uygulamalarla iyi oynar, uygun olduğunda arka planda kaybolur ve adım adım sözlü talimatlar vermeye devam eder. Google Earth’e aşina değilseniz, bu, parmağınızın tek bir dokunuşuyla dünyanın ayrıntılı uydu görüntülerini ve 3D perspektifleri keşfetmenize olanak tanıyan bir uygulamadır. Bir menü seçeneği, aynı zamanda ücretsiz bir uygulama olan Google Earth’ü seçip hedefleriniz hakkında farklı bakış açıları elde etmenizi sağlar. Genel olarak, iPhone için Google Haritalar uygulaması hızlı, yalın ve doğrudur. Yoğun navigasyon kullanıcıları, hızını ve doğruluğunu takdir edeceklerdir.