Skip to content

İPhone, iPod touch veya iPad’de FaceTime nasıl yapılır

9 de Mayıs de 2021

İPhone, iPad ve iPod touch’ta sesli ve görüntülü aramalar yapmak için FaceTime’ı kullanabilirsiniz. FaceTime ile sadece duymakla kalmayıp, konuştuğunuz kişiyi de göreceksiniz. Bu çok daha iyi – özellikle de uzun zamandır görmediğiniz veya sık sık göremediğiniz biriyse. Bu makaledeki talimatlar iPhone 4 ve üstü, 4. nesil iPod touch ve üstü ve iPad 2 ve üstü için geçerlidir. Bu cihazların tüm modern sürümleri FaceTime’ı destekler.

İPhone, iPad veya iPod touch’ta FaceTime Araması Yapma

FaceTime araması yapmanın birkaç yolu vardır. Telefon uygulamasını (yalnızca iPhone’da) veya FaceTime uygulamasını (üç aygıtın tümünde) kullanabilirsiniz. Her iki uygulama da önceden yüklenmiştir. Hangisini tercih ederseniz edin, FaceTime araması yapmak için şu adımları izleyin:

  1. Kişilerinize, iOS’ta yerleşik FaceTime uygulamasına veya Mesajlar uygulamanıza göz atın. Bu konumlardan herhangi birinde aramak istediğiniz kişiyi bulun ve adına dokunun.

  2. Ardından, FaceTime düğmesi (küçük bir kamera gibi görünür). Onları normalde yaptığınız gibi arayabilir ve ardından FaceTime Çağrı başladıktan sonra yandığında düğmesine basın. Bu düğme yalnızca FaceTime özellikli cihazlar aranırken kullanılabilir.

  3. İOS 7 veya sonraki sürümlerde FaceTime Sesli arama yapabilirsiniz. Bir kişinin sayfasının FaceTime bölümünde veya FaceTime uygulamasında bir seçenek olarak bir Telefon simgesi göreceksiniz. Simgesine dokunun. Telefon Yalnızca sesli arama başlatmak için simge. Bu seçenek, sesli aramalar için FaceTime teknolojisini kullanır ve konuşmayı telefon şirketinin sunucuları yerine Apple sunucuları üzerinden gönderdiği için aylık cep telefonu dakikalarınızı kaydeder.

  4. FaceTime aramanız, kameranın açılması ve kendinizi görmeniz dışında normal bir arama olarak başlayacaktır. Aradığınız kişi, ekrandaki bir düğmeye dokunarak aramanızı kabul etme veya reddetme seçeneğine sahiptir (birisi FaceTimes ise aynı seçeneğe sahip olursunuz). Kabul ederlerse FaceTime, kameranızdan onlara video gönderir ve bunun tersi de geçerlidir. Hem sizin hem de konuştuğunuz kişinin bir fotoğrafı aynı anda ekranda.

  5. FaceTime aramasını bitirmek için. kırmızıya dokun Son düğmesi ekranın altında bulunur.

Birden fazla kişiyle görüntülü sohbet etmek mi istiyorsunuz? İOS ve iPadOS’in son sürümlerinden biri, grup FaceTime görüşmeleri yapabilirsiniz.

FaceTime Çalışmıyorsa Ne Yapmalı

Bazı nadir durumlarda, kullanmaya çalıştığınızda FaceTime çalışmayabilir. Bu problemle karşılaşırsanız, çözümü bizde bulabilirsiniz. Bakın Arama Yaptığımda FaceTime Neden Çalışmıyor? Yalnızca diğer FaceTime uyumlu cihazlara FaceTime aramaları yapabilirsiniz. FaceTime’ı Android veya Windows cihazlarda kullanamazsınız. Bir arama yaptığınızda cihazınızdaki FaceTime simgesinin üzerinde bir soru işareti varsa veya yanmıyorsa, aradığınız kişinin FaceTime aramasını kabul edememesi olabilir.

İPhone, iPad veya iPod touch’ta FaceTime Nasıl Kurulur

Çoğu durumda FaceTime, iPhone, iPad ve iPod touch’ta varsayılan olarak ayarlanır ve etkinleştirilir. Bunun nedeni, FaceTime’ın telefon numaranıza veya Apple Kimliğinize (veya her ikisine) bağlı olması ve aygıtınızı kurduğunuzda etkinleştirilmesidir. FaceTime o zaman kurulmadıysa veya kapatıldıysa aşağıdaki adımları izleyerek tekrar açabilirsiniz:

  1. Dokunmak Ayarlar > FaceTime > taşı FaceTime kaydırıcıyı açık / yeşil konumuna getirin.

    İPhone ve iPod Touch'ta FaceTime ekran görüntüsü

  2. FaceTime ayarları ekranında, FaceTime’da nasıl ulaşılabilir olduğunuzu seçebilirsiniz: telefon numaranızı, e-posta adresinizi veya her ikisini kullanarak. Hangisini tercih ederseniz ona dokunun. Telefon numaraları yalnızca iPhone’da bulunur ve yalnızca iPhone’a bağlı numara olabilir.

  3. Bir Wi-Fi veya hücresel ağa bağlanın. Ağ bağlantınız olduğu sürece arama yapabilirsiniz. Yapabiliyorsanız, FaceTime’ı kullanmadan önce bir Wi-Fi ağına bağlanmak muhtemelen daha iyidir. Hücresel ağ üzerinden FaceTime yapabilseniz de, görüntülü sohbetler çok fazla veri gerektirir ve Wi-Fi aylık veri limitinizi kullanmaz.