Skip to content

İPhone Kamera Nasıl Kullanılır

25 de Mayıs de 2021

Bir iPhone’unuz varsa, akıllı telefon kameranız oldukça etkileyicidir. Modern iPhone modellerinde, binlerce maliyete sahip bağımsız cihazlarla rekabet eden kameralar bulunur. İPhone kamerası yıllar içinde gelişti. Orijinal iPhone fotoğraf çekti, ancak daha fazlasını değil. Sonraki modeller flaş, yakınlaştırma ve panoramik görüntüler gibi özellikler ekledi. Daha sonraki modeller seri çekim modu, portre modu, daha yüksek megapikseller, ekstra lensler, gece modu ve daha fazlasını ekledi. Hangi özellikle ilgilenirseniz ilgilenin, her iPhone’a önceden yüklenmiş olarak gelen Kamera uygulamasını nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır. Bu makaledeki ipuçları, modern ve daha eski iOS sürümlerine sahip çeşitli iPhone modelleri için geçerlidir. İPhone’unuzun bu özelliği destekleyip desteklemediğini görmek için her bölümdeki notu okuyun. Kamera uygulaması, iPad ve iPod touch’ta da mevcuttur, ancak farklı modellerin donanımlarına bağlı olarak farklı özellikleri vardır.

İPhone’unuzda Kameraları Değiştirin

Tüm yeni iPhone modellerinde iki kamera bulunur:

 • Öne bakan kamera, selfie çekmek, FaceTime kullanmak ve benzer görevler içindir.
 • Arkaya bakan kamera daha özelliklerle doludur ve diğer konuların fotoğraflarını ve videolarını çekmek içindir.

İPhone’unuzdaki iki kamera arasında geçiş yapmak kolaydır, böylece selfie çekebilir, video kaydedebilir veya başka bir görevi gerçekleştirebilirsiniz. Yenileme sembolü gösteren kamera düğmesine dokunmanız yeterlidir. Arkaya bakan ve öne bakan kamera arasında geçiş, iPhone 4’ten bu yana tüm iPhone modellerinde çalışır.

İPhone Kameranızdaki Lensleri Değiştirin

İPhone 4’ten bu yana tüm iPhone’ların ön ve arka kamerası var. İPhone 11 ile Apple ek lensler tanıttı.

 • İPhone 11, cihazın arkasında geniş açılı ve ultra geniş açılı bir lense sahiptir.
 • İPhone 11 Pro’nun arkasında, öne bakan kamera da dahil olmak üzere toplam dört lens oluşturan üçüncü bir telefoto lens bulunur.
 • İPhone 12, standart ve Pro modeller arasında aynı düzenlemeyi sunar.

Bu modellerden birine sahipseniz, yukarıdaki üç düğmeden birini seçerek lensler arasında geçiş yapabilirsiniz. Fotoğraf Kamera uygulamasındaki sekme:

 • .5 yeni ultra geniş lensi ifade eder.
 • 1x standart geniş lensi seçer.
 • 2 yeni telefoto lensi ifade eder.

Telefoto lens yalnızca iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max’te mevcuttur.

İPhone Kameranızla Yakınlaştırın

İPhone kamerası, istediğiniz fotoğrafı çekmek için yakınlaştırıp uzaklaştırabilir. Web sayfalarında ve resimlerde yakınlaştırma yapmanıza benzer. Kamera açıkken ve bir şey görüntülerken, uzaklaştırmak için iki parmağınızı birbirine yaklaştırın veya yakınlaştırmak için parmaklarınızı birbirinden uzaklaştırın. İPhone’unuzun dijital yakınlaştırma özelliğini kullanmanın bir başka yolu da, ekranın altında bir yakınlaştırma çubuğu ortaya çıkarmak için her iki yönü sıkıştırmaktır. Resmin daha fazlasını görmek için çubuğu sola, yakınlaştırmak için sağa sürükleyin. Kamera yakınlaştırma, iPhone 3GS ve daha yeni modellerde desteklenmektedir.

İPhone Kamera Flaşını kullanın

İPhone kamerası, düşük ışıkta ayrıntıları algılar. Yine de, yerleşik kamera flaşı ile düşük ışıkta harika fotoğraflar elde edebilirsiniz. İPhone’un son modellerinde daha iyi, daha doğal renkler sunan birden fazla flaş bulunuyor. Kamera uygulamasında kamera flaşı simgesi, ekranın üst kısmındaki şimşek işaretidir. Şu seçenekleri ortaya çıkarmak için dokunun:

 • Oto: İPhone kamerasının belirlediği şekilde, flaşı yalnızca iyi bir resim çekmek gerektiğinde kullanır.
 • Açık: Flaş her fotoğraf için kullanılır.
 • Kapalı: Bu, kamera için varsayılan ayardır. Telefon, aydınlatma koşulları ne olursa olsun flaş üretmiyor.

Bu kamera flaşı ayrıntıları, iPhone 4 ve daha yeni tüm iPhone modelleriyle ilgilidir.

İPhone’da Portre Modunu ve Portre Işığını Kullanma

Bazı iPhone modellerinin arkasında, aydınlatma teknikleri ve alan derinliği efektleri uygulayan yüksek kaliteli fotoğraflar sunan çift kamera sistemi bulunur.

Apple Inc.
Portre Modu ve Portre Işığı, iPhone 7 Plus ve daha yeni iPhone modelleriyle çalışır.

HDR Fotoğrafları Kullan

Yüksek Dinamik Aralıklı (HDR) fotoğraflar, aynı sahnenin birden fazla pozunu çekip bunları birleştirerek daha iyi görünen, daha ayrıntılı görüntüler sunar. Telefonunuz size HDR fotoğraflar üzerinde biraz kontrol sağlar. Dokunmak Ayarlar > Kamerave sonra aşağıdakileri yapın:

 • Taşı Akıllı HDR Çektiğiniz tüm resimlerde HDR fotoğrafları kullanmak için kaydırıcıyı açık / yeşil konuma getirin.
 • Taşı Normal Fotoğrafı Koru Fotoğraflarınızın HDR olmayan bir kopyasını tutmak için kaydırıcıyı açık / yeşil konumuna getirin (bu gerekli değildir, ancak bazı fotoğrafçılar bunu tercih eder).

HDR fotoğraflar iPhone 4 ve daha yeni modellerde mevcuttur.

Bir iPhone’da Kamera Odağını Uygulama

Kameranın odağını bir sahnenin belirli bir bölümüne uygulamak için bir nesneye veya kişiye dokunun. Görüntünün kameranın odaklandığı kısmını belirtmek için ekranda bir kare belirir. Odak özelliği, en iyi görünen fotoğrafı sunmak için pozlamayı ve beyaz dengesini otomatik olarak ayarlar, ancak bunu da kontrol edebilirsiniz. Odak karesini görüntülemek için ekrana dokunun, ardından parlaklığı ayarlamak için yukarı ve aşağı kaydırın. İPhone kameranızı bir nesneye odaklamak, iPhone 4 ve daha yeni modellerde kullanılabilir.

İPhone’da Panoramik Fotoğraflar Çekin

İPhone fotoğraflarının sunduğu standart görüntü boyutundan daha ayrıntılı ve muhteşem bir görüntüyü yakalamak ister misiniz? İPhone’un panoramik fotoğraf seçeneğini kullanın. Panoramik bir lense sahip olmasa da iPhone, birden çok görüntüyü birleştirmek için yazılım kullanır.

 1. Kamera uygulamasından, seçmek için vizörün altındaki metni kaydırın. Pano.

 2. Fotoğraf çekmek için kullanılan düğmeye dokunun.

 3. Ekrandaki talimatları izleyin ve iPhone’u, ekranda gördüğünüz çizgiyi izleyerek panoramada çekmek istediğiniz konu üzerinde yavaş ve sabit bir şekilde hareket ettirin.

 4. Dokunmak Bitti panoramik fotoğrafı Fotoğraflar uygulamanıza kaydetmeyi bitirdiğinizde.

Ekran, tam boyutlu görüntüyü gösterecek kadar büyük olmadığından, fotoğraf iPhone’unuzda küçük görünecektir. Tam boyutlu fotoğrafı görmek için resmi daha büyük ekrana sahip bir cihazda paylaşın. Panoramik fotoğraflar iPhone 4S ve en az iOS 6 yüklü daha yeni cihazlarda çekilebilir.

İPhone’da Seri Çekim Modunu kullanma

Aksiyon fotoğrafları çekerken olduğu gibi hızlı bir şekilde birkaç fotoğraf çekmek istiyorsanız, seri çekim modunu kullanın. Düğmeye her bastığınızda fotoğraf çekmek yerine, saniyede 10’a kadar sürer. Seri çekim modunu kullanarak fotoğraf çekerken, deklanşör düğmesine dokunun ve basılı tutun. Görüntüleri yakaladıkça, ekran sayısı hızla artar. Bitirdiğinizde, seri çekim modu fotoğraflarınızı incelemek ve istemediklerinizi silmek için Fotoğraflar uygulamasına gidin. iPhone 5S ve daha yeni modeller seri çekim modunu destekler.

İPhone’da Fotoğraf Filtreleri Uygulama

Bazı popüler fotoğraf uygulamaları, görüntülerin havalı görünmesi için fotoğraflara şık efektler ve filtreler uygular (merhaba, Instagram!). İPhone’un Kamera uygulamasında, başka bir uygulama kullanmadan uygulayabileceğiniz bir dizi filtre vardır.

Sahilde yürüyüş sörf tahtası olan adam

Boyunca / RooM / Getty Images
Kamera uygulamasının köşesinden birbirine geçen üç daireyi seçerek iPhone kamera filtrelerine erişin. Her birinin nasıl göründüğünü görmek için filtreler arasında gezinin, ardından kameranızı normalde yaptığınız gibi kullanın. Kamera, resmini çektiğiniz herhangi bir görüntüyü seçtiğiniz filtre ile kaydedecektir. Fotoğraf filtreleri, iPhone 4S ve daha yenisi iOS 7 veya sonraki sürümlere sahip cihazlarda çalışır.

İPhone’da Canlı Fotoğraflar Çekin

Apple’ın Live Photos formatı, eğlenceli ve ilgi çekici fotoğraflar oluşturmak için animasyon ve sesi birleştirir. Ayrıca animasyonları döngüye alan veya eylemi ileri geri döndüren filtreler de uygulayabilirsiniz. iPhone 6S ve daha yeni modeller Live Photos’u destekler.

Kare Formatında Fotoğraflar Çekin

İPhone’unuz, Kamera uygulamasının tipik olarak çektiği dikdörtgen fotoğraflar yerine Instagram tarzı kare fotoğraflar çekebilir. Kare moduna geçmek için, vizörün altındaki kelimeleri kaydırıncaya kadar kaydırın. Meydan seçildi. Ardından, her zaman yaptığınız gibi kamerayı kullanın. iPhone 4S ve daha yeni sürümler, en az iOS 7’ye sahipse kare fotoğraflar çekebilir.

Daha İyi Fotoğraflar Oluşturmak için Izgara Kullanın

Daha iyi görünen fotoğraflar çekerken yardıma mı ihtiyacınız var? Ekranda kompozisyon yardımı almak için Kamera uygulamasında yerleşik olarak bulunan ızgara özelliğini açın. Kamera uygulamasında bir ızgarayı etkinleştirmek, siz fotoğraf çekerken ekrana bir ızgara koyar. Fotoğraf oluşturmaya yardımcı olmak için görüntüyü karelere böler. Açmak için Ayarlar uygulamasını açın veöğesine dokunun. Kamera > Kafes. Kamera ızgarasının kullanılması, tüm iPhone modellerinde iPhone 3GS aracılığıyla desteklenmektedir.

AE / AF Kilidi Kullanın

Kamera uygulaması ayrıca mevcut otomatik pozlama veya otomatik odaklama ayarlarınızı kilitlemek için bir AE / AF kilidi özelliği içerir. Bu ayarı Kamera uygulamasında bulmak için ekrana dokunun ve AE / AF Kilidi üstte görünür. Kapatmak için ekrana herhangi bir yere bir kez dokunun. AE / AF Kilidi, iPhone 3GS ve daha yeni modellerde desteklenir.

İPhone ile QR Kodlarını Tarayın

Modern iPhone’ların QR kodlarını taramak için ayrı bir uygulamaya ihtiyacı yoktur. Nerede görürseniz görün, QR kodlarını okumak için yerleşik Kamera uygulamasını kullanın. Bunu yapmak için, kameranızdaki kodu görüntüleyin ve nereye gittiğini açıklayan başlığa dokunun. QR kodunun işlemini hemen tamamlayacaksınız.

QR kodunu taramak için telefon kullanan kişi

Westend61 / Getty Images
QR kod taraması iOS 11’de tanıtıldı.

İPhone’da Video Kaydetme

İPhone harika bir fotoğraf makinesi olmasının yanı sıra aynı zamanda harika bir video kamera. Yeni modeller ultra yüksek çözünürlüklü 4K görüntüleri, ağır çekim videoları ve daha fazlasını yakalayabilir. İPhone’da video çekmek için, Kamera uygulamasını açın, Videove kaydı başlatmak ve durdurmak için kırmızı düğmeyi kullanın. HDR fotoğraflar ve panorama gibi bazı fotoğraf özellikleri video kaydederken çalışmaz, ancak kamera flaşı çalışır. Videoyu kaydederken de hareketsiz görüntüler çekebilirsiniz. İPhone kamerasıyla çekilen videoları düzenlemek için telefonun yerleşik video düzenleyicisini, Apple iMovie uygulamasını veya üçüncü taraf uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Ağır Çekim Video Kaydedin

Ağır çekim video, seri çekim moduyla birlikte iPhone 5S tarafından sağlanan bir başka önemli gelişmedir. Saniyede 30 kare (fps) ile çalışan videolar çekmek yerine, daha yeni modeller bazı modellerde 120 fps veya 240 fps hızında ağır çekim videolar çekebilir. Bu efekt, videolarınıza dram ve ayrıntı katabilir. Ağır çekim videolar kaydetmek için vizörün altındaki seçenekler sırasını kaydırarak Ağır Çekimve sonra her zaman yaptığınız gibi ilerleyin. Ağır çekim video kaydı, iPhone 5S ve daha yeni modellerde çalışır.

Hızlandırılmış Video Kaydetme

Ağır çekim, iOS Kamera uygulamasında yerleşik olarak bulunan tek düzgün video efekti değildir. Hızlandırılmış bir video özelliği de var. İPhone’unuza hızlandırılmış video kaydetmek için, Kamera uygulamasını açın, ardından ekrana ulaşana kadar vizörün altındaki metni kaydırın. Hızlandırılmış. Videoyu oluşturmak için her zamanki gibi kaydedin. iOS 8 ve sonraki sürümlere sahip iPhone’lar, hızlandırılmış videolar kaydedebilir.