Skip to content

İPhone Mikrofonunuz Çalışmadığında Nasıl Onarılır

7 de Mayıs de 2021

Mikrofon bir iPhone’da düzgün çalışmadığında sohbet etmeye çalışmaktan daha sinir bozucu bir şey yoktur. Karşı taraf sizi duyamıyor, aramalar belirsiz veya Siri komutları anlayamıyor olsun, işte bir iPhone mikrofonunda sorun giderme ve yeniden çalıştırma. Bu düzeltmeler, iPhone ve iOS’un tüm modelleri ve sürümleri için geçerlidir.

İPhone Mikrofonunuzun Çalışmamasının Nedenleri

İPhone mikrofonunun çalışmamasının birçok nedeni vardır. Sorun Bluetooth veya uygulama ile ilgili olabilir, iOS güncel değil veya bir şey mikrofonu engelliyor veya engelliyor ve normal şekilde çalışmasını engelliyor olabilir. Genellikle, kesin sorun yalnızca karşılık gelen düzeltme yoluyla kendini gösterir.

Çalışmayan bir iPhone Mikrofonu Nasıl Onarılır

Sorunu teşhis etmek ve telefonunuzun yeniden çalışmasını sağlamak için bu sorun giderme ipuçlarını izleyin.

 1. İPhone’u yeniden başlatın. Bir iPhone’u yeniden başlatmak, mikrofon arızaları da dahil olmak üzere birçok sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

 2. Engellenen açıklıkları kontrol edin. Tüm iPhone’larda en az üç mikrofon bulunur. Bu açıklıkların kapatılmadığından, engellenmediğinden veya herhangi bir şekilde engellenmediğinden emin olmak için alt, ön ve arka mikrofon açıklıklarını kontrol edin.

  elma
 3. Ekran koruyucuyu veya kılıfı çıkarın. Ekran koruyucunuz veya kılıfınız herhangi bir mikrofon açıklığını engellemese bile, yine de mikrofonu engelleyebilir. Davayı kaldırın ve bunun sorunu çözüp çözmediğine bakın.

 4. Tüm aksesuarları çıkarın. Telefona bağlı tüm aksesuarları (Bluetooth kulaklıklar, kulakiçi kulaklıklar ve kulaklıklar gibi) çıkarın ve çalışıp çalışmadığını görmek için mikrofonu tekrar kullanın.

 5. Yeni bir kulaklık deneyin. Hatalı veya ucuz kulaklıklar genellikle bir mikrofon çalışmadığında suçludur. Yeni bir kulaklık veya bir çift kulaklık kullanın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

 6. İletişim uygulamalarını yeniden başlatın. Mikrofon WhatsApp ve Skype gibi uygulamalarla çalışmazsa, uygulamayı kapatın ve tekrar açın.

 7. Uygulamalara mikrofon erişimi verin. WhatsApp, FaceTime veya Skype gibi bir uygulama kullanıyorsanız, uygulamanın mikrofona erişim izni olduğundan emin olun. Bunu yapmak için iPhone’a gidin Ayarlar, ayarlarını görüntülemek için ilgili uygulamayı seçin ve ardından Mikrofon değiştirildi Açık.

 8. Mikrofon açıklıklarını temizleyin. Mikrofon açıklıklarının tüy veya tozla tıkanıp tıkanmadığını kontrol edin. Öyleyse, açıklığı nazikçe fırçalamak için kuru, temiz bir diş fırçası kullanın. Mikrofona zarar verebileceğinden, yakın mesafeden mikrofon açıklığına basınçlı hava atmayın.

 9. Mikrofonları test edin. Mikrofonları ayrı ayrı test etmek, belirli bir mikrofonla ilgili sorunları bulmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

  • Birincil mikrofon: Sesli Notlar iPhone ana ekranından uygulama. Simgesine dokunun. Kayıt Sesinizi kaydetmek için simgesine dokunun. Kaydı durdurun ve oynatın. Sesini duyabiliyorsanız, bu birincil mikrofonun çalıştığını gösterir.
  • Ön mikrofon: Aç Kamera iPhone ana ekranından uygulama. Seç Video seçeneğini seçin ve selfie görünümüne geçin, ardından kayıt Sesinizi kaydetmek için simgesine dokunun. Kaydı durdurun. Şuraya git Fotoğraflar videoyu oynatmak için app. Sesini duyabiliyorsanız, bu ön mikrofonun çalıştığını gösterir.
  • Arka mikrofon: Aç Kamera iPhone ana ekranından uygulama. Şuraya git Video seçeneğine dokunun ve kayıt Sesinizi kaydetmek için simgesine dokunun. (Normal görünümde olmalıdır.) Kaydı durdurun. Şuraya git Fotoğraflar videoyu oynatmak için app. Sesini duyabiliyorsanız, bu arka mikrofonun çalıştığını gösterir.

  Bir mikrofonun çalışmadığını fark ederseniz, sonraki adımlara geçin.

 10. İOS’u güncelleyin. Bazen güncel olmayan bir iOS, mikrofonun düzgün çalışmasını engelleyebilir ve iPhone iOS’un güncellenmesi sorunu çözebilir. İOS’un güncel olup olmadığını kontrol etmek için şu adrese gidin: Ayarlar > Genel > Yazılım güncellemesi en son güncellemeleri kontrol etmek ve yüklemek için. Bazen iOS güncellemelerinde, bir telefonda donanım sorunlarına neden olabilecek hatalar bulunur. Bir güncellemeden sonra mikrofon çalışmayı durdurduysa, Apple desteğini arayın veya veri kaybı olmadan iOS’u nasıl eski sürüme geçireceğinizi öğrenin.

 11. Varsayılan ayarları geri yükleyin. Ayarlarda yapılan beklenmedik değişiklikler, mikrofonun çalışmayı durdurmasına neden olabilir. İPhone’u varsayılan ayarlarına sıfırlayarak bu sorunu çözebilirsiniz. Sıfırlama yapmak hiçbir veriyi silmez (Wi-Fi şifreleri hariç), ancak eski ayarlarınıza dönmek istemeniz durumunda, sıfırlama yapmadan önce iPhone’unuzu yedeklemelisiniz. Seçme Tüm İçeriği ve Ayarları Silbu, kişiler, uygulamalar, fotoğraflar, müzik, kredi veya banka kartları ve daha fazlası dahil olmak üzere telefondaki tüm kişisel içeriği kaldırır.

 12. Apple Destek’e iletişime geçin. Her şey başarısız olduysa iPhone desteği için Apple’a ulaşın. İPhone’unuz garanti kapsamındaysa Apple, sorunu gidermenize veya telefonu değiştirmenize yardımcı olabilir. Alternatif olarak, garantinize bağlı olarak iPhone’u ücretsiz veya ücretsiz olarak servise götürün.