Skip to content

iPhone Pil Tasarrufu İpuçları

6 de Mayıs de 2021

İPhone gibi modern taşınabilir cihazlar, dijital müzik, film ve müzik videoları akışında harikadır, ancak bu medya hizmetlerinin sürekli kullanımı, iPhone’un pil gücünün bitmesine neden olabilir. Pilin sınırlı bir ömrü vardır; suçlamalar arasında en iyi şekilde yararlanmak çok önemlidir. Pil gücünü korumanın bir yolu, arka planda çalışan hizmetleri ve uygulamaları kapatmaktır. Pilin gereğinden fazla şarj edilmemesi için iPhone’unuzdaki güç kullanımını optimize etmeye yönelik diğer bazı ipuçları. Bu makaledeki talimatlar, iOS 12 veya iOS 11 çalıştıran iPhone’lar için geçerlidir, ancak benzer talimatlar iOS’un önceki sürümlerinde mevcuttur.

Bir Müzik Hizmetinin Çevrimdışı Modunu Kullanın

Müzik akışı, yerel olarak depolanan ses dosyalarını çalmaktan daha fazla iPhone pil rezervini kullanır – ister indirdiğiniz ister senkronize edin. Müzik akışı hizmeti çevrimdışı modu destekliyorsa (Apple Music ve Spotify bunu yapan ikisidir), sık çalınan şarkıları indirmek için çevrimdışı modu kullanın. Şarkıları birden çok kez dinliyorsanız, bu şarkıları iPhone’unuza indirin ve depolama alanı sağlamak sorun olmaz. İnternet bağlantısı olmadığında bile dinleyebilirsiniz.

Hangi Uygulamaların Pil Süzgeci Olduğunu Görün

İOS 8 veya sonraki sürümleri çalıştıran iPhone’larda, Ayarlar menüsünde en çok pil gücünü kullanan uygulamaları (yüzdeye göre) listeleyen bir pil kullanım seçeneği vardır. Özellikle akış uygulamaları pili hızlı bir şekilde tüketebilir, bu nedenle müzik dinlemiyorsanız bu uygulamaları kapatın. Hangi uygulamaların en fazla pil gücünü kullandığını görmek için:

 1. Ayarlar app.

 2. Aşağı kaydırın ve dokunun Batarya.

 3. İkisinden birine dokunun Son 24 Saat veya Son 10 Gün kullanım sürelerini ve etkinliği görüntülemek için.

 4. Uygulamalar, en çok pil gücünü kullananlar listenin başında olacak şekilde sırayla listelenmiştir. Hangilerini daha az kullanabileceğinizi görün. Arka plan etkinliği olarak işaretlenenlere özellikle dikkat edin.

Hoparlör Yerine Kulaklık veya Kulaklık Kullanın

Müziği iPhone dahili hoparlörü veya kablosuz kurulum üzerinden dinlemek için, iPhone ile birlikte gelen kablolu kulaklıklarla dinlemekten daha fazla güç gerekir. Kulaklık kullanmak, ihtiyaç duyulan güç miktarını azaltır.

Arka Planda Uygulama Yenilemeyi Sınırla

Arka planda uygulama yenileme özelliği, uygulamaları her zaman güncel tutar, böylece siz istediğiniz zaman kullanıma hazır olurlar. Pil gücünden tasarruf etmek için çoğu uygulama için arka plan yenilemeyi kapatın veya özelliği yalnızca Wi-Fi bağlantılarıyla sınırlayın.

 1. Açık Ayarlar, ardından seçin Arkaplanda uygulama yenile.

 2. Hem Wi-Fi hem de hücresel bağlantıları yenilemek üzere özelliği açık bırakmak için arka planda yenilenmesi gerekmeyen uygulamaların seçimini kaldırın.

 3. Uygulamaların arka planda ne zaman yenilenebileceğini sınırlamak içinöğesine dokunun. Açık bitişik, yanında Arkaplanda uygulama yenile. Ardından, ikisinden birinin yanına onay işareti koymak için dokunun. Kapalı veya Wifibunların hiçbiri pil kullanımını etkilemez.

  İOS Ayarlarında Arka Planda Uygulama Yenileme, Açık, Kapalı

Ekranınızın Parlaklığını Düşürün

Ekran parlaklığı çok büyük bir güç tüketimidir. Ekran parlaklığını azaltmak, pil ömründen tasarruf etmenin hızlı bir yoludur.

 1. Açık Ayarlar.

 2. Dokunmak Ekran parlaklığı.

 3. Ekranı karartmak ve pil gücünden tasarruf etmek için kaydırıcıyı sola hareket ettirin.

  iPhone Ekranı ve Parlaklık ayarları

Bluetooth’u devre dışı bırak

Şu anda bir Bluetooth hoparlöre müzik akışı yapmıyorsanız, bu hizmeti devre dışı bırakmak iyi bir fikirdir. Bluetooth, herhangi bir şey için kullanmıyorsanız gereksiz yere pili bitirir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Açık Ayarlar.

 2. Dokunmak Bluetooth.

 3. Kapamak Bluetooth geçiş anahtarı.

  Bluetooth, iOS Ayarlarında KAPATIN

Wi-Fi’yi devre dışı bırak

Yerel olarak depolanan müzikleri dinlerken, kablosuz hoparlörlere akış yapmak istemediğiniz sürece Wi-Fi’ye ihtiyacınız yoktur. İnternete ihtiyacınız yoksa (örneğin bir yönlendirici aracılığıyla), bu pil tahliye cihazını geçici olarak devre dışı bırakın.

 1. Ayarlar app.

 2. Dokunmak Wifi.

 3. Kapamak Wifi geçiş anahtarı.

  Wi-Fi bağlantısı ve Wi-Fi geçişi iOS Ayarlarında KAPALI

AirDrop’u kapatın

Dosyaları paylaşmak için AirDrop varsayılan olarak etkindir. Uygun olmasına rağmen, bir güvenlik riskidir ve arka planda çalışırken pil gücünü kullanır. Kullanmıyorsanız kapatın. AirDrop’u kapatmak için:

 1. Açık Ayarlar, ardından dokunun Genel.

 2. Seçiniz AirDrop.

 3. Dokunmak Teslim Alma yanına bir işaret koyarsanız, bu, özelliğin kapalı olduğunu gösterir.

  Genel, AirDrop, Alma Kapalı

Akış Yerine Müzik Videoları İndirin

YouTube gibi sitelerden video izlemek genellikle akış içerir. Yapabiliyorsanız, güç tasarrufu yapmak için videoları yayınlamak yerine indirin.

Müzik Ekolayzerini Devre Dışı Bırakın

EQ özelliği kullanırsanız harikadır, ancak yoğun CPU’dur. Kapatmak için:

 1. Açık Ayarlar, ardından dokunun Müzik.

 2. İçinde Müzik ekran, seçin EQ.

 3. İçinde EQ ekran, dokunun Kapalı ona bir çek yerleştirmek için.

  İOS Ayarlarında Müzik, EQ, Kapalı düğmeleri

İCloud’u devre dışı bırakın

Apple iCloud, tüm aygıtlarınızla sorunsuz bir şekilde çalışır. Güç tasarrufu yapmak için sık sık senkronize edilmesi gerekmeyen uygulamalar için bu hizmeti devre dışı bırakın. İCloud’u devre dışı bırakmak için:

 1. Açık Ayarlar, ekranın üst kısmına gidin ve ardından adınıza dokunun.

 2. Seç iCloud.

 3. Diğer aygıtlarınızla eşzamanlamak için iCloud’u kullanan uygulamaları gözden geçirin. İhtiyacınız olmayan uygulamaları kapatın.

  Apple Kimliği, iCloud, iOS Ayarlarında geçiş düğmeleri

  Tüm uygulamalar için iCloud bağlantısını kapatmayın. Telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda korumak için iPhone’umu Bul’u açın. İCloud’a yedekleme yaparsanız, yedekleme uygulaması için iCloud’u açın.