Skip to content

İPhone Remote Uygulamasıyla İlgili Sorunlar Nasıl Giderilir

18 de Mayıs de 2021

İTunes Remote uygulamasını kullanarak bir iOS cihazını bir bilgisayara veya Apple TV’ye bağlamak genellikle kolaydır. Ancak bazen uygun bağlantı adımları izlense bile cihazlar bağlantı kuramaz. İPhone Remote uygulamasını çalıştıramıyorsanız, sorunu tanımlamanıza ve çözmenize yardımcı olacağız.

Apple iTunes Remote Uygulamasının Çalışmamasının Nedenleri

İTunes Remote uygulamasının, donanım ve yazılım sorunları da dahil olmak üzere bağlantı kuramamasının birkaç nedeni vardır. Genellikle, yaşadığınız sorun, onu düzelttikten sonra ortaya çıkacaktır. Aşağıdaki talimatlarla sorun giderme, sorunun doğasını netleştirmeye yardımcı olacaktır.

lolostock / Getty Images

İPhone Remote Uygulamasıyla İlgili Sorunlar Nasıl Giderilir

İPhone Remote uygulamasının düzgün bağlanamamasıyla ilgili sorunlarla karşılaştığınızda, tekrar çalışmasını sağlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Yazılımı güncelleyin. Yazılımın yeni sürümleri yeni özellikler ve düzeltmeler getirir, ancak aynı zamanda eski donanım veya yazılımlarla uyumsuzluk gibi sorunlara da neden olabilir. Remote uygulamasını çalıştırmakta sorun yaşıyorsanız, ilk ve en basit adım, kullandığınız tüm cihazların ve programların güncel olduğundan emin olmaktır. İşletim sistemini güncellemenin yanı sıra, Apple TV ve iTunes sürümlerinizin güncel olduğundan emin olun.

 2. Aynı Wi-Fi ağını kullanın. Doğru yazılıma sahipseniz ancak yine de bağlantınız yoksa iPhone, Apple TV ve iTunes arşivinizin aynı Wi-Fi ağında olup olmadığını kontrol edin. Cihazların birbirleriyle iletişim kurabilmesi için aynı ağda olması gerekir.

  • İPhone’da şu adrese gidin: Ayarlar > Wifi hangi ağda olduğunuzu görmek ve gerekirse yenisini seçmek için.
  • Mac’te, sağ üst köşedeki Wi-Fi simgesini seçin ve aynısını yapın.
  • Apple TV’de şuraya gidin: Ayarlar > Genel > > Wifi ve doğru ağı seçin.
 3. Yönlendiriciyi yeniden başlatın. Doğru yazılıma sahipseniz ve aynı ağ üzerindeyseniz ancak Remote uygulamasına bağlantınız yoksa, sorunu çözmek kolay olabilir. Bazı kablosuz yönlendiriciler, özellikle aynı anda çok fazla cihaz bağlanırsa iletişim sorunları geliştirir. Yönlendiriciyi yeniden başlatmak sorunu çözebilir.

 4. Ev Paylaşımı’nı açın. Remote uygulaması, kontrol ettiği cihazlarla iletişim kurmak için Ev Paylaşımı adlı bir Apple teknolojisine dayanır. Sonuç olarak, Remote’un çalışması için tüm cihazlarda Ev Paylaşımı etkinleştirilmelidir. Bu ilk birkaç yaklaşım sorunu çözmediyse, aşağıdakileri yaparak Ev Paylaşımı’nın açık olduğundan emin olun:

  • İPhone’da Ev Paylaşımı açık değilse, Remote uygulamasını açın ve kurmanız istenir. Giriş yapmak için Apple Kimliğinizi kullanın.
  • Mac’te, iTunes’da Ev Paylaşımı’nı kurun.
  • Apple TV’de şuraya gidin: Ayarlar > Genel > Bilgisayarlar ve ekrandaki talimatları izleyin.
 5. İTunes Remote Uygulamasını tekrar kurun. Hâlâ şansınız yoksa iTunes Remote uygulamasını sıfırdan kurun. Bu, uygulamayı silmeyi, iTunes’dan yeniden indirmeyi ve ardından her zamanki gibi başlatmayı içerir.

 6. AirPort veya Time Capsule’ü yükseltin. Bu işe yaramazsa, sorun Remote uygulamasında olmayabilir. Bunun yerine, sorun kablosuz ağ donanımınızda olabilir. AirPort Wi-Fi baz istasyonunuz veya yerleşik AirPort’lu Time Capsule’ünüzün yazılımı güncel değilse, Remote ile Apple TV veya Mac arasındaki iletişimi engelliyor olabilir. AirPort ve Time Capsule yazılımını yükseltin.

 7. Mac veya PC için güvenlik duvarını yeniden yapılandırın. Güvenlik duvarı, diğer bilgisayarların sizin izniniz olmadan sizinkine bağlanmasını engeller. Sonuç olarak, bazen iPhone’unuzun bilgisayarınıza bağlanmasını engelleyebilir. Yukarıdaki adımları izlediyseniz, ancak Remote yine de kitaplığınızı bulamadığını söylüyorsa, güvenlik duvarı programınızı açın (Windows’ta düzinelerce vardır; Mac’te şu adrese gidin: Sistem Tercihleri > Güvenlik > Güvenlik duvarı). Güvenlik duvarınızda, iTunes’a gelen bağlantılara izin veren yeni bir kural oluşturun. Bu ayarları kaydedin ve iTunes’a yeniden bağlanmak için Uzaktan Kumandayı kullanın.

 8. Daha fazla yardım için Apple ile iletişime geçin. Bu önlemlerden hiçbiri işe yaramadıysa, daha karmaşık bir sorununuz veya bir donanım arızanız olabilir. Bu durumda, daha fazla destek için Apple ile iletişime geçin.