Skip to content

İPhone Tethering Nasıl Kurulur ve Kullanılır

31 de Mayıs de 2021

Tethering, iPhone’unuzu veya hücresel özellikli iPad’inizi, Wi-Fi sinyalinin menzili içinde olmadığında bir bilgisayar için kablosuz modem olarak kullanmanıza olanak tanır. İPhone veya iPad’inizin hücresel sinyale erişebildiği her yerde Kişisel Erişim Noktası kurmak için internet paylaşımını kullandığınızda, bilgisayarınız da çevrimiçi olabilir. Kişisel Erişim Noktası, bir iPhone 3GS veya sonraki bir sürümünü ya da bir 3. nesil Wi-Fi + Cellular iPad veya sonraki bir sürümünü ve uyumlu bir hücresel servis sağlayıcısı gerektirir. Kişisel Erişim Noktası kurmadan önce, bu hizmeti hesabınıza eklemek için cep telefonu sağlayıcınızla iletişime geçin. Genellikle hizmet için bir ücret vardır. Bazı hücresel sağlayıcılar tethering’i desteklemez ancak AT&T, Verizon, Sprint, Cricket, US Cellular ve T-Mobile bunu destekler.

Kişisel Erişim Noktasını açın

Hücresel sağlayıcınızla hizmeti kurduktan sonra, bu şirketin talimatlarını izleyerek, iPhone veya Wi-Fi uyumlu iPad’inizde Kişisel Erişim Noktası hizmetini açma zamanı gelmiştir.

heshphoto / Getty Images
İPhone veya iPad’inizde Kişisel Erişim Noktası kurmak için:

 1. Dokunmak Ayarlar Ana ekranda.

 2. Seçiniz Hücresel. (Bazı iOS sürümleri bu adımı atlar.)

 3. Dokunmak Kişisel Erişim Noktası. (İOS 13’te, simgesine de dokunmanız gerekir. Başkalarının Katılmasına İzin Ver).

 4. Simgesine dokunun. kaydırıcı bitişik, yanında Kişisel Erişim Noktası özelliği açmak için Açık / yeşil konuma getirin. İPhone’unuzda Bluetooth veya Wi-Fi kapalıysa, bunları açmanız istenir.

  Hücresel, Kişisel Erişim Noktası ve geçiş anahtarı vurgulanmış bir iPhone'un ekran görüntüleri

 5. Simgesine dokunun. Kablosuz ağ parolası alan. Şifreniz varsayılan olarak cep telefonu numaranız olarak ayarlanmıştır, ancak şifrenizi en az sekiz karakter uzunluğunda uygun bir numarayla değiştirin. Bu ayardaki Wi-Fi parolası, Apple Kimliğinizle veya normal Wi-Fi parolanızla ilgili değildir. Yalnızca Kişisel Erişim Noktası ile kullanım içindir.

Güvenlik riskinizi ve pil tüketimini azaltmak için kaydırıcıyı Kapalı / beyaz konumuna getirerek kullanmadığınız zaman Kişisel Erişim Noktasını devre dışı bırakın.

Bağlantılar kurmak

İPhone veya iPad’inizi bilgisayarınıza (veya başka bir iOS cihazına) bağlayarak hücresel bağlantınıza üç şekilde erişmesini sağlayabilirsiniz.

 • Wifi: Her iki cihazın da aynı Wi-Fi ağına erişimi olmalıdır. Bilgisayarınızda Wi-Fi ayarlarından iPhone veya iPad’in adını seçin.
 • Bluetooth: Bluetooth ile bağlanmak için bilgisayarın (veya başka bir iOS cihazının) keşfedilebilir olması gerekir. İOS cihazınızda şu adrese gidin: Ayarlar ve aç Bluetooth. Keşfedilebilir cihazlar listesinden iOS cihazına bağlamak istediğiniz cihazı seçin.
 • USB bağlantı: İOS cihazınızı beraberinde gelen kabloyu kullanarak bilgisayarınıza takın.

Bağlantıyı kesmek için, kullandığınız yönteme bağlı olarak Kişisel Erişim Noktası’nı kapatın, USB kablosunu çıkarın veya Bluetooth’u kapatın. İOS 13’te Kontrol Merkezi’ni kullanabilirsiniz Kişisel Erişim Noktasını hızlı bir şekilde açmak veya kapatmak için. Sert basın uçak simgesi seçenekleri genişletmek için ve ardındanöğesine dokunun. Kişisel Erişim Noktası.

Instant Hotspot’u kullanma

Mobil aygıtınız iOS 8.1 veya sonraki bir sürümünü çalıştırıyorsa ve Mac’iniz OS X Yosemite veya sonraki bir sürümünü çalıştırıyorsa, Kişisel Erişim Noktanıza parola girmeden ulaşmak için Instant Hotspot’u kullanabilirsiniz. İki cihaz birbirine yakın olduğunda çalışır.

 • İOS cihazında Kişisel Erişim Noktası’nın şu saatte açık olması gerekir: Ayarlar > Kişisel Erişim Noktası.
 • Kişisel Erişim Noktası için bir hücresel planınız olmalıdır.
 • Her iki cihaz da iCloud’a aynı Apple Kimliği ile giriş yapmalıdır.
 • Her iki cihazda da Bluetooth açık olmalıdır.
 • Her iki cihazda da Wi-Fi açık olmalıdır.

Kişisel Erişim Noktanıza bağlanmak için:

 • Mac’te, ekranın üst kısmındaki Wi-Fi durum menüsünden Kişisel Erişim Noktası sağlayan iOS aygıtının adını seçin.
 • Başka bir iOS cihazında şu adrese gidin: Ayarlar > Wifi ve Kişisel Erişim Noktasını sağlayan iOS cihazının adını seçin.

Bağlantıyı kullanmadığınızda cihazların bağlantısı otomatik olarak kesilir. Instant Hotspot için iPhone 5 veya üstü, iPad Pro, iPad 5. nesil, iPad Air veya üstü ya da iPad mini veya üstü gerekir. 2013 sonu veya daha yeni olması gereken Mac Pro hariç, 2012 veya daha yeni tarihli Mac’lere bağlanabilirler. Kişisel Erişim Noktası, bazı durumlarda iPhone’unuzda kaybolabilir. İPhone ve iOS’ta iPhone kişisel erişim noktasını nasıl düzelteceğinizi öğrenerek nasıl geri alacağınızı öğrenin. Diğer durumlarda, Kişisel Erişim Noktası çalışmayı durdurabilir. Bu sorun için, iPhone Kişisel Erişim Noktası Çalışmıyorsa Nasıl Onarılır konusuna bakın.