Skip to content

İPhone Uygulamalarını Android ve Windows’ta Çalıştırabilir misiniz?

19 de Mayıs de 2021

Apple’ın iOS’unda çalışan birçok uygulamanın aynı zamanda Android sürümleri ve hatta macOS ve Windows sürümleri vardır. Bu, özellikle Facebook ve Google gibi en büyük şirketlerin uygulamaları ve en popüler oyunların bazıları için geçerlidir. Ancak bazı uygulamalar iPhone’a özeldir. Bu uygulamalar için merak ediyor olabilirsiniz: iPhone uygulamalarını Android veya Windows cihazlarda çalıştırmanın bir yolu var mı? Genel olarak cevap hayır: iPhone uygulamalarını diğer platformlarda çalıştıramazsınız. Bununla birlikte, araştırdığınızda, iPhone uygulamalarını diğer cihazlarda kullanırken zor olduğunu fark edersiniz, ancak gerçekten kendini adamış kişiler için bazı seçenekler vardır.

İPhone Uygulamalarını Android’de Çalıştırabilir misiniz?

Önde gelen iki akıllı telefon platformu (iOS ve Android) arasındaki farklar çok geniştir. Teknolojik açıdan çok farklılar. Bununla birlikte, iOS’u Android’de taklit etmenin ve iOS uygulamalarını orada çalıştırmanın birkaç yolu var.

  • Appetize.io: Bu ücretli hizmet, iOS’u Android web tarayıcınızda çalıştırmanıza izin verir. İOS uygulamalarını servise yükleyebilir ve orada test edebilirsiniz. Yine de bu, Android’e bir Apple uygulaması yüklemekle aynı şey değil. Daha çok iOS çalıştıran başka bir bilgisayara bağlanmak ve ardından sonuçları cihazınıza aktarmak gibidir. Appetize.io’da daha fazla bilgi edinin
  • Elmadan yapılan bir içki: Android’de iPhone uygulamalarını çalıştırmanıza izin vermesi gereken, öğrenciler tarafından oluşturulan bir iOS emülatörü. Yine de, yazılımın hala biraz ilkel olduğunu ve Bluetooth veya GPS gibi temel özellikleri desteklemediğini unutmayın. Cider’ı indirin
  • Cycada: Columbia Üniversitesi’ndeki bir öğrenci programcı ekibi, iOS uygulamalarının Android üzerinde çalışmasına izin veren bu aracı geliştirdi. Dezavantaj? Halka açık değil.
  • iEmu: Bu emülatör, Cider’a benzer, ancak daha parlak ve tam özellikli. Android’de iOS uygulamalarını çalıştırmak için en iyi seçeneklerden biridir. İEmu’yu indirin

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, bu emülatörlerin iOS’un en son sürümleriyle çalışmayabileceği veya tüm iOS özelliklerini ve uygulamalarını desteklemeyebileceğidir. Bazen çalışabilirler, ancak her uygulama ve her durum için mükemmel değildir. Siri gibi iPhone özelliklerini iPhone ve iPad dışındaki cihazlarda kullanıp kullanamayacağınızı mı merak ediyorsunuz? Android veya Windows Telefonlar için Siri’yi Nasıl Edinilir konusuna bakın.

İPhone Uygulamaları (Genellikle) Neden Android’de Çalışmıyor?

Farklı bir işletim sisteminde bir işletim sistemi için tasarlanmış uygulamaları kullanmak ciddi bir zorluktur. Bunun nedeni, örneğin iPhone’da kullanılmak üzere tasarlanmış bir uygulamanın, düzgün çalışması için iPhone’a özgü her tür öğeye ihtiyaç duymasıdır. Aynısı Android ve diğer işletim sistemleri için de geçerlidir. Bu öğeler üç geniş kategoriye ayrılır:

  • Donanım mimarisi: Yazılım geliştiriciler uygulamalarını oluşturduklarında, uygulamalar belirli akıllı telefon donanımı üzerinde çalışacak şekilde tasarlanır. Örneğin, uygulama belirli bir işlemci türü üzerinde çalışacak şekilde tasarlanabilir ve bu işlemci olmadan uygulama çalışmayacaktır.
  • Donanım özellikleri: Bazı uygulamalar, yalnızca üzerinde çalıştıkları cihazların sunduğu donanım özelliklerini kullanır. İPhone’un Touch ID parmak izi tarayıcısını veya M11 hareket ortak işleme çipini düşünün. Bir uygulama parmak izinizi kullanarak oturum açmanızı gerektiriyorsa, ancak telefonda parmak izi tarayıcısı yoksa, uygulama çalışmayacaktır.
  • Yazılım özellikleri: Bu, donanım gereksiniminin son noktadan itibaren yazılım sürümüdür. Bir uygulama, örneğin Bildirim Merkezi widget’ları veya iCloud gibi belirli bir yazılım özelliğini kullanmaya çalışırsa ve bu özelliğin orada olmadığını tespit ederse, çalışamaz.

Çoğu geliştirici, uygulamalarının ayrı iPhone ve Android sürümlerini oluşturur, ancak tek çözüm bu değildir. Öykünme hesaplamasında, bir aygıtın başka bir aygıtta çalışabilen sanal bir sürümünü oluşturan uzun bir gelenek vardır. Örneğin, Mac’lerin Windows’u çalıştırmak için bir dizi iyi seçeneği vardır. Apple’ın Bootcamp’ı, Windows’u bir Apple makinesine tam anlamıyla yüklemenize yardımcı olurken, üçüncü taraf Parallels yazılımı, macOS içinde Windows’u çalıştırabilen özel bir ortam oluşturur. Öykünülmüş Windows, yerel olarak Windows çalıştıran bir bilgisayardan daha yavaş çalışır, ancak ihtiyaç duyduğunuzda uyumluluk sunar.

İPhone Uygulamalarını Windows’ta Çalıştırabilir misiniz?

Windows kullanıcıları, Android kullanıcılarının sahip olmadığı bir seçeneğe sahip olabilir: Windows 7 için bir iOS simülatörü ve iPadian adında bir üstü vardır. Aracın bazı sınırlamaları vardır – onu kullanarak App Store’a erişemezsiniz; iPhone uygulamalarının onunla uyumlu hale getirilmesi gerekir ve çok azıdır – ancak en azından PC’nizde çalışan bazı iPhone uygulamalarını alacaktır. İPadian’ın kullanıcıların bilgisayarlarına kötü amaçlı yazılım veya spam ve reklam programları yüklediğine dair birçok rapor var, bu nedenle muhtemelen bunu yüklemekten kaçınmak isteyeceksiniz. Microsoft, iPhone uygulamalarını Windows’ta çalıştırma fikrine bir kırışıklık ekledi. Windows 10’da Microsoft, iPhone uygulama geliştiricilerinin uygulamalarını nispeten az yeniden programlama ile Windows’a getirmelerine olanak tanıyan araçlar yarattı. Geçmişte, bir iPhone uygulamasının Windows sürümünü oluşturmak, neredeyse sıfırdan yeniden inşa etmek anlamına gelebilirdi. Bu, geliştiricilerin yapması gereken fazladan iş sayısını azaltır. Bu, App Store’dan indirilen bir uygulamayı alıp Windows’ta çalıştırmakla aynı şey değildir, ancak gelecekte daha fazla iPhone uygulamasının Windows sürümlerine sahip olabileceği anlamına gelir.

Android Uygulamalarını Windows’ta Çalıştırma

İPhone’dan Android’e giden yol oldukça zordur, ancak Windows’ta kullanmak istediğiniz bir Android uygulamanız varsa, daha fazla seçeneğiniz vardır. Bu programların bazı uyumluluk ve performans sorunları da olabilir, ancak gerçekten Windows’ta Android uygulamalarını çalıştırmaya kararlıysanız, yardımcı olabilirler:

  • BlueStacks AppPlayer
  • YouWave

Apple Uygulamalarını Android’de Çalıştırma

Gördüğümüz gibi, Android’de bir iPhone uygulamasını çalıştırmanın kesin yolları yok. Ancak, Apple tarafından yapılmış bir uygulama istiyorsanız, daha fazla şansınız olabilir. Apple, Android’de de bulunan uygulamaları yapar. Bunların arasında en önemlisi Apple Music, ancak diğerleri de var. Google Play mağazasından indirilebilirler. Önemli Apple uygulamalarını ve özelliklerini Android ile kullanma hakkında daha fazla bilgi için Android’iniz Var mı? Konusuna bakın. İşte Sizin İçin Çalışan iTunes Özellikleri.

Alt çizgi

İPhone uygulamalarını diğer Android’de çalıştırmak için pek çok harika seçenek yoktur. Şimdilik, Android veya Windows sürümleri de olan uygulamaları kullanmak veya geliştirilmelerini beklemek mantıklı geliyor. Bir cihaz için tasarlanmış uygulamaları başka bir cihazda çalıştırmak için gerçekten iyi araçlar görmemiz pek olası değil. Bir öykünücüyü ummak yerine, uygulama geliştirme araçlarının bu sorunu çözmesi daha olasıdır. Bu araçlar büyük olasılıkla bir uygulamayı bir kez yazıp ardından birden çok platformda dağıtmayı kolaylaştırır. Sadece bu araçların parlak, güçlü ve yaygın olarak kullanılmasını beklememiz gerekiyor.