Skip to content

İPhone ve Apple Watch’ta Rahatsız Etmeyin Nasıl Kurulur ve Kullanılır

26 de Mayıs de 2021

İPhone Rahatsız Etmeyin özelliği, acil durumlarda olduğu gibi en çok ilgilendiğiniz kişilerin sizinle iletişim kurmasına izin verirken, kesintilere ara vermenize de olanak tanır. Rahatsız Etmeyin işlevi, iOS 6 ve daha yeni sürümleri ve watchOS 6 dahil tüm watchOS sürümlerini uygular.

İPhone Rahatsız Etmeyin Özelliği Nasıl Çalışır?

Akıllı telefonunuzun bildirimlerinden veya gelen telefon aramalarından rahatsız olmak istemiyorsanız, bunların her birini kapatabilirsiniz, ancak bu durumda kimse size ulaşamaz. Apple’ın iOS 6’da sunduğu bir özellik olan Rahatsız Etmeyin, aşağıdaki özelliklerle telefonunuzun kesintilerini sustururken size esneklik sağlar:

 • Gelen aramalar, kısa mesajlar ve anında bildirimler susturulur. Bunları almaya devam edersiniz, böylece daha sonra sesli mesajınızı ve diğer bildirimleri kontrol edebilirsiniz, ancak telefonunuz ses çıkarmaz veya titreşmez ve ekranı aydınlanmaz.
 • Rahatsız Etmeyin, yatma zamanı ve sabah uyandığınızda olduğu gibi otomatik olarak etkinleştirilecek ve devre dışı bırakılacak şekilde programlanabilir veya manuel olarak etkinleştirebilirsiniz.
 • Aile üyeleri veya Favorileriniz gibi önemli kişilere Rahatsız Etmeyin etkinken bile sizinle iletişim kurma izni verilebilir.
 • Üç dakika içinde bir telefon numarası sizi iki kez aramaya çalışırsa, Rahatsız Etmeyin buna izin verecektir. Bu, örneğin acil durumlarda kullanışlıdır.
 • Rahatsız Etmeyin, sürüş sırasında etkinleştirilecek şekilde ayarlanabilir. Güvenliği sağlamaya yardımcı olmak için aramaları ve metinleri engelleyecektir.

Rahatsız Etmeyin aracı iPad’de de çalışır. Apple, iPhone ve iPad için işletim sistemini iOS 13 ve iPadOS 13’ün ikili sürümüyle böldü.

İPhone’da Rahatsız Etmeyin Özelliğini Ayarlama

İPhone’da Rahatsız Etmeyin özelliğini kurmak yalnızca birkaç dokunuş gerektirir.

 1. Simgesine dokunun. Ayarlar açmak için app.

 2. Dokunmak Rahatsız etmeyin.

 3. Açın Rahatsız etmeyin geçiş anahtarı. Rahatsız Etmeyin özelliğini Kontrol Merkezini kullanarak da etkinleştirebilirsiniz. Kontrol Merkezi’ni açmak için telefon ekranının altından yukarı kaydırın (veya iPhone X ve sonraki modellerde sağ üstten aşağı kaydırın), ardından Rahatsız Etmeyin’i açmak için ay simgesine dokunun.

Rahatsız Etmeyin Aktivasyonunu Planla

Rahatsız Etmeyin, belirlediğiniz zamanlarda otomatik olarak etkinleştirilecek ve devre dışı bırakılacak şekilde programlanabilir.

 1. Simgesine dokunun. Ayarlar app.

 2. Dokunmak Rahatsız etmeyin.

 3. Açın Planlandı geçiş anahtarı.

  Rahatsız Etmeyin düğmesi, Programlanmış geçiş ve Sessiz Saatler ekranını gösteren üç iOS ekranı

 4. Simgesine dokunun. Nereden Kutu. Özelliğin açılmasını istediğiniz zamanı ayarlamak için tekerlekleri hareket ettirin.

 5. Simgesine dokunun. İçin kutusunu seçin ve ne zaman kapanmasını istediğinizi ayarlayın.

Rahatsız Etmeyin Ayarlarınızı Özelleştirin

Dokunmak Ayarlar > Rahatsız etmeyin Rahatsız Etmeyin ayarlarını yapmak için:

 • Sessizlik: Rahatsız Etmeyin etkinleştirildiğinde bildirimleri ve zil seslerini sessize alacağı durumu seçin, Her zaman veya sadece İPhone kilitliyken.
 • Gelen çağrılara izin vermek: Rahatsız Etmeyin etkinken bazı aramalara izin verir. Oluşturduğunuz kişi gruplarından, üzerinden izin verilecek kişileri seçebilirsiniz. Örneğin, adres defterinizden Sık Kullanılanlar’ı seçin.

İPhone’da Özel Kişi grupları oluşturulamaz. İPhone’unuzda Rahatsız Etmeyin ile kullanmak üzere bir tane oluşturmak için, onu masaüstü Kişiler uygulamanızda oluşturun ve iPhone’unuzla eşzamanlayın.

 • Tekrarlanan Aramalar: Kaydır AÇIK böylelikle aynı numara üç dakika içinde iki kez arandığında, kişi seçilen bir Kişiden Aramalara İzin Ver listesinde olmasa bile arama gelir.

Rahatsız Etmeyin seçeneğinin etkin olup olmadığı nasıl kontrol edilir

İPhone ekranının sağ üst köşesini kontrol edin. Rahatsız Etmeyin çalışıyorsa, hilal şeklinde bir ay simgesi görüntülenir. İPhone X’de bu simge burada görüntülenmez (bu modelde sınırlı alan vardır). Bunun yerine, etkin olup olmadığını görmek için sağ üst köşeden aşağı doğru kaydırarak Kontrol Merkezi’ni açın.

Apple Watch’ta Rahatsız Etmeyin

Apple Watch, telefon görüşmeleri ve metin mesajları alıp gönderebilir ve Rahatsız Etmeyin özelliğini destekler. Saatte Rahatsız Etmeyin’i kontrol etmenin iki yolu vardır: varsayılan ayarlar ve manuel olarak. Varsayılan olarak Apple Watch, planlama dahil iPhone’unuzda ayarladığınız aynı Rahatsız Etmeyin tercihlerine ayarlıdır. Bunları Apple Watch’ta değiştiremezsiniz.

Apple Watch'ta Ay simgesini Rahatsız Etmeyin

Saatinizde Rahatsız Etmeyin özelliğini manuel olarak etkinleştirmek için Apple Watch ekranının altından yukarı kaydırarak açın Bakışlar. WatchOS 1 ve 2’de, AirPlay ve Uçak Modu için simgeler içeren ilk Bakış’a ulaşıncaya kadar soldan sağa kaydırın. İçin ay simgesine dokunun. Rahatsız etmeyin. Rahatsız Etmeyin için saatinizde aşağıdaki süreleri seçebilirsiniz:

 • Açık süresiz olarak açar.
 • 1 saattir açık Rahatsız Etmeyin seçeneğinin etkin olması için bir saatlik bir süre başlatır.
 • Bu akşama kadar Rahatsız Etmeyin özelliğini günün ilerleyen saatlerinde devre dışı bırakır.
 • Ben ayrılıncaya kadar mevcut konumunuzu kullanır ve saat konumdan ayrıldığınızı algıladığında Rahatsız Etmeyin özelliğini devre dışı bırakır.

Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin

İPhone’unuzda iOS 11 veya üstü varsa Rahatsız Etmeyin, sürüş sırasında dikkatinizin dağılmasını önlemek için yeni bir gizlilik ve güvenlik katmanı ekler. Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin etkinleştirildiğinde, araç sürerken yoldan uzağa bakmanıza neden olabilecek bildirimler almayacaksınız. Aşağıdaki adımları izleyerek Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin özelliğini etkinleştirin:

 1. Dokunmak Ayarlar > Rahatsız etmeyin.

 2. İçinde Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin bölüm, dokunun Etkinleştir ve özelliğin ne zaman etkinleştirileceğini seçin.

  • Otomatik olarak: Telefonunuz, arabada olduğunuzu düşünmesine neden olan bir miktar ve hız algılarsa, özelliği etkinleştirir. Yolcu olabileceğiniz veya bir otobüste veya trende olabileceğiniz için bu hatalara tabidir.
  • Araç Bluetooth’a Bağlandığında: Telefonunuz arabanızdaki Bluetooth’a bağlanırsa, bu ayar etkinleştirildiğinde Rahatsız Etmeyin, bağlantı tekrar kesilene kadar otomatik olarak etkinleşir.
  • El ile: Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin seçeneğini manuel olarak etkinleştirebilmeniz için Kontrol Merkezi’ne seçenek ekler.
 3. Rahatsız Etmeyin menüsüne dönün ve ardındanöğesine dokunun. Otomatik Yanıtla.

 4. Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin etkinken bir mesaj alındığında otomatik yanıtı kimin alacağını seçin. Seçebilirsin Hiç kimse, Son kişiler, Favorilerveya Tüm Kişiler.

 5. Rahatsız Etmeyin menüsünde Otomatik cevap. Ardından size ulaşmaya çalışanlara gönderilen mesajı ayarlayın. Favorilerinizdeki kişiler, Otomatik Yanıt mesajınıza yanıt olarak “acil” kelimesini gönderirlerse size bir mesaj gönderebilirler.

  Manuel Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin, onay işareti, Otomatik Yanıt gösteren üç iOS ekranı

Kontrol Merkezine Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin öğesini ekleyin

Kontrol Merkezi’ne, Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin özelliğini açıp kapatmanızı sağlayan kullanışlı bir kısayol eklemek için bu adımları izleyin.

 1. Dokunmak Ayarlar.

 2. Dokunmak Kontrol Merkezi.

 3. Dokunmak Kontrolleri Özelleştirin.

  Kontrol Merkezine Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin seçeneğini eklemek için Kontrol Merkezi, Kontrolleri Özelleştir ve yeşil artı düğmesini gösteren üç iOS ekranı

 4. Yeşile dokunun + bitişik, yanında Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin.