Skip to content

İPhone ve Apple Watch’ta Uçak Modu Nasıl Kullanılır

4 de Mayıs de 2021

Ticari bir havayolu ile uçmuş olan herkes, uçuşun akıllı telefonlar ve tabletler gibi küçük elektronik cihazların yalnızca uçak veya oyun modunda kullanılabileceğinin söylendiği kısmını bilir. Uçak Modu, aygıtların kablosuz veri gönderip alma yeteneğini kapatan, uçakta kullanmanız gereken bir iPhone, iPad, iPod touch ve Apple Watch özelliğidir. Bu bir güvenlik önlemidir çünkü kablosuz veri kullanımı uçağın iletişim sistemlerine müdahale etme potansiyeline sahiptir.

Ben Boru Fotoğrafçılığı

Uçak Modu Ne Yapar?

Uçak Modu, iPhone’unuzun hücresel ve Wi-Fi dahil tüm kablosuz ağlarla bağlantısını kapatır. Ayrıca Bluetooth, GPS ve diğer ilgili hizmetleri de kapatır. Bu, bu özellikleri kullanan uygulamaların düzgün çalışmayacağı anlamına gelir. Uçak Modu tüm ağı devre dışı bıraktığından, çok az piliniz kaldığında ve pil ömründen tasarruf etmeniz gerektiğinde kullanmak yararlı olabilir. Düşük pil durumunda, bunun yerine Düşük Güç Modu’nu denemek isteyebilirsiniz, çünkü bu, ağı açık bırakır ancak başka şekillerde pili korur.

Kontrol Merkezini Kullanarak iPhone Uçak Modunu Açın

İPhone, iPad veya iPod touch’ta Uçak Modu’nu etkinleştirmenin en kolay yolu Denetim Merkezi’ni kullanmaktır. Bunun için iOS 7 veya daha üstünü çalıştırmanız gerekir, ancak kullanılan hemen hemen her iOS cihazında buna sahiptir.

 1. Ortaya çıkarmak için ekranın altından yukarı kaydırın Kontrol Merkezi (veya iPhone X’te sağ üstten aşağı doğru kaydırın).

 2. Simgesine dokunun. uçak sol üst köşesindeki simge Kontrol Merkezi Uçak Modunu açmak için (simge yanacaktır).

Uçak Modu’nu kapatmak için açın Kontrol Merkezi ve dokunun uçak yeniden simge.

Ayarlar Üzerinden iPhone Uçak Modu Nasıl Etkinleştirilir

Kontrol Merkezi, Uçak Moduna erişmenin en kolay yolu olsa da, tek seçeneğiniz bu değil. Bunu iOS Ayarları uygulamasını kullanarak da yapabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Simgesine dokunun. ayarlar açmak için app.

 2. Adınızın altındaki ilk seçenek Uçak modu.

 3. Kaydırıcıyı açık / yeşil konumuna getirin.

Uçak Modu’nu kullanarak kapatmak için ayarlar, kaydırıcıyı kapalı / beyaz konumuna getirin.

Uçak Modunun Açıldığını Nasıl Anlarsınız?

İPhone’unuzda Uçak Modunun etkinleştirilip etkinleştirilmediğini bilmek kolaydır. Ekranın sol üst köşesine bakın (iPhone X’in sağ köşesidir). Orada bir uçak görürseniz ve Wi-Fi veya hücresel sinyal gücü göstergelerini görmezseniz, Uçak Modu şu anda kullanımdadır.

Uçak Modundayken Uçak İçi Wi-Fi’ye Nasıl Bağlanır

Artık birçok havayolu, yolcuların çalışmasına, e-posta göndermesine, web’de gezinmesine veya uçarken eğlenceyi yayınlamasına olanak tanıyan uçak içi Wi-Fi erişimi sunuyor. Ancak Uçak Modu Wi-Fi’yi kapatırsa, iPhone kullanıcıları bu seçenekten nasıl yararlanacak? Aslında o kadar da zor değil. Uçak Modu, Wi-Fi’yi varsayılan olarak kapatırken, tekrar açmanızı engellemez. Uçakta Wi-Fi kullanmak için:

 1. Cihazınızı Uçak Moduna alarak başlayın.

 2. Ardından, Uçak Modu’nu kapatmadan Wi-Fi’yi açın (Kontrol Merkezi veya Ayarlar aracılığıyla). Bu, Wi-Fi’yi etkinleştirir ve Aynı zamanda Uçak Modu.

 3. Ardından, normalde yaptığınız gibi uçağın Wi-Fi ağına bağlanın. Uçak Modunu kapatmadığınız sürece işler yoluna girecek.

Apple Watch’ta Uçak Modu Nasıl Kullanılır

Apple Watch’ta Uçak Modunu da kullanabilirsiniz. Bunu yapmak basit. Watch ekranının altından yukarı kaydırın. Ardından uçak simgesi. Uçak Modunun etkinleştirildiğini bileceksiniz çünkü saat yüzünüzün üst kısmında turuncu bir uçak simgesi görüntüleniyor. Apple Watch’unuzu iPhone’unuzda etkinleştirdiğinizde otomatik olarak Uçak Moduna geçecek şekilde de ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için:

 1. İPhone’da Apple İzle app.

 2. Dokunmak genel.

 3. Dokunmak Uçak modu.

 4. Taşı iPhone’u yansıt kaydırıcıyı açık / yeşil konumuna getirin.