Skip to content

İPhone ve iPad’de Renkleri Ters Çevirme

21 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • iOS 12 veya öncesi: Şu adrese gidin: Ayarlar > Genel > Ulaşılabilirlik > Teşhir Kolaylıkları > Rengi Ters Çevir. Dokunmak Akıllı Ters Çevir veya Klasik Ters Çevir.
 • iOS 13 veya üzeri: Şu adrese gidin: Ayarlar > Ulaşılabilirlik > Ekran ve Metin Boyutu ve aç Akıllı Ters Çevir veya Klasik Ters Çevir.

Bu makale iPhone ve iPad’de renkleri nasıl tersine çevireceğinizi açıklamaktadır. Bir yöntem iOS 12 ve önceki sürümler için geçerlidir ve bir yöntem iOS 13 ve sonraki sürümler için geçerlidir. Renkleri Ters Çevir ayarı, son iPhone’larda ve iPad’lerde bulunan Koyu Mod ve Gece Vardiyasından farklıdır.

İPhone ve iPad’de Renkleri Ters Çevirme

Bazı insanlar parlamayı ve göz yorgunluğunu azaltmak için ters renkler kullanmayı tercih eder. Diğer insanlar, görme bozukluklarına yardımcı olmak için renkleri tersine çevirirler. Bu, renk körlüğü kadar yaygın bir durum veya daha ciddi bir durum olabilir. iOS, hem görüntüler, medya ve diğer bazı özellikler dışında ekranın renklerini tersine çeviren Akıllı Ters Çevirme’yi hem de ekranın tüm renklerini tersine çeviren Klasik Ters Çevirme özelliğini sunar. İOS cihazınızda renkleri nasıl tersine çevireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

İOS 12 ve önceki sürümlerde Renkleri Tersine Çevirme Nasıl Açılır

 1. Açık Ayarlar.

 2. Git Genel > Ulaşılabilirlik > Teşhir Kolaylıkları.

 3. Dokunmak Renkleri Tersine Çevir, sonra ikisinden birini seçin Akıllı Ters Çevir veya Klasik Ters Çevir.

  Renkleri Tersine Çevir, Akıllı Tersine Çevir, iOS Ayarlarında Klasik Tersine Çevir

 4. Ekran renkleri hemen değişir.

İPhone veya iPad’de ters çevrilmiş renkler ayarını geri almak ve renkleri orijinal ayarlarına döndürmek için yukarıdaki adımları tekrarlayın. Özelliği kapatmak ve cihaz renklerini normale döndürmek için ters çevir seçeneğine tekrar dokunun.

İOS 13 ve Daha Sonra Renkleri Tersine Çevirme

 1. Açık Ayarlar.

 2. Seçiniz Ulaşılabilirlik.

 3. Dokunmak Ekran ve Metin Boyutu.

 4. Akıllı Ters Çevir.

  iOS 14'te Akıllı Ters Çevirme için iPhone yolu

  Ters Çevirmeyi Hızlıca Açma ve Kapatma

  İOS 12 ve önceki sürümlerde renkleri tersine çevirmeyi düzenli olarak kullanmak istiyorsanız, bir kısayol ayarlayın. Git Ayarlar > Genel > Ulaşılabilirlik ve dokunun Erişilebilirlik Kısayolu ve ters çevir seçeneklerinden birini seçin. (İOS 13 ve sonraki sürümlerde yol Ayarlar > Ulaşılabilirlik > Erişilebilirlik Kısayolu.)

  İOS Ayarlarında Genel, Erişilebilirlik, Erişilebilirlik Kısayolu düğmeleri

  İstediğiniz erişilebilirlik özelliklerini seçin (dahil Akıllı Renkleri Tersine Çevir, Klasik Renkleri Tersine Çevirveya her ikisi) ve ekrandan çıkın.

  Erişilebilirlik onay işaretleri, Smart Invert, iOS'ta Kısayollar

  Şimdi, renkleri tersine çevirmek istediğinizde Ana Ekran düğmesine (veya iPhone X ve daha yeni modellerde yan düğmeye) üç kez basın ve kullanmak istediğiniz renkleri ters çevir seçeneğini seçin.

  Tersine Çevir Koyu Mod ile Aynı mı?

  Koyu mod, bazı işletim sistemlerinin ve uygulamaların, kullanıcı arayüzünün renklerini standart parlak renklerden daha koyu renklere değiştiren bir özelliğidir. Bu koyu renkler gece kullanımı ve göz yorgunluğunu önlemek için daha uygundur. Renk değişimi, kullanıcı tarafından manuel olarak veya ortam ışığına veya günün saatine göre otomatik olarak yapılabilir. İOS’un eski sürümlerinde, iPhone veya iPad için gerçek bir karanlık mod işlevi yoktu. Bu iOS 13’te değişti. İPhone ve iPad’de Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir başlıklı konudaki her şeyi okuyun. MacOS ayrıca bir karanlık mod özelliğine sahiptir. MacOS Mojave veya daha yeni sürümlerde, Mac’inizin Karanlık Modunu açabilir veya kapatabilirsiniz.

  Tersine Çevir ve Gece Değişimi Aynı Şey mi?

  Hem Ters Çevir özelliği hem de Gece Vardiyası iPhone veya iPad ekranının renklerini ayarlarken, bunu aynı şekilde yapmazlar. İOS ve Mac’lerde bulunan bir özellik olan Night Shift, mavi ışığı azaltarak ve ekranın tonunu sarı yaparak ekrandaki renklerin genel tonunu değiştirir. Bunun, bazı kişilerin karanlıkta mavi renkli ekranlar kullanmaktan yaşadıkları uyku kesintisini önlediği düşünülmektedir.