Skip to content

iPhone ve iPod Pilleri Ne Kadar Süre Dayanır?

22 de Haziran de 2021

Pil çalışmıyorsa iPhone’unuz pek iyi değildir. Ancak sağlıklı bir iPhone piline sahip olmanın yalnızca şarjlı tutmaktan daha fazlası var. Ayrıca, pilin yeni olduğu zamanki kadar şarj tutma yeteneğini kaybetmeden önce kaç yıl dayanacağını da düşünmelisiniz. Apple, iPhone ve iPod’lardaki piller için öngörülen bir kullanım ömrü sağlamaz. Gerçekten olamaz. Bunun nedeni, bir iPhone pilinin ne kadar süre dayanacağının, cihazınızı nasıl kullandığınız ve pilini nasıl şarj ettiğinizden büyük ölçüde etkilenmesidir.

Pil Ömrü ve Pil Ömrü Arasındaki Fark

Cihazınızın pilinin ne kadar dayanacağını düşünürken, kulağa benzer gelen ancak aslında oldukça farklı olan iki kavramı anlamak önemlidir: pil ömrü ve pil ömrü.

  • Pil ömrü pilin yeniden şarj edilmesi gerekmeden önce cihazınızı ne kadar süre kullanabileceğinizdir. Bu genellikle saat veya gün olarak ölçülür.
  • Pil Ömrü pilinizin, cihazınıza güç sağlamak için yeterli şarjı tutmayı bırakmadan önce kullanılabilir durumda olduğu süredir. Bu genellikle yıllarla ölçülür.

iPhone Pil Şarj Döngülerini Anlama

Pil ömrünün yıllarla ölçüldüğünü söylemek en kolayı çünkü bu neredeyse herkes için geçerli. Ama teknik olarak %100 doğru değil. Bir iPhone sahibi için, cihazlarının pilini kullanan aylar ve yıllar önemlidir, ancak pil ömrü aslında şarj döngüsü adı verilen bir şey tarafından belirlenir (daha derine inmek istiyorsanız Wikipedia’da şarj döngüleri hakkında daha fazlası var). Şarj döngüleri sürelerle ölçülmez. Bunun yerine, pili nasıl kullandığınızla ölçülürler. Şarj döngüsü, pil kapasitesinin %100’ünün kullanılması olarak tanımlanır. Yine de şarj döngülerini karmaşık yapan şey, %100 kullanımın bir anda gelmek zorunda olmamasıdır. Örneğin, iPhone’unuzu bugün %50’ye, ardından yarın %25’e ve ondan sonraki gün %25’e indirirseniz, bu bir şarj döngüsüdür, çünkü %100’e kadar ekler. Şarj döngüleri de pilin yeniden şarj edilmesinden etkilenmez. Daha önceki örneğimizde, birinci günde %50’yi kullanabilir, gece boyunca pili tamamen şarj edebilir, ikinci günde %25’i kullanabilir, pili tekrar tamamen şarj edebilir ve üçüncü günde %25’i kullanabilirdik. Bu hala bir şarj döngüsü.

iPhone ve iPod Pilleri Ne Kadar Sürer?

Apple, cihazlarındaki pillerin “yüksek sayıda” pil şarj döngüsü yoluyla orijinal şarj kapasitelerinin %80’ine kadar devam edeceğini söylüyor. Bu, bir pilin tutabileceği güç miktarının zamanla azalacağı, ancak bir süre nispeten yüksek kalacağı anlamına gelir. Şirket, muhtemelen çok sayıda farklı cihazı ve pili olduğu ve pil ömrüyle ilgili çok sayıda kullanım faktörü olduğu için kesin bir sayı vermiyor. Bununla birlikte, Apple’ın web sitesi, bir iPod pilinin ömrü olarak 400 pil şarj döngüsünü listelerdi. O zamandan beri bu rakamı kaldırdı. Bunun hala doğru olup olmadığını söylemek zor, ancak akılda tutulması gereken yararlı bir temel kural. Bu, farklı pillere sahip eski iPod’lar içindi. Bu muhtemelen bir iPhone pilinin modern telefonlarda ne kadar süre dayandığının bir yansıması değildir. Daha uzun süre dayanmalarını beklemek güvenlidir. Piliniz ölmeye başlıyorsa, değiştirmeniz gerekip gerekmediğini merak ediyor olabilirsiniz. Cevabı iPhone veya iPod Pil Değiştirmeye Değer mi?

iPhone ve iPod Pil Ömrünü Artırma İpuçları

Pilinizin en uzun kullanım ömrünü elde etmek istiyorsanız, Apple birkaç şey yapmanızı önerir:

  • Daima cihazınızın işletim sisteminin en son sürümünü çalıştırın. Yeni işletim sistemleri daha iyi güç ve pil yönetimi özellikleri sunar. Örneğin, iOS 13, pilinizin daha uzun süre daha iyi çalışmasını sağlayacak bazı akıllı şarj özelliklerine sahiptir.
  • Aşırı sıcaklıklardan kaçının. Cihazınızın 95 F’den (35 derece C) daha fazla ısınmasına veya 32 derece F’den (0 derece C) daha soğuk olmasına izin vermeyin. Aşırı sıcaklıklar pile zarar verebilir.
  • Vakalara dikkat edin. Bazı durumlar, cihazların şarj olurken aşırı ısınmasına neden olabilir. Kasanızda bu sorun varsa, cihazınızı şarj ederken çıkarın.
  • Uzun süreli saklama için yarı şarjlı bir pil kullanın. Cihazınızı uzun süre saklayacaksanız pili yarıya kadar şarj edin ve ardından kapatın. Her altı ayda bir %50’ye kadar şarj edin ve ardından tekrar kapatın.

Yeniden şarj etmeden önce iPhone pilinizin yalnızca birkaç saatlik fazladan kullanımını mı sıkmanız gerekiyor? Düşük Güç Modu’nu deneyin.

iPhone, iPad ve iPod Pil Ömrü Nasıl İyileştirilir

Çoğu insan pilinizin ömrünü uzatmanın yanı sıra, tek bir şarjla en uzun süreyi nasıl kullanacağınızı da bilmek ister. İşte bazı ipuçları. iPhone kullanıcıları için, kontrol edin iPhone Pil Ömrünü Uzatmak için 30 İpucu. iPad kullanıcıları için, kontrol edin Daha Fazla iPad Pil Ömrü Elde Etmek İçin En İyi 17 İpucu. iPod kullanıcıları için Apple aşağıdakileri önerir:

  1. Cihazınız için en son işletim sistemini çalıştırdığınızdan emin olun.

  2. Cihazı kullanımda değilken kilitlemek için her zaman Tut düğmesini kullanın.

  3. Müzik için EQ ayarını kullanmayın ( Düz EQ’yu kapatmak için).

  4. Gerekmedikçe ekranın arka ışığını kullanmayın.

Kullanmadığınız uygulamalardan çıkıp bu şekilde pil ömründen tasarruf edebileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Hayır! Pil Ömrünü Artırmak İçin Neden iPhone Uygulamalarından Çıkamadığınızı bölümünden öğrenin.