Skip to content

İPhone ve iPod touch’ta Parola Nasıl Ayarlanır

10 de Mayıs de 2021

Mobil cihazınızda depolanan kişisel bilgileri (finansal ayrıntılar, fotoğraflar, e-postalar, metinler ve daha fazlası) korumak için iPhone veya iPod touch’ınızda bir parola ayarlayın. Parola olmadan, cihaza fiziksel erişimi olan herkes bu bilgilere erişebilir. Bir cihaza bir parola koymak, hassas veriler için güçlü bir güvenlik katmanı sağlar. Ayrıca, Face ID veya Touch ID’yi kullanmak için bir parola belirlemeniz gerekir. Şu anda desteklenen tüm iOS sürümleri şifreleri destekler. Touch ID, iPhone 6 ile iPhone 8 arası veya yeni nesil iPod touch gerektirir. Face ID, bir iPhone X veya daha yenisini gerektirir.

İPhone’da Parola Nasıl Ayarlanır

Cihazınızda bir şifre belirlemek için:

 1. Ayarlar app.

 2. Dokunmak Dokunmatik Kimlik ve Şifre (veya Yüz Kimliği ve Şifre iPhone X veya daha yeni cihazlarda). Bir şifre kaydettiyseniz, Ayarlar ekranını açmak için bu şifreyi girin.

 3. Dokunmak Parolayı Aç.

 4. 6 basamaklı bir şifre girin. Kolayca hatırlayabileceğiniz bir şey seçin.

  Face ID ve Parola, Parolayı Değiştir, iOS Ayarlarında parolanızı girin

 5. Aynı parolayı tekrar girerek parolayı onaylayın. Unutacağınızı düşünüyorsanız, şifrenizi bir yere yazıp güvenli bir yerde saklayabilirsiniz. Şifreyi kaybederseniz, unutulmuş bir şifreyle nasıl başa çıkılacağı hakkındaki makalemize bakın.

 6. Apple Kimliğinize giriş yapmanız da istenebilir. Öyleyse, Apple Kimliği parolanızı girin veöğesine dokunun. Devam et.

İPhone artık bir parola ile güvence altına alınmıştır. İPhone veya iPod touch’ın kilidini açtığınızda veya açtığınızda girmeniz istenecektir. Parola, yetkisiz kullanıcıların bir telefona erişmesini zorlaştırır.

Touch ID ve iPhone Parolası

5S’den iPhone 8 serisine kadar tüm iPhone’lar (ve diğer bazı Apple mobil cihazları) Touch ID parmak izi tarayıcısı ile donatılmıştır. Touch ID, iTunes Store ve App Store’dan ürün satın aldığınızda, Apple Pay işlemlerini onayladığınızda ve aygıtın kilidini açtığınızda parola girmenin yerini alır. Cihazı yeniden başlattıktan sonra olduğu gibi, ek güvenlik için parolanızı girmenizin istenebileceği bazı durumlar vardır. İPhone onarıldıysa, Touch ID ile ilgili 53 hatasına karşı potansiyel olarak savunmasızdır. İPhone 53 hatası ve nasıl düzeltileceği hakkında bilgi edinin.

Face ID ve iPhone Parolası

İPhone X’de Face ID yüz tanıma sistemi Touch ID’nin yerini aldı. Touch ID ile aynı işlevleri yerine getirir – parolanızı girer, satın alma işlemlerine izin verir ve daha fazlasını yapar – ancak bunu parmağınız yerine yüzünüzü tarayarak yapar.

iPhone Parola Seçenekleri

Telefonda bir parola oluşturduktan sonra, parolayı girmeden yapabileceğiniz veya yapamayacağınız şeylere ince ayar yapın (yazarak ya da Touch ID veya Face ID kullanarak). Şifre seçenekleri şunları içerir:

 • Şifre İste: Bu seçenek, iPhone’un kullanılmadığında ne kadar süre açık kalacağını kontrol eder. Ekran ne kadar hızlı kilitlenirse, telefon gözetlemek isteyen kişilerden o kadar güvenlidir. Takas, şifreyi daha sık girmeniz gerekebileceğidir.

Yanlış parola ile bir iPhone’un kilidini açmak için yapılan çok sayıda başarısız girişim, iPhone’u devre dışı bırakır. “İPhone devre dışı” hatasını nasıl düzelteceğinizi öğrenmek için yazımıza göz atın.

 • Sesli arama: İPhone’unuzun kilidini açmadan konuşarak arama yapmak (“Annemi işte ara”) için bu kaydırıcıyı açık / yeşil konumuna getirin. Yine de bu seçeneğin ayarlanmasını istemeyebilirsiniz. Çoğu kişinin iPhone adres defterinde “evi” veya “babası” veya buna benzer bir şey vardır. Telefonu olan bir hırsız, telefona bu kişilerden birini aramasını söylemek için şifreye ihtiyaç duymaz.
 • Bugün Görünümü: Bildirim Merkezi’nin bu görünümü, takviminiz ve gününüz hakkında bilgiler içerir. Parolanın görüntülenmesini zorunlu kılmak için kaydırıcıyı kapalı / beyaz konumuna getirin.
 • Son Bildirimler: Bu, Bugün Görünümü ayarına benzer, ancak yalnızca Bugün yerine uygulamalardan gelen daha geniş bir son bildirim kümesine erişim sağlar.
 • Kontrol Merkezi: İPhone’un kilidini açmadan Denetim Merkezi’ndeki seçeneklere ve kısayollara erişmek mi istiyorsunuz? Kaydırıcıyı açık / yeşil konumuna getirin.
 • Siri: İPhone 4S ve üzeri modellerde, Ana Ekran düğmesini (veya daha yeni modellerde Yan düğmesini) basılı tutarak kilit ekranından Siri’ye erişin. Bu, bir parola ile korunsa bile birisinin telefonun bazı özelliklerine erişmesine olanak tanır. Bu kaydırıcıyı kapalı / beyaz konumuna getirerek Siri’nin parola olmadan çalışmasını engelleyin.
 • Mesajla Cevapla: Bu, kilit ekranından sizi arayan birine bir metin mesajı gönderir – genellikle “Sizi 10 dakika içinde arar” gibi bir şey. Mesajla Yanıtla’yı devre dışı bırakmak için kaydırıcıyı kapalı / beyaz konumuna getirin.
 • Ev Kontrolü: iOS 10, akıllı ev cihazlarını kontrol eden Ev uygulamasını tanıttı. Bu ayar, telefonu olan herkesin HomeKit güvenliğinize, aydınlatmanıza ve diğer cihazlara talimat göndermesini engeller.
 • Cevapsız Aramaları Geri Verme: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, şifreyi girmeden cevapsız aramayı kilit ekranından iade edebilirsiniz.
 • Verileri Sil: Verileri meraklı gözlerden korumanın nihai yolu. Bu kaydırıcıyı açık / yeşil konumuna getirin ve birisi cihaza 10 kez yanlış şifre girdiğinde cihazdaki tüm veriler otomatik olarak silinir. Parolanızı düzenli olarak unutursanız harika bir seçim değildir, ancak güçlü bir güvenlik aracı olabilir.