Skip to content

iPhone ve Mac’te Eksik AirPlay Simgesi Nasıl Onarılır

4 de Haziran de 2021

Apple’ın AirPlay teknolojisi, bir cihazdan diğerine müzik, podcast ve video akışı yapmayı kolaylaştırarak evinizi veya ofisinizi kablosuz bir eğlence sistemine dönüştürür. AirPlay’i kullanmak genellikle iPhone’a birkaç dokunuşla veya Mac’te birkaç tıklamayla basit bir meseledir. Ancak AirPlay simgenizin eksik olduğunu fark ettiğinizde ne yaparsınız? Bu makaledeki talimatlar, iOS 10 ve sonraki sürümleri çalıştıran iPhone’lar ve iPod touch’lar için geçerlidir. Ayrıca macOS 10.15 Catalina ve sonraki sürümleri çalıştıran Mac’ler için de geçerlidir.

iPhone ve iPod Touch’ta Eksik AirPlay Simgesi Nasıl Onarılır

AirPlay, iOS’ta yerleşiktir (iPhone ve iPod touch’ta çalışan işletim sistemi). Bu, kullanmak için herhangi bir şey yüklemeniz gerekmediği ve kaldırılamayacağı anlamına gelir. Ancak açılıp kapatılabilir. AirPlay kontrollerine erişmenin iki yolu vardır. İlk yol, AirPlay Yansıtma seçeneklerine erişmenizi ve müzik kontrollerinde AirPlay için ses çıkışlarını seçmenizi sağlayan Kontrol Merkezi’ndendir. AirPlay, onu destekleyen uygulamaların içinden de kullanılabilir. Bu uygulamalarda, mevcut olduğunda AirPlay simgesi görünür (bu, iOS sürümünüze bağlı olarak bir dikdörtgenin altına itilen bir üçgen veya üç eşmerkezli halkadır). Ancak, Kontrol Merkezi’nde veya normalde bunu sunan uygulamalarda AirPlay simgesi yoksa, bir sorununuz olabilir. Eksik bir AirPlay simgesini çözmek için şu adımları izleyin:

 1. Wi-Fi’yi aç. AirPlay, hücresel ağlar üzerinde değil, yalnızca Wi-Fi üzerinden çalışır, bu nedenle kullanmak için Wi-Fi’ye bağlı olmanız gerekir.

 2. AirPlay uyumlu cihazları kullanın. Tüm multimedya cihazları AirPlay ile uyumlu değildir. AirPlay’i destekleyen cihazlara bağlanmaya çalıştığınızdan emin olmalısınız.

 3. iPhone ve AirPlay cihazının aynı Wi-Fi ağında olduğundan emin olun. iPhone veya iPod touch’ınız, yalnızca tüm aygıtlar aynı Wi-Fi ağına bağlıysa AirPlay aygıtıyla iletişim kurabilir. iPhone’unuz bir ağdayken AirPlay aygıtı başka bir ağdaysa AirPlay çalışmaz.

 4. Cihazları Yeniden Başlatın. AirPlay yoksa iPhone, iPod touch, Mac veya Apple TV’nizi yeniden başlatmaktan asla zarar gelmez. İyi bir yeniden başlatma, genellikle sinir bozucu aksaklıkları giderir.

 5. iOS’un en son sürümüne güncelleyin. Daha önceki tüm ipuçlarını denediyseniz, iOS’un en son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olmak asla zarar vermez.

 6. Apple TV’de AirPlay’in etkinleştirildiğinden emin olun. AirPlay ile bir Apple TV kullanmaya çalışıyorsanız ancak telefonunuzda veya bilgisayarınızda AirPlay simgesi yoksa, Apple TV’de AirPlay’in etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekir. Bunu yapmak için Apple TV’de şu adrese gidin:Ayarlar > AirPlay ve açık olduğundan emin olun.

 7. AirPlay Yansıtma yalnızca Apple TV ve Mac’lerde çalışır. AirPlay olmasına rağmen AirPlay Mirroring’in neden kullanılamadığını merak ediyorsanız, bir Apple TV’ye veya Mac’e bağlanmaya çalıştığınızdan emin olun. AirPlay yansıtmayı destekleyen tek cihazlar bunlardır.

 8. Wi-Fi paraziti veya yönlendirici sorunları. Bazı ender durumlarda, Wi-Fi ağınızdaki parazit nedeniyle iOS cihazınızın bir AirPlay cihazıyla iletişim kurmaması mümkündür. Bu, diğer cihazlardan veya Wi-Fi yönlendiricinizdeki yapılandırma sorunlarından kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda, önce yönlendiriciniz gibi cihazları yeniden başlatmayı deneyin. Bu işe yaramazsa, paraziti azaltmak için diğer Wi-Fi cihazlarını ağdan birer birer çıkarın veya yönlendiricinizin teknik destek bilgilerine başvurun (İster inanın ister inanmayın, mikrodalga fırınlar gibi Wi-Fi olmayan cihazlar da parazite neden olabilir, bu yüzden bunları da kontrol etmeniz gerekebilir.)

Windows PC kullanıyorsanız ve AirPlay eksik görünüyorsa, sorununuz ve çözümü çok farklı olabilir.

Mac’te Eksik AirPlay Simgesi Nasıl Onarılır

AirPlay ayrıca macOS’in son sürümlerinde yerleşik olarak bulunur; bu, her tür uygulamadan AirPlay içeriğinizi ve hatta Mac’inizin ekranını diğer cihazlara yansıtmanızı sağlar. Mac’inizde AirPlay simgesi yoksa, geri almak için şu adımları deneyin:

 1. Bu makalenin iPhone bölümündeki 1-3 ve 8. adımları deneyin.

 2. Mac’inizde çalışan macOS sürümünü güncelleyin. Tıpkı iPhone’da olduğu gibi, eski yazılımı çalıştırmak AirPlay simgesinin kaybolmasına neden olabilir. Bir güncelleme düzeltebilir.

 3. Mac’inizin güvenlik duvarı ayarlarını kontrol edin. Mac’inizde yerleşik olarak bulunan güvenlik duvarı yazılımı, bilgisayarınıza bağlanmaya yönelik bilinmeyen girişimleri engelleyerek onu saldırılara karşı korur. Bu bazen AirPlay gibi faydalı şeyleri de engelleyebilir. Güvenlik duvarı ayarlarınızı değiştirmeyi deneyin. Ayarlar > Güvenlik > güvenlik duvarı > Güvenlik Duvarı Seçenekleri. yanındaki kutucuğu işaretleyin İmzalı yazılımın gelen bağlantıları almasına otomatik olarak izin ver.

 4. Menü çubuğunda AirPlay Mirroring’i etkinleştirin. Ekranın sağ üst köşesindeki menü çubuğuna ekleyerek AirPlay simgesini bulmayı kolaylaştırın. Bunu yapmak için şuraya gidin: Ayarlar > görüntüler > yanındaki kutuyu işaretleyin Varsa, menü çubuğunda yansıtma seçeneklerini göster. Bu işaretlendiğinde, bağlanacak AirPlay cihazları olduğunda, menü çubuğunuzda AirPlay simgesi görünür. Sadece tıklayın ve istediğiniz cihazı seçin.

İTunes ve Apple Music’te Eksik AirPlay Simgesi Nasıl Onarılır

AirPlay menüsü açıkken Apple Music uygulaması

AirPlay, Apple Music ve iTunes’da da mevcuttur. Bu, müzik kitaplığınızdan AirPlay uyumlu cihazlara ses ve video akışı yapmanızı sağlar. Orada AirPlay simgesini göremiyorsanız, son bölümdeki 1-4 arasındaki adımları deneyin. 8. adımı da deneyebilirsiniz. Bunlar işe yaramazsa, Apple Music veya iTunes’un en son sürümüne yükseltin ve macOS’in en son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun. iOS cihazlarda olduğu gibi, sorun yaşıyorsanız iTunes’un en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.