Skip to content

İPhone Veri Dolaşım Ücretleriyle Nasıl Mücadele Edilir

15 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Telefon şirketinize hesap ayrıntılarınız, itiraz edilen miktar ve hangi çözümü aradığınızla ilgili bir e-posta gönderin.
 • Tatmin edici bir yanıt alamazsanız, ilgili tüketici işleri ofisiniz aracılığıyla bir şikayet gönderin.
 • Veri dolaşımı ücretlerinden kaçınmak için, telefon ayarlarınızda dolaşımı devre dışı bırakın veya telefon şirketinizden uluslararası bir veri planı alın.

Bu makale, yüksek dolaşım ücretlerinden nasıl kaçınılacağını ve iPhone faturanızdaki dolaşım ücretlerine nasıl itiraz edeceğinizi açıklar.

İPhone Dolaşım Faturalarıyla Nasıl Mücadele Edilir

Büyük bir iPhone veri dolaşım faturasıyla karşı karşıyaysanız ve her şeyi ödemekten kaçınmak istiyorsanız, bu ipuçlarını izleyin. Sizi ödemekten kurtaracaklarına söz veremeyiz, ancak bu ipuçları size savaşma şansı verecektir.

 1. Aşağıdaki bilgilerle net bir liste oluşturun:

  • Hesap adınız ve numaranız.
  • Aylık telefon planı türünüz.
  • Aylık telefon planı kapsamları ve özellikleri.
  • Eklediğiniz herhangi bir telefon planı ekstraları.
  • İtiraz etmek istediğiniz dolaşım aşımının miktarı (hem ücret tutarını hem de kullanılan verileri listeleyin).
 2. Yukarıdaki listeyi destekleyen belgeleri, örneğin orijinal telefon sözleşmeniz, itiraz ettiğiniz fatura ve diğer ilgili evrakları derleyin.

 3. Başka bir kağıda, faturaya tam olarak neden itiraz ettiğinizi yazın. Kabul edilebilir nedenler arasında yanlış ücretler veya yanıltıcı bilgiler veya tavsiyeler yer alır. Param yok, ödeyemem, bu çok saçma ve benzer nedenler yapmak için iyi argümanlar değil.

 4. Saldırı planınızı yazın. Örneğin, müşteri hizmetlerine e-posta gönderin; bu başarısız olursa, tüketici işleri veya koruma ile iletişime geçin; bu başarısız olursa, yasal tavsiye alın.

 5. Bir taslak e-posta yazın. İlgili tüm hesap ayrıntılarını, itiraz edilen tutarı, itiraz etme nedenlerinizi ve hangi çözümü aradığınızı belirtin.

 6. Yanıtlarını tatmin edici bulmazsanız hangi adımı atacağınızı belirtin. Tehdit etmeyin, bilgilendirin. Örneğin, “Tüketici ilişkileriyle temasa geçtim ve kabul edilemez bir yanıt bekliyorum, konuyu daha fazla takip edeceğim.” E-postanızın sonuna doğru şu satırı da ekleyin: “Bu konuyla ilgili tüm yazışmalara e-posta yoluyla devam etmek istiyorum, böylece konuşmalarımızın doğru ve eksiksiz bir kaydını elde edebilirim.”

 7. Taslak e-postayı yeniden okuyun. Tehdit etmeyin veya küfürlü veya küfürlü dil kullanmayın. Başkasından okumasını ve geri bildirimde bulunmasını sağlayın. Kibar, kararlı ve açık mı? Neyi tartıştığınızı tam olarak açıkladınız mı ve neden? “Yanıltıcı”, “çirkin” ve “tiksinti” gibi sözcüklerin hepsi güçlü ve çağrıştırıcıdır. Varsa ve uygunsa bunları ekleyin.

 8. E-postanızı telefon şirketinizin şikayet departmanına gönderin ve yanıt bekleyin. Eğer ararlarsa, konuyu telefonda tartışmayacağınızı ve tüm yazışmaların belirtildiği gibi e-posta yoluyla yapılması gerektiğini belirtin. Beş iş günü geçmesine rağmen yanıt almadıysanız, e-postayı yeniden gönderin.

 9. Şirket yanıt verdiğinde, yanıtlarının şu olup olmadığına karar verin:

  • Kabul edilebilir ve makul (istediğini aldın).
  • Kabul edilemez ama makul (size makul bir anlaşma teklif ettiler).
  • Kabul edilemez ve mantıksız (pazarlık yapmazlar).

  Şimdi şirketin teklifinin ne zaman kabul edilmeye değer olduğuna karar vermelisiniz. Aklınızdaki bir fiyat olmayabilir, bunun yerine bir ilke olabilir.

 10. Tatmin edici bir cevap alamazsanız, bunu şirkete bildirin. Neden yeterince iyi olmadığını açıklayın ve konuyu tüketici işlerine götürdüğünüzü onlara tekrar bildirin. Şimdi ilgili tüketici işleri ofisinize şikayette bulunun ve oradan alın.

 11. Son olarak, yasal tavsiye alın ve takip edin.

Her şeyin kaydını tutun (e-postalar dahil). İlkesi için savaşmaya hazır olun. Birkaç barikatla karşılaşacaksınız ve şirket onlar yüzünden vazgeçmenize güveniyor. Sakin, kibar ve makul olun.

Büyük iPhone Veri Dolaşım Faturalarının Sebepleri Nedir?

İPhone kullanıcılarının telefonlarında arama yapmak ve verileri kullanmak için satın aldıkları aylık planlar yalnızca kendi ülkelerinde kullanım içindir. Özellikle uluslararası özelliklere sahip bir plan almadığınız sürece, kendi ülkeniz dışında arama yapmak veya verileri kullanmak aylık maliyetlerinizin bir parçası değildir. Sonuç olarak, başka bir ülkeye gittiğinizde ve iPhone’unuzu kullandığınızda, hemen dolaşım modundasınızdır (yani, kendi ülkeniz dışında ve ev telefonu şirket ağınızın dışında dolaşımda olursunuz). Telefon şirketleri, dolaşım modundayken aramalar ve veriler için yüksek ücretler alır ve yolculuklardan sonra yüksek faturalara neden olan da budur. Uluslararası seyahat heyecan vericidir, ancak dikkatli değilseniz, uluslararası seyahatiniz, aylık telefon faturanıza yüzlerce veya binlerce ekstra ekleyen iPhone veri dolaşım ücretlerini içerebilir. Ancak bu masraflar faturanızda göründüğü için, onları ödemek zorunda kaldığınız anlamına gelmez.

İPhone Veri Dolaşım Ücretlerinden Nasıl Kaçınılır

Veri dolaşımı için bir faturaya itiraz etmekten kaçınmanın en iyi yolu, ilk etapta dolaşımdan kaçınmaktır. Bunu yapmanın basit bir yolu, seyahatinize çıkmadan önce telefon şirketinizden uluslararası bir veri planı almaktır. Telefon şirketinizle iletişime geçin ve size yardımcı olabilirler. Alternatif olarak, telefonunuzdaki ayarları değiştirerek veri dolaşım faturalarından kaçınmanın yolları vardır.