Skip to content

İPhone veya Android’inizde FM Radyo Nasıl Kullanılır

20 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • FM radyoyu veri olmadan dinlemek için, dahili FM radyo çipi olan bir telefona, bir FM radyo uygulamasına ve kulaklık veya kulaklıklara ihtiyacınız vardır.
 • NextRadio, veri olmadan dinlemenizi sağlayan (telefonun FM çipi varsa) ve temel bir tuner içeren iyi bir Android uygulamasıdır.
 • Bir iPhone’da FM radyo dinlemenin tek yolu bir uygulama kullanmaktır ve bu uygulamalar yalnızca yeterli bir veri bağlantınız olduğunda çalışır.

Bu makale, çalışan bir hücresel veri bağlantısı veya Wi-Fi olmadan akıllı telefonunuzda FM radyoyu nasıl dinleyeceğinizi açıklar. Aşağıdaki bilgiler, Android telefonunuzu kimin yaptığından bağımsız olarak geçerli olmalıdır: Samsung, Google, Huawei, Xiaomi ve diğerleri.

Telefonunuzda FM Radyo Alıcısını Etkinleştirmek İçin İhtiyacınız Olanlar

Veri bağlantısı olmadan telefonunuzda FM radyo dinlemek için birkaç şeye ihtiyacınız olacak:

 • Dahili FM radyo çipli bir telefon: Telefonunuzun FM radyo özelliğine ihtiyacı vardır ve bu özelliğin açılması gerekir. Bu, üreticinin işlevselliği etkinleştirmesini ve taşıyıcının özelliği kabul etmesini gerektirir.
 • Kablolu kulaklıklar veya kulaklıklar: FM radyo yalnızca antenle çalışır. Telefonunuzda bir FM radyo yayını dinlediğinizde, anten olarak kulaklıklarınızdaki veya kulaklığınızdaki telleri kullanır.
 • Bir FM radyo uygulaması: Telefonunuzda bir FM radyo yongası olsa bile, çipe erişebilen NextRadio gibi bir uygulamaya ihtiyacınız var.

NextRadio’da Veri Olmadan FM Radyo Nasıl Dinlenir

NextRadio, Google Play mağazasından indirebileceğiniz, reklam destekli bir radyo uygulamasıdır. İnternet üzerinden radyo istasyonlarını yayınlayan diğer radyo uygulamalarına benzer işlevselliğe sahiptir. Ayrıca telefonunuzun FM radyo alıcısı çipine de girebilir. Etkin bir veri bağlantınız varsa, akan radyo istasyonlarını veya yerel FM yayınlarını dinleyin. Veri bağlantınızı kaybettiğinizde, yalnızca FM modunu etkinleştirin. NextRadio’da yalnızca FM modunu etkinleştirmek için:

 1. Başlat NextRadio uygulaması.

 2. Simgesine dokunun. (üç yatay çizgi) menü simgesi.

 3. Dokunmak Ayarlar.

 4. Dokunmak Yalnızca FM modu böylece geçiş anahtarı sağa hareket eder. Telefonunuzda etkin bir FM çipi yoksa, Yalnızca FM modu seçeneği mevcut değil.

Yalnızca FM modu etkinleştirildiğinde, NextRadio yerel istasyonları internet üzerinden yayınlamak yerine varsayılan olarak yerleşik FM alıcı çipini kullanır. Yerel veri hizmetiniz kesilirse veya hücre hizmetini kaybederseniz, kapsama alanındaki herhangi bir FM istasyonunu yine de dinleyebilirsiniz.

FM radyo kullanan yaşlı kişi, genç kişi akıllı telefonda FM uygulamasını kullanırken

Elise Degarmo / Cankurtaran

NextRadio’da Yerel FM Radyo İstasyonları Nasıl Dinlenir

NextRadio uygulamasında yalnızca FM modunu etkinleştirdiğinizde, veri planınızı kullanmadan telefonunuzda yerel FM radyo dinlemeye hazırsınız. Bunu başarmak için kablolu kulaklıklara veya kulakiçi kulaklıklara ihtiyacınız olacak. Telefonun kabloları anten olarak kullanması gerektiğinden kablosuz kulaklıklar çalışmaz. NextRadio uygulamasıyla yerel radyo dinlemek için:

 1. Kulaklığınızı veya kulakiçi kulaklıklarınızı takın.

 2. Başlat NextRadio uygulaması.

 3. Simgesine dokunun. (üç yatay çizgi) menü simgesi.

 4. Dokunmak Yerel FM Radyo.

 5. Dinlemek istediğiniz istasyona dokunun.

  NextRadio'da yerel bir radyo istasyonu seçme

Etkin bir veri bağlantınız varsa ve istasyon bunu destekliyorsa, NextRadio istasyon için bir logo ve dinlediğiniz şarkı veya program hakkında bilgi görüntüler. Aksi takdirde, aradığınız istasyonu çağrı harflerinden tanımlamanız gerekir.

NextRadio’da Temel Ayarlayıcı Nasıl Kullanılır

NextRadio ayrıca diğer FM radyoları gibi çalışan temel bir radyo işlevine sahiptir. İstasyonunuzu yerel istasyonlar listesinde aramak yerine, bu işlev size yerel istasyonları aramak için kullanabileceğiniz bir tuner sunar. Nelerin mevcut olduğunu görmek için istediğiniz istasyona gidin veya arama işlevini kullanın. NextRadio’da temel tuneri internet bağlantısı olmadan kullanmak için:

 1. Kulaklığınızı veya kulakiçi kulaklıklarınızı takın.

 2. Başlat NextRadio uygulaması.

 3. Simgesine dokunun. (üç yatay çizgi) menü simgesi.

 4. Dokunmak Temel Tuner.

 5. İstasyonları aramak için arayüzü kullanın:

  • Simgesine dokunun. ve + frekansı ayarlamak için düğmeler.
  • Simgesine dokunun. geri ve ileri arama işlevini kullanmak için düğmeler. Aktif bir istasyon ayarladığınızda, otomatik olarak oynatılır.

  NextRadio'da Temel Tuner

 6. Simgesine dokunun. durdurma düğmesi dinlemeyi bırakmak için.

FM Radyolar Akıllı Telefonlara Yerleştirildi mi?

FM radyo, herhangi bir akıllı telefon üreticisinin kasıtlı olarak telefonlarına eklediği bir özellik değildir. Bu, akıllı telefon üreticilerinin ilgilendiği özelliklere ek olarak yerleşik FM alıcıları olan bazı yonga üreticilerinin kullandığı bir yan üründür.

Hangi Telefonların FM Radyo Alıcıları Var?

Akıllı telefon üreticileri genellikle yerleşik FM radyo alıcılarını devre dışı bırakır. Bazı durumlarda, operatörler, muhtemelen aç radyo uygulamalarının kullanımını teşvik etmek veya zayıf radyo alımıyla ilgili tüketici şikayetlerini önlemek için özelliğin devre dışı bırakılmasını talep etmişlerdir. Birçok telefonda FM yongaları kapalıyken, bu özellik birçok el cihazında mevcuttur. HTC, LG, Motorola ve Samsung gibi üreticiler, çalışan FM yongalarına sahip bir avuç telefon sunuyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her büyük cep telefonu sağlayıcısı, en az bir FM özellikli telefonla uyumludur. En büyük istisna Apple’dır, çünkü aktif FM yongalarına sahip iPhone’lar yoktur. İPhone 6 ve daha eski modellerde FM yongaları bulunurken, Apple çipe bir anten bağlamanın bir yolu olmadığını söylüyor.

İPhone’da FM Radyo Dinleyebiliyor musunuz?

Bir iPhone’da FM radyo dinlemenin tek yolu bir radyo uygulamasıdır ve radyo uygulamaları yalnızca yeterli bir veri bağlantınız olduğunda çalışır. Bu, acil durumlarda FM radyo için iPhone’unuza güvenemeyeceğiniz anlamına gelir. FCC, Apple’ı 2017’de telefonlarında FM yongalarını etkinleştirmeye çağırdı, ancak Apple, en son telefonlarının FM yongalarına sahip olmadığı iddiasıyla yanıt verdi. FM çipleri olsa bile, kulaklık jakı yok. FM çipleri tipik olarak anten görevi görecek kulaklık kabloları olmadan sinyal alamaz. İPhone sahipleri iOS için radyo uygulamalarıyla FM radyo dinleyebilse de, bir felaket anında yerel hücresel ve veri ağlarının ayakta kalacağına güvenemezsiniz. Radyo uygulamaları düzenli eğlence kullanımı için harikadır, ancak kasırga gibi bir felaket sırasında önemli bilgilere erişmeniz gerekiyorsa, pille çalışan veya acil durum radyosuna yatırım yapın.