Skip to content

iPhone veya iPad için Microsoft IE Alabilir misiniz?

3 de Haziran de 2021

Safari’yi, Chrome’u, Firefox’u veya başka bir şeyi seviyor olsanız da, favori web tarayıcınızı tüm cihazlarınızda kullanmak isteyeceksiniz. Ancak, favori web tarayıcınız Microsoft Internet Explorer (kısaltma IE olarak da bilinir) ise ne olur? IE, masaüstü bilgisayarlarda harika çalışır (bir Mac kullanmıyorsanız; IE yıllardır Mac’te mevcut değildir). Ayrıca bir iOS aygıtı kullanıyorsanız, iPhone veya iPad için IE almak için bir geçici çözüme ihtiyacınız olacaktır.

iPhone resim kredisi: Apple; IE logo kredisi: Microsoft

iPhone veya iPad’de Internet Explorer? Hayır

Kısa cevap hayır; iPhone veya iPad için IE yoktur. Internet Explorer’ı seviyorsanız veya iş için kullanmanız gerekiyorsa, iOS için IE asla olmayacak. Bunun iki kritik nedeni var:

  • Microsoft, 2006’da Mac için Internet Explorer yapmayı durdurdu. Şirket Mac için IE geliştirmezse, Microsoft’un birdenbire IE’yi iPhone’a getirmesi pek olası görünmüyor.
  • Microsoft artık hiçbir işletim sistemi için IE yapmıyor. Şirket, 2015 yılında Internet Explorer’ı tamamen emekliye ayırdı ve yerine Edge adlı yeni bir tarayıcı koydu.

Microsoft Edge Tarayıcı Nedir? Evet

IE, iOS için mevcut olmasa da Microsoft Edge’e geçebilirsiniz. Microsoft, iPhone ve iPad için Edge tarayıcısının bir sürümünü yayınladı. Microsoft Edge’i App Store’dan indirebilirsiniz. Microsoft, iOS’a getirmeden önce Edge bir süre diğer platformlarda vardı. Sonuç olarak, bir zamanlar Edge muhtemelen iPhone’a gelmeyecek gibi görünüyordu, ancak daha sonra Microsoft, iOS sürümünü 2018’in başlarında yayınladı. Bu, Edge hayranları için harika bir haber. Edge’i çalıştırmanın yanı sıra, bir iPhone veya iPad’de Microsoft tarayıcılarını kullanmanın birkaç yolu daha vardır.

Kullanıcı Aracınızı Değiştirin

Kullanıcı aracınızı değiştirerek, IE gerektiren bazı web sitelerini iPhone’unuzda çalıştığını düşünerek kandırabilirsiniz. Kullanıcı aracısı, tarayıcının ziyaret ettiğiniz her web sitesine kendisini tanıtmak için kullandığı bir kod parçasıdır. Kullanıcı aracınızı iOS’ta Safari’ye ayarladığınızda (iPhone’lar ve iPad’ler için varsayılan), tarayıcınız sitelere, siteyi ziyaret ettiğinizde bunun böyle olduğunu söyler. iOS aygıtınız jailbreak’liyse, Cydia’dan bir kullanıcı-aracı değiştirme uygulaması edinebilirsiniz (yine de jailbreak’in dezavantajları olduğunu unutmayın). Bu uygulamalardan biriyle Safari’nin web sitelerine IE dahil birçok farklı tarayıcı olduğunu söylemesini sağlayabilirsiniz. Bazı durumlarda bu, ihtiyacınız olan yalnızca IE sitesine girmeniz için yeterli olabilir. Ziyaret etmeye çalıştığınız site yalnızca Internet Explorer’ın desteklediği teknolojileri kullandığı için IE gerektiriyorsa bu uygulamalar yeterli olmayacaktır. İçinde yerleşik olan temel teknolojileri değil, yalnızca Safari’nin görünüşünü değiştirirler.

Uzak Masaüstü Kullanın

IE’yi iOS’ta kullanmanın başka bir yolu da bir uzak masaüstü programıdır. Uzak masaüstü programları, iPhone veya iPad’inizi kullanarak internet üzerinden evinizdeki veya ofisinizdeki bir bilgisayarda oturum açmanıza olanak tanır. Bunu yaptığınızda, yüklediyseniz, Internet Explorer da dahil olmak üzere o bilgisayardaki tüm dosyalara ve programlara erişebilirsiniz. Uzak masaüstü kullanmak herkes için değildir. Birincisi, uzaktaki bilgisayardan iOS cihazınıza veri akışı yapmanız gerektiğinden, iPhone’unuzda yüklü bir uygulamayı kullanmaktan daha yavaştır. Bir diğeri için, ortalama bir kullanıcının genellikle kullanabileceği bir şey değil. Yapılandırmanıza yardımcı olması için biraz teknik beceri veya kurumsal bir BT departmanı gerekir. Yine de bir şans vermek istiyorsanız, App Store’da Citrix veya VNC uygulamalarını arayın.

iPhone ve iPad için Alternatif Tarayıcılar

Safari’yi iPhone veya iPad’inizde kullanmaya kesinlikle karşıysanız, App Store’dan ücretsiz olarak indirebileceğiniz Chrome’u her zaman deneyebilirsiniz. Siz de Chrome’u sevmiyor musunuz? iPhone ve iPad için pek çok alternatif tarayıcı mevcuttur ve bunların çoğu Safari veya Chrome’da bulunmayan özellikler sunar. Belki bunlardan biri daha çok beğeninize olacaktır.