Skip to content

İPhone veya iPad Kameranızı Nasıl Geliştirirsiniz?

12 de Mayıs de 2021

İPad kamera her yeni modelle daha iyi hale geliyor. Yine de, her çekimi yapabilen tam özellikli bir kamera değil. Cihazın devasa ekranı harika bir fotoğraf çekmeyi kolaylaştırırken, kamera iPhone’da bulunanların gerisinde kalıyor. Kaliteden ödün vermeden mobil cihazınızdan yararlanmak için bu önerilerle kameranızı ve çektiğiniz fotoğrafları iyileştirin. Bu makaledeki talimatlar iOS 12, iOS 11, iPadOS 14 ve iPadOS 13 için geçerlidir.

Fotoğraflarınızı Ayarlar Üzerinden İyileştirin

Bazı yeni iPad’ler, bu özellikle her fotoğrafı otomatik olarak çekmek için seçtiğiniz bir Otomatik HDR veya Akıllı HDR ayarı içerir. Bu ayar, iPhone veya iPad’e birden fazla fotoğraf çekmesini ve bunları yüksek dinamik aralıklı (HDR) bir fotoğraf oluşturmak için birleştirmesini söyler. Çevirin Otomatik HDR veya Akıllı HDR (iOS sürümünüze bağlı olarak) açık veya kapalı Ayarlar > Kamera.

Eski iPad’lerde, HDR için otomatik bir ayar yoktur. Bunun yerine, HDR’yi kullanmak istediğinizde Kamera uygulamasında manuel olarak açarsınız.

 1. Kamera app.

  İPad ana ekranında kamera uygulaması

 2. Dokunmak HDR.

  HDR vurgulanmış iPad kamera uygulaması

 3. HDR açıkken, ekranın üst kısmında HDR görünür.

  HDR göstergesini gösteren iPad Kamera uygulaması

 4. Ekranın üst kısmında HDR görüntülendiği sürece, bir fotoğraf çektiğinizde HDR otomatik olarak çalışır. Kameranızı her zamanki gibi kullanın.

Kamera Uygulamasıyla Fotoğrafları Düzenleyin

Kamera uygulamasında, bir görüntünün en iyisini ortaya çıkarabilen yerleşik filtreler bulunur. Bir fotoğraf çektikten sonra, iPad’in yatay veya dikey modda olmasına bağlı olarak büyük dairesel çıtçıt düğmesinin sağında veya altında resmin küçük bir küçük resmi belirir. Fotoğrafı tam ekran görüntülemek için bu küçük resme ve ardından Düzenle sağ üst köşedeki düğmesi.

Düzenleme kontrolleri vurgulanmış iPad Kamera

Değişiklik yapmak ve bir fotoğrafı geliştirmek için düzenleme araçlarını kullanın. İPad modelinize bağlı olarak, bu araçların tümü görüntünün sağ tarafında görünür veya görüntünün her iki tarafında görünecek şekilde bölünür.

 • Sihirli değnek bir fotoğrafı analiz eder ve ışık ile renk kontrastını ayarlar.
 • Kırp aracı, bir fotoğrafın istenmeyen kısımlarını kaldırır ve resmi döndürmek için kullanılabilir.
 • Filtreler araçlar fotoğrafa parlaklığı, doygunluğu ve renk kontrastını değiştiren filtreler uygular ve bu da fotoğrafınız üzerinde dramatik bir etki yaratabilir. App Store aracılığıyla üçüncü taraf filtreleri ekleyebilirsiniz.
 • Çevir araç size aydınlatma ve renk üzerinde manuel kontrol sağlar.

Değişiklik yapmayı bitirdiğinizdeöğesine dokunun. Bitti görüntüyü kaydetmek için.

Fotoğrafçılığınızı Geliştirmek için Canlı Fotoğrafları Kullanın

Canlı Fotoğraflar, daha yeni bir iPhone veya iPad’de fotoğraf çektiğinizde telefonun yakaladığı küçük video kliplerdir. Hareketli resimler oluşturmanın yanı sıra, garip bir yüz ifadesi, göz açıp kapayıncaya kadar veya kaçırılan bir çekim gibi kusurları düzeltmek için videodan bir ana fotoğraf seçebilirsiniz. Live Photos işlevi, iOS 9 veya daha yenisini çalıştıran iPhone 6S ve sonraki modellerinde ve 9,7 inç iPad Pro ve sonraki modellerinde mevcuttur. Live Photo’dan yeni bir görüntüyü nasıl seçeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Live Photo çekin veya Fotoğraflar uygulamasından bir tane seçin ve ardındanöğesine dokunun. Düzenle ekranın sağ üst köşesinde.

 2. Bir Canlı Fotoğrafı düzenlerken, ekranın alt kısmında kameranın yakaladığı her kare gösterilir. Görüntüyü önizlemek için tek tek slaytlara dokunun.

  Live Photo çerçevelerini gösteren iPad Kamera uygulaması

 3. Dokunmak Anahtar Fotoğraf Yap bir çerçeve seçmek için.

  İPad Kamera uygulamasında önemli Fotoğraf seçimi

 4. Dokunmak Bitti seçiminizi sonuçlandırmak için.

Harici Lens Satın Alın

Harici bir lens, kamera ayarlarını düzenlemekten daha fazlasını yapabilir. Büyütmeyi artırabilir ve geniş açı gibi özel çekimler yapabilir. Lens ayrıca, yeni bir akıllı telefon veya tabletin ekstra maliyeti olmadan kamerayı geliştirerek eski bir cihazdaki işlevselliği artırır. İPad ve iPhone için kamera çevre birimleri için iyi bir kaynak iOgrapher’dır. Bu şirket, mükemmel çekimi elde etmek için farklı değiştirilebilir lensleri destekleyen özel olarak tasarlanmış bir kılıfla çalışan lensler üretiyor. Her iki cihazda da bir iOgrapher kılıfı olduğu sürece hem iPad hem de iPhone için aynı lensleri kullanabilirsiniz. İPad kamera lensi ve aksesuarları için bir başka iyi kaynak B&H Foto & Electronics’tir ve bir Amazon araması da birkaç uyumlu lens sağlar.