Skip to content

İPhone veya iPad’de Kılavuzlu Erişim Nasıl Kullanılır

7 de Mayıs de 2021

Kılavuzlu Erişim, ekranınızı belirli bir uygulamaya kilitler, böylece birinin uygulamaları değiştirmesi veya iPhone ayarlarını değiştirmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Güdümlü Erişim ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz. Güdümlü Erişim, iOS 11 veya sonraki bir sürümünü gerektirir, bu nedenle onu kullanabilmek için bir iPhone 5s veya daha yenisine sahip olmanız gerekir.

Güdümlü Erişim Nedir?

Kılavuzlu Erişim, iPhone veya iPad’i belirli bir uygulamayla sınırlar, böylece insanlar başka bir uygulamaya geçemez veya iPhone’un ana ekranına dönemez. İPhone’unuzu bir iş bağlamında ekran olarak kullanıyorsanız veya çocuğunuz iPhone’unuzu kullandığında ve tüccarın dijital yaşamınıza zarar vermesini istemiyorsanız kullanışlıdır. Aracın çeşitli seçenekleri, insanların ekranın belirli alanlarına erişmesini engellemenize, zaman sınırları koymanıza ve hatta cihaz hacmindeki değişiklikleri sınırlamanıza yardımcı olur.

İPhone ve iPad’de Kılavuzlu Erişim Nasıl Kurulur

Kılavuzlu Erişimi kurmak için bu prosedürü izleyin:

 1. Git Ayarlar > Ulaşılabilirlik.

 2. Dokunmak Rehberli erişim.

 3. Güdümlü Erişimi etkinleştirmek için geçiş düğmesine dokunun.

 4. Dokunmak Şifre Ayarları, ardından dokunun Kılavuzlu Erişim Şifresini Ayarlama. İşlemin sonraki aşamalarında bir parola oluşturabilirsiniz, ancak bunu erkenden yapmak sizin için daha verimli ve daha kolaydır.

 5. Bir şifre girin, ardından onaylamak için tekrar girin.

  Parola Ayarları ve Kılavuzlu Erişim Parolasını Ayarla vurgulanmış şekilde iPhone Güdümlü Erişim ayarları

  Face ID veya Touch ID’yi de açabilirsiniz. İPhone’unuzu kullanan kişinin parolanızı tahmin etme olasılığının yüksek olduğunu biliyorsanız, bu seçenekler özellikle yararlıdır.

Kılavuzlu Erişim Oturumu Nasıl Başlatılır ve Bitirilir

İPhone veya iPad’inizdeki herhangi bir uygulamayla Kılavuzlu Erişimi kullanın. Başlamak için sadece birkaç basit adım atmanız yeterli ve iPhone’unuz en sevdiğiniz ayarları hatırlayacak, böylece daha sonra yeniden yapmanız gerekmeyecek. Kılavuzlu Erişim kilitlenmiş bir çalışma modu olduğundan, iOS ekran görüntülerine izin vermez.

 1. İstediğiniz uygulamayı açın, ardından Ana Ekran düğmesine üç kez basın veöğesine dokunun. Rehberli erişim.

  İPhone X, iPhone XS veya iPhone XR’niz varsa bunun yerine yan düğmeye üç kez basın.

 2. Dokunmaya ekranın hangi alanlarının tepki vereceğini sınırlamak için, bir parmağınızı bu alanların çevresine bir daire çizmek için kullanın. Parmağınızla sürükleyerek daireyi hareket ettirin. Üzerine basılı tutarak ve dışarı doğru sürükleyerek boyutunu artırın.

 3. Dokunulmaz alanlar oluşturmayı bitirdiğinizde, simgesine dokunun. Başlat.

 4. Kılavuzlu Erişim Oturumu artık başlamıştır ve cihaza erişen kişiler, oturum sona erene kadar uygulama değiştiremez.

 5. Güdümlü Erişim oturumunu sonlandırmak için Ana Ekran düğmesine üç kez basın veya yan düğmeye üç kez basın, ardındanöğesine dokunun. Son. İstendiğinde şifrenizi girin.

Hangi Özelliklerin Mevcut Olduğunu Kontrol Etme

Güdümlü Erişim sadece ekranın bazı kısımlarını sınırlamaz. Zaman sınırlaması dahil olmak üzere çok daha güçlü seçenekler içerir. Özellikleri açmak veya bir süre sınırı ayarlamak için Ana Ekran veya yan düğmeye üç kez basın, ardındanöğesine dokunun. Seçenekler. Seçenekler’i görmüyorsanız Ana Ekran veya yan düğmeye tekrar üç kez basın ve parolanızı girin. Uygulamak istediğiniz seçenekleri değiştirin. Aşağıdakileri değiştirebilirsiniz:

 • Uyut / Uyandır düğmesini kapatın.
 • Ses düğmelerini devre dışı bırakın.
 • İPhone’un sallanmaya veya fiziksel olarak döndürülmeye yanıt vermemesi için hareketi kapatın.
 • Asla görünmemesi için klavyeyi kapatın.
 • Tüm dokunma komutlarını devre dışı bırakın, böylece cihaz etkileşimli olmak yerine yalnızca bir ekran haline gelir.
 • Kullanıcılar için bir Zaman Sınırı uygulayın.