Skip to content

iPhone veya iPad’de Yakınlaştır ve Uzaklaştır

5 de Haziran de 2021

Apple’ın iPad ve iPhone’una getirdiği en havalı özelliklerden biri, yakınlaştırmayı ve uzaklaştırmayı sezgisel ve doğal hale getiren kıstırarak yakınlaştır hareketiydi. Önceden, yakınlaştırma özellikleri ya yoktu ya da kullanımı zordu. Apple yakınlaştırma özelliği fotoğraflarda, web sayfalarında ve parmakla yakınlaştırma hareketini destekleyen tüm uygulamalarda çalışır. Bu yönergeler, iOS sürümünden bağımsız olarak tüm iPad ve iPhone modelleri için geçerlidir.

Yakınlaştırmak ve Uzaklaştırmak için Kıstırma Hareketlerini Kullanın

Bir fotoğrafı veya web sayfasını yakınlaştırmak için, iki parmak arasında yalnızca küçük bir boşluk bırakarak işaret parmağınız ve baş parmağınızla ekrana basın. Parmağınızı ve baş parmağınızı ekranda tutun, ardından parmaklarınızı birbirinden uzaklaştırarak aralarındaki boşluğu genişletin. Parmaklarınız birbirinden uzaklaştıkça ekran yakınlaşır. Uzaklaştırmak için tersini yapın: Her birini ekrana basılı tutarken başparmağınızı ve işaret parmağınızı birbirine doğru hareket ettirin. Bir iPhone veya iPad’de yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için herhangi iki parmak kullanılabilir, ancak çoğu insan için başparmak ve işaret parmağı en mantıklısıdır. Hatırlamanıza yardımcı olacaksa, parmaklarınızın bir kağıt parçasını sıkıştırdığını düşünün. Bir yaprak kağıt üzerinde parmaklarınızı içe doğru sürüklerseniz, kağıt kendi içine katlanır ve küçülür. Aynı fikir burada da geçerlidir.

Erişilebilirlik Yakınlaştırma Ayarını kullanın

Bazı durumlarda, kıstırarak yakınlaştır özelliği çalışmaz. Bir uygulama hareketi desteklemeyebilir veya bir web sayfasında çalışan kod veya sayfanın genişletilmesini engelleyen bir stil sayfası ayarı olabilir. iPad erişilebilirlik özellikleri, ister bir uygulamada, ister bir web sayfasında olun, ister fotoğrafları görüntüleyin, her zaman çalışan bir yakınlaştırma içerir. Özellik varsayılan olarak etkinleştirilmemiştir, bu nedenle onu Ayar uygulamasında açmanız gerekir:

  1. itibaren Ev ekran, aç Ayarlar uygulama.

  2. git Genel > Ulaşılabilirlik > yakınlaştır.

  3. öğesine dokunun. yakınlaştır yeşil yapmak ve açmak için geçiş anahtarı.

İPad veya iPhone’unuzda yakınlaştırmayı etkinleştirdikten sonra, burada iPad’de gösterildiği gibi büyüteci hemen göreceksiniz.

iPad Yakınlaştırma ayarı

Bu resimde görebileceğiniz gibi yakınlaştırma işlevi bir ekran görüntüsünde yakalanmaz. Yakınlaştırma penceresinin alt kısmındaki bağlantıya/çubuğa basarak ekranda hareket ettirin ve her şeyin yakınlaştırıldığını görün. Ayrıca, iPhone gibi daha küçük bir ekranda bu araçla yakınlaştırma yaparken tercih edilebilecek olan üç parmağınıza basıp sürükleyebilirsiniz. Yakınlaştırmayı etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için ekrana üç parmağınızla iki kez dokunun. Kalıcı olarak devre dışı bırakmak için yukarıdaki adımları tekrarlayın ve yakınlaştır için kapalı durum. Yakınlaştırma ayarları sayfasında, örneğin maksimum yakınlaştırma düzeyini artırmak, pencere yakınlaştırması üzerinden tam ekran yakınlaştırmayı seçmek, yakınlaştırma filtresi seçmek ve daha fazlası için etkinleştirebileceğiniz seçeneklerin bir listesi bulunur.