Skip to content

İPhone’da Bir Numara Nasıl Engellenir

8 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Telefon uygulama ve dokunun Son. Simgesine dokunun. ben Engellemek istediğiniz numaranın yanındaki simgesine dokunun, ardından aşağı kaydırın veöğesine dokunun. Bu Arayanı Engelle.
  • Engellendikten sonra sizi iPhone’unuz aracılığıyla arayamaz, FaceTime, metin gönderemez veya iMessage edemezler. WhatsApp gibi diğer hizmetler etkilenmez.
  • Engellenen kişiler engellendiklerini bilmiyor. Çağrılar sesli mesaja gider ve metinlerin ulaşmadığına dair herhangi bir belirti görmezler.

Bu makale, istenmeyen kişilerin sizi iPhone’unuzda aramasını, mesaj atmasını veya FaceTiming yapmasını nasıl engelleyeceğinizi açıklar. Talimatlar iOS 12 ve sonraki sürümler için geçerlidir, ancak işlevsellik iOS 11 ve iOS 10 için aynıdır.

Telefon Pazarlamacıları ve Diğerlerinden Gelen Aramalar Nasıl Engellenir

Engelleme, Telefon uygulamasında gerçekleşir:

  1. Telefon uygulama ve dokunun Son. En Son sekmesini kullanmak yerine Telefon uygulamasının Kişiler sekmesini kullanın; prosedür aynı.

  2. Simgesine dokunun. ben Ayrıntılı bilgi ekranını açmak için engellemek istediğiniz numaranın yanındaki simgesine tıklayın.

  3. Ekranın altına gidin veöğesine dokunun. Bu Arayanı Engelle.

  4. Onay ekranında, simgesine dokunun. Kişiyi Engelle numarayı engellemek için veya simgesine dokunun. İptal etmek Eğer fikrini değiştirirsen.

Bu adımlar ayrıca iPod touch ve iPad’deki aramaları ve metinleri engellemeye de çalışır. İPhone’unuza gelen aramaların bu cihazlarda görünmesi de mümkündür. Aramaları engellemeden bu cihazlarda aramaları devre dışı bırakabilirsiniz.

Engellenen Nedir?

Ne tür iletişimlerin engelleneceği, adres defterinizde bu kişi için hangi bilgilere sahip olduğunuza bağlıdır:

  • Telefon numaralarına sahipseniz, sizi aramaları, FaceTime aramaları yapmaları veya telefonunuzda kayıtlı telefon numarasından size kısa mesaj göndermeleri engellenir.
  • E-posta adreslerine sahipseniz, size iMessage aracılığıyla mesaj göndermeleri veya engellenen e-posta adresini kullanarak FaceTime aramaları yapmaları engellenir.

Neyi engellerseniz engelleyin, ayar yalnızca iPhone ile birlikte gelen yerleşik Telefon, Mesajlar ve FaceTime uygulamalarını kullanan kişiler için geçerlidir. Arama yapmak veya mesaj göndermek için başka satıcıların uygulamalarını kullanıyorsanız, bu ayarlar kişilerin sizinle iletişim kurmasını engellemez. Birçok arama ve mesajlaşma uygulaması kendi engelleme özelliklerini sunar, bu nedenle bu uygulamalardaki kişileri biraz araştırma yaparak engelleyebilirsiniz. İOS 13’te aramaları engellemekten daha iyisini yapabilirsiniz. Robo ve spam aramalarını hiç görmeden doğrudan sesli postaya gönderebilirsiniz.

Engellenen Kişiler Ne Görüyor?

Engellediğiniz kişilerin, onları engellediğiniz hakkında hiçbir fikri yok. Bunun nedeni, sizi aradıklarında aramalarının sesli mesaja gitmesidir. Metinlerinde de aynı; metinlerinin geçmediğine dair herhangi bir gösterge görmezler. Onlara her şey normal görünecek. İsterseniz blok ayarlarınızı değiştirmeden onları arayabilir veya mesaj gönderebilirsiniz. Kesin olarak bilmenin bir yolu olmasa da, birinin sizi engelleyip engellemediğini anlamanın birkaç yolu vardır, bu nedenle engellediğiniz kişiler şüpheye kapılırsa, bunu çözebilirler. Fikrinizi değiştirdiniz ve şimdi daha önce engellediğiniz kişilerden haber mi almak istiyorsunuz? İPhone ve iPad’de bir numaranın engellemesini nasıl kaldıracağınızı öğrenin.