Skip to content

İPhone’da Google Lens Nasıl Kullanılır

5 de Mayıs de 2021

Bir Google araması başlatmak için kelime yerine bir fotoğraf kullandığınızı hayal edin. Artık Google’ın arama aracının gücünden doğrudan iPhone’unuzdan yararlanmak için bir fotoğraf kullanabilirsiniz. İOS için Google Lens, bir fotoğraftaki veya kameranızdaki nesneleri aramaya dönüştüren bir Google ürünüdür. Yazmak yerine, bir fotoğraf göndermeniz ve Google’dan size ne olduğunu söylemesini istemeniz yeterlidir.

Akıllı telefon ile fotoğraf çekmek

Tom Roberts

İPhone için Google Lens Nasıl Çalışır?

Google, fiziksel nesneleri, konumları, metinleri ve yüzleri tanıyabilir. Sadece kameranızı hedefleyin ve Google size sadece bir spagetti ezmesi tuttuğunuzu söylemekle kalmayacak, aynı zamanda tarifler, beslenme bilgileri ve mutfak ipuçlarıyla onu nasıl yemeğinize dönüştüreceğinizi de söyleyecektir. Kameranızı bir konser posterine yönelttiğinizde Google, takviminize tarihi eklemeyi ve biletleri nereden satın alacağınızı önerecektir. Google Lens ayrıca bitkilerin adlarını da belirleyebilir ve bahçenizde büyüyen Poison Ivy olup olmadığını size söyleyebilir. Telefonunuz herhangi bir tarihi yer işareti görürse, Google size hızlı bilgiler ve önemsiz bilgiler verecektir. Google, binaları, sanat eserlerini ve heykelleri tanımlayabilir. Google Lens, servisle iletişime geçtiğinizde veya parça sipariş ettiğinizde ihtiyaç duyduğunuz, buzdolabınızın içindeki seri numarası gibi ulaşılması zor alanlarda metin kopyalayıp yapıştırmak için de kullanılabilir. Alışveriş için Google aramayı da kullanabilirsiniz. Lensi mobilyalara, elbiselere, ayakkabılara, aletlere, aletlere ve dekora yöneltin; Google yalnızca alışveriş yerini ve fiyatlandırmayı değil, aynı zamanda benzer öğeler için incelemeleri de gösterecektir. Google lense iOS aracılığıyla akıllı telefon kameranız, Google Arama uygulaması aracılığıyla ve halihazırda fotoğraf kitaplığınızda bulunan fotoğraflar için erişilebilir. Ayrıca, Google hizmetlerine eriştiğiniz için, Google Lens’in resimlerinizle ilgili yanıtlar verebilmesi için bir internet veya Wi-Fi bağlantısına ihtiyacınız olacaktır.

Google Lens’i Zaten Çektiğiniz iOS Fotoğraflarında Kullanın

İPhone’unuzda Google Lens’i kullanmaya başlamak için Google Fotoğraflar uygulamasının en son sürümünü indirin.

 1. Google Fotoğraflar uygulamasını ilk kez açtığınızda, uygulama, Google Fotoğraflar’a fotoğraflarınıza erişme izni vermek için izninizi ister. Dokunmak TAMAM MI. Google Fotoğraflar uygulaması, siz fotoğraf kitaplığınıza erişim izni verene kadar çalışmayacaktır.

 2. İzin verildikten sonra, iPhone’unuzda depolanan tüm fotoğraflar otomatik olarak Google Fotoğraflar’da görünecektir.

  Google Lens'i kurma

 3. Bir resim açın ve ekranın altında bulunan Google Lens simgesine dokunun.

 4. Resmin altında, öğenin bir açıklaması, benzer fotoğraflar ve diğer bilgiler görünecektir.

  Spagetti squash fotoğrafında Google Lens'ten daha fazla ayrıntı gösteren ekran görüntüsü

 5. Daha fazla bilgi edinmek için fotoğrafın başka bir alanına dokunun.

Google Lens’i iPhone Kameranızla Kullanma

Google Lens, gerçek dünyadaki herhangi bir şeyi taramak için iPhone kameranızla birlikte kullanılabilir ve size gerçek zamanlı olarak kameranızı yönelttiğiniz şey hakkında bilgi verir.

 1. İPhone kameranızdan Google Lens’e erişmek için Google Uygulamasının en son sürümünü indirmeniz gerekir.

 2. Uygulamayı açın ve Google Lens simgesi Arama çubuğunuzun sağında, mikrofonun hemen yanında. Google, iPhone kameranıza erişmek için izin isteyecektir. TAMAM MI.

 3. İzin verildiğinde, Google ekranı kameranıza dönüşecektir. Ortamınızı tararken, Google Lens ekranda küçük baloncuklar patlatarak etkinleşir.

 4. Daha fazla bilgi almak ve baktığınız şeyle ilgili bir Google analizi almak için baloncuklardan herhangi birine dokunun.

Google Lens Hala Öğreniyor

Bu karda köpek fotoğrafından da görebileceğiniz gibi Google bazen yanlış anlıyor. Google Lens köpeği tanımıyor, bunun yerine resmin sol üst köşesindeki sandalye benzeri öğeye odaklanıyor. Bu hata nedeniyle Google, bu kış manzarasını benzer bir sandalye satın alma seçenekleriyle birlikte beyaz bir sandalye olarak tanımlıyor. Açıklamanın alt kısmında Google’ın “Bu açıklamaları yararlı buluyor musunuz?” Evet veya hayır seçeneğinin işaretlenmesi Google’ın bir dahaki sefere sonuçları iyileştirmesine yardımcı olur.

Google Aramalarınızı Depolar

Google Lens arama sonuçları dahil tüm arama geçmişiniz Google hesabınızda saklanır. Geçmişinizi Etkinliğim sayfanızdan silebilirsiniz.