Skip to content

İPhone’da Kişisel Erişim Noktası Nasıl Kurulur ve Kullanılır

21 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Git Ayarlar > Kişisel Erişim Noktası ve Kişisel Erişim Noktası’nı açın.
 • Wi-Fi şifresini unutmayın!
 • Kişisel Erişim Noktası kurulduktan sonra, Mac, iPad, iPod Touch veya başka bir iPhone’unuzla çevrimiçi erişimi paylaşmak için Anında Erişim Noktası’nı kullanın.

Bu makale, Kişisel Erişim Noktası’nın nasıl kurulacağını ve Instant Hotspot ile nasıl kullanılacağını açıklar. Ayrıca, Kişisel Erişim Noktalarının nasıl çalıştığı ve onu kullanma gereksinimleri hakkında ek bilgiler içerir. Talimatlar özellikle iOS 12 için geçerlidir, ancak diğer son iOS sürümleriyle de çalışmalıdır.

Kişisel Erişim Noktası Nasıl Açılır

Veri planınızda Kişisel Erişim Noktası etkinleştirildikten sonra açın:

 1. Üzerinde Ev ekran, dokunun Ayarlar.

 2. Üzerinde Ayarlar ekran, dokunun Kişisel Erişim Noktası. Etkinleştirdiğinizden emin olun HücreselAyarlar ekranındaki Kişisel Erişim Noktası’nın hemen üzerinde. Kişisel Erişim Noktası seçeneği eksikse, deneyebileceğiniz birkaç düzeltme vardır.

 3. Üzerinde Kişisel Erişim Noktası ekran, açın Kişisel Erişim Noktası geçiş anahtarı.

 4. Hatırla Kablosuz ağ parolası. Diğer cihazları bu etkin noktaya bağlamak için bu şifreyi kullanacaksınız.

Kişisel Erişim Noktası’nı açtığınızda Wi-Fi, Bluetooth veya her ikisini de etkinleştirmediyseniz, bunları açmanız veya yalnızca USB kullanmanız istenir. Bazen Kişisel Erişim Noktası çalışmaz ve diğer cihazlar bağlanamaz. İPhone Kişisel Erişim Noktası Çalışmıyorsa Nasıl Onarılır konusunda çözümlerimiz var.

Sürekliliği Kullanarak Anında Erişim Noktasını Etkinleştir

Instant Hotspot ile iPhone’unuzdaki (veya hücresel iPad’inizdeki) Kişisel Erişim Noktası, parola girmeden herhangi bir Mac, iPhone, iPad veya iPod touch’a çevrimiçi erişimi paylaşır. Öncelikle, hotspot olarak kullanmak istediğiniz iOS cihazının, internet erişimi sağlamak istediğiniz Mac veya iOS cihazıyla aynı Apple Kimliği ile iCloud’a giriş yaptığını doğrulayın. Her cihazda ayrıca Bluetooth ve Wi-Fi’nin açık olması gerekir. Instant Hotspot aşağıdakileri gerektirir:

 • OS 8.1 veya üzerini çalıştıran bir iPhone 5 veya daha yenisi
 • Bir iPad (4. nesil ve daha yeni)
 • Bir iPad Pro, iPad Air veya iPad mini (tüm modeller)

En az iOS 8 ve iPod touch (5. nesil) veya daha yenisini çalıştıran yukarıdaki cihazlara bağlanmak için Instant Hotspot’u kullanabilirsiniz. OS X Yosemite veya sonraki bir sürümünü çalıştıran Mac’ler de uyumludur.

 1. Hotspot cihazına bir Mac bağlamak için menü çubuğuna gidin, Wi-Fi durumu, ardından Kişisel Erişim Noktasını sağlayan iPhone veya iPad’in adını seçin.

  macOS'te Wi-Fi menüsünde iPhone

 2. Hotspot cihazına bir iPad, iPod touch veya başka bir iPhone bağlamak için şu adrese gidin: Ayarlar > Wifi, ardından Kişisel Erişim Noktasını sağlayan iPhone veya iPad’in adına dokunun.

  iPad

 3. Üçüncü cihazınız, şifre girmenize gerek kalmadan ortak erişim noktasına bağlanır.

  iPhone, iPad'deki Wi-Fi Ayarları uygulamasında seçildi

Kişisel Erişim Noktası Açıklaması

Kişisel Erişim Noktası, uyumlu iPhone’ların Wi-Fi, Bluetooth veya USB aracılığıyla yakındaki diğer cihazlarla hücresel veri bağlantısını paylaşmasına olanak tanıyan bir iOS özelliğidir. Bu özellik bağlama olarak bilinir. Kişisel Erişim Noktası’nı kullandığınızda, iPhone’unuz diğer aygıtlar için kablosuz bir yönlendirici görevi görür ve bu aygıtlar için veri iletir ve alır. Hücresel planınızda mevcut verileriniz varsa, bu, halka açık Wi-Fi bağlantı noktalarını kullanmaya mükemmel bir alternatiftir.

Kişisel Erişim Noktası Gereksinimleri

Bir iPhone’da Kişisel Erişim Noktasını kullanmak için şunlara ihtiyacınız olacak:

 • İOS 8 veya sonraki bir sürümünü çalıştıran bir iPhone.
 • İPadOS 8 veya sonraki bir sürümü yüklü hücresel model iPad.
 • İnternet paylaşımı veya Kişisel Erişim Noktasını destekleyen bir veri planı.
 • Cihazları bu şekilde bağlamak istiyorsanız bir USB kablosu.

Veri Planınıza Kişisel Erişim Noktası Ekleyin

Çoğu büyük telefon şirketi, iPhone için veri planlarının bir parçası olarak varsayılan olarak Kişisel Erişim Noktası’nı içerir. AT&T ve Verizon bunu planlarının çoğuna dahil ederken, T-Mobile bunu Magenta, T-Mobile ONE ve Simple Choice planlarında sunuyor. Sprint, kullanmak istediğiniz veri miktarına bağlı olarak ücretlendirilir. Çoğu bölgesel taşıyıcı ve kullandıkça öde operatörü, veri planlarının bir parçası olarak Kişisel Erişim Noktası’nı da destekler. Veri planınızda Kişisel Erişim Noktası olup olmadığından emin değilseniz, telefon şirketinize danışın. Kişisel Erişim Noktanızın olup olmadığını öğrenmenin bir başka yolu da iPhone’u kontrol etmektir. Simgesine dokunun. Ayarlar uygulamasını arayın ve arayın Kişisel Erişim Noktası altındaki menü Hücresel. Varsa, muhtemelen özelliğe sahipsiniz.

Kişisel Erişim Noktası Bağlantısı Kuruldu

Wi-Fi kullanarak diğer cihazları Kişisel Erişim Noktanıza bağlamak kolaydır. Bağlanmak isteyen kişilere cihazlarında Wi-Fi’yi açmalarını ve telefonunuzun adını aramalarını söyleyin (Kişisel Erişim Noktası ekranında gösterildiği gibi). Bu ağı seçmeleri ve iPhone’daki Kişisel Erişim Noktası ekranında gösterilen parolayı girmeleri gerekir.

Cihazların Kişisel Erişim Noktanıza Bağlandığını Nasıl Anlarsınız?

Diğer cihazlar iPhone etkin noktanıza bağlandığında, ekranın üst kısmında ve kilit ekranında mavi bir çubuk belirir. İOS 7 ve sonraki sürümlerde, mavi çubuk bir kilidin yanında bir sayı veya telefona kaç aygıtın bağlı olduğunu gösteren bir kilitli döngüler simgesi gösterir.

Persona Hotspot Adınızı Değiştirme

Kişisel Erişim Noktanızın adının “[yourname]iPhone? “iPhone’unuzun adını değiştirmeniz gerekiyor ki bu oldukça kolay. iPhone’unuzun Adını Nasıl Değiştireceğinizi öğrenin.

Kişisel Erişim Noktası ile Veri Kullanımı

Kişisel Erişim Noktası, iPhone veri planınızdaki verileri kullanır. Sınırsız bir planınız olmadığı sürece, aylık veri ödeneğiniz video akışı yaparken veya bant genişliği yoğun diğer görevleri yaparken hızla kullanılabilir. İPhone’unuza bağlı cihazlar tarafından kullanılan tüm veriler, veri planınıza dahil edilir, bu nedenle veri planınız küçükse dikkatli olun. Yanlışlıkla sınırınızı aşmamak için veri kullanımınızı nasıl kontrol edeceğinizi öğrenin.