Skip to content

İPhone’da Sanal Gerçeklik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

8 de Mayıs de 2021

Tatil TV reklamlarından sanal gerçeklik ürünleri satan PlayStation gibi popüler oyun konsollarına, Facebook’un VR ekipmanı üreticisi Oculus’u 2 milyar dolara satın almasına kadar sanal gerçeklik giderek daha yaygın hale geliyor. Artık iPhone’unuza VR alabilirsiniz.

Caiaimage / Rafal Rodzoch / Getty Images
Sanal gerçeklik kullanan insanlar gördüyseniz, muhtemelen Samsung Gear VR gibi elde taşınır veya başa takılan izleyicilerle (HTC Vive tam bir odada daha iyi kullanılsa da). Ve bir iPhone kullanıcısıysanız, harekete geçip sanal gerçekliği kendiniz denemek isteyebilirsiniz. Şu anda, sanal gerçeklik Android için biraz daha sağlam, ancak onu bir iPhone’da kullanmanın hala birkaç yolu var.

Herhangi Bir Akıllı Telefonda Sanal Gerçekliği Kullanmanız Gerekenler

Bir iPhone’da sanal gerçekliği kullanmak için ihtiyacınız olan şey, onu herhangi bir akıllı telefonla kullanmak için ihtiyaç duyduğunuz şeyle aynıdır:

 • İki lens ve sürükleyici bir görüntüleme ortamı sağlayan bir VR başlığı
 • VR içeriği sunan uygulamalar

İPhone’da Sanal Gerçeklik Nasıl Kullanılır

Yukarıda listelenen iki şeye sahip olduğunuzda, iPhone’unuzda sanal gerçekliği kullanmak oldukça basittir. Başlatmak için kullanmak istediğiniz VR uygulamasına dokunun, ardından iPhone’u ekran size bakacak şekilde görüntüleyiciye yerleştirin. İzleyiciyi gözünüze kaldırın ve sanal gerçeklikte olacaksınız. Kullandığınız görüntüleyici donanımına ve sahip olduğunuz uygulamalara bağlı olarak, uygulamalardaki içerikle etkileşime girebilir veya katılamayabilirsiniz. Bazı VR uygulamaları pasiftir; TV’de olduğu gibi size sunulan içeriği izlersiniz, diğerleri ise oyunlar gibi daha etkileşimlidir.

İPhone’daki Sanal Gerçeklik Ne Değildir?

Belki de şu anda mevcut olan en ünlü ve kesinlikle en etkileyici sanal gerçeklik sistemleri, HTC Vive, Oculus Rift veya PlayStation VR gibi karmaşık, güçlü sistemlerdir. Bu cihazlar, ileri teknoloji VR uyumlu bilgisayarlar tarafından desteklenmektedir ve hatta oyun oynamanıza ve başka şekillerde VR ile etkileşimde bulunmanıza izin veren kontrolörler içerir. İPhone’daki VR bu değil (en azından henüz değil). Şu anda, iPhone’daki sanal gerçeklik genellikle içeriği görüntülediğiniz pasif bir deneyimdir, ancak bazı izleyiciler uygulamalarla etkileşim için düğmeler içerirken bazı uygulamalar temel etkileşimleri destekler. Samsung Gear VR kulaklık, başlığın yan tarafına dokunarak menüler arasında dolaşmanıza ve VR’da içerik seçmenize olanak tanıyan bir özellik içerir. İPhone için tam olarak böyle bir şey yoktur, ancak bazı iPhone uyumlu VR uygulamaları, kısa bir süre için ekrandaki bir hedefe odaklanarak öğeleri seçmenize izin verir. İPhone ile Samsung Gear VR gibi cihazları kullanamazsınız. Bunun nedeni, akıllı telefonunuzu kulaklığa takmanızı gerektirmeleridir ve iPhone’un Lightning konektörü, bu kulaklıkların kullandığı mikro USB fişleriyle uyumlu değildir.

iPhone Uyumlu Sanal Gerçeklik Kulaklıkları

İPhone’unuz için bir VR kulaklık satın alıyorsanız, bunun uyumlu olduğunu ve iPhone’un sunmadığı bir bağlantı gerektirmediğini onayladığınızdan emin olun. Bununla birlikte, iPhone uyumlu VR izleyiciler için bazı iyi seçenekler şunları içerir:

 • Dodocase P2: Basit, kartondan sanal gerçeklik gözlüğü. Eskiden normal kullanıcılar için mevcutken, Dodocase artık diğer şirketlere toplu olarak satıyor.
 • Homido VR: Gözlük takanlar için rahatlığı, uyumluluğu ve yüzünüze en iyi uyacak şekilde ayarlayabileceğiniz lensleri vurgulayan bir kulaklık.
 • View-Master: Klasik çocuk slayt görüntüleyici markası, VR kulaklıkları ve uygulamalarıyla geri döndü.
 • Zeiss VR One Plus: Artırılmış gerçeklik uygulamaları için destek ve bir moda markasının desteğini içeren bu listedeki diğerlerinden çok daha ayrıntılı bir başlık. Daha da pahalı.

İPhone için Önemli Sanal Gerçeklik Uygulamaları

App Store’da Google Play’de veya Samsung Gear uygulama mağazasında bulacağınız kadar çok VR uygulaması bulamazsınız, ancak sanal gerçekliğin nasıl bir şey olduğunu görmek için hala göz atmaya değer bazı uygulamalar var. Bir sanal gerçeklik gözlüğünüz varsa şu uygulamaları deneyin:

 • Keşif VR: Discovery Channel, bu uygulamada sizi tamamen sürükleyici VR ile dünyanın dört bir yanına götürür.
 • Başlangıç: Sizi farklı şehirlere ve performans alanlarına götüren uygulamada dünyayı ve dünyanın her yerindeki performansları keşfedin. Inception’ı App Store’dan indirin.
 • Life VR: Time dergisi, People, Sports Illustrated ve diğerleri dahil olmak üzere en büyük yayıncılık markalarından bazılarının sanal gerçeklik içeriği. LIfe VR’yi App Store’dan indirin
 • Jaunt VT: En büyük VR prodüksiyon stüdyolarından birinin uygulaması, ESPN kolej futbolu içeriğini ve ABC News’den belgeselleri içerir.
 • NYT VR: New York Times, tamamı bu uygulamada toplanan, VR için en iyi gazetecilik ve eğitim içeriklerinden bazılarını üretiyor.
 • Youtube: Videoları izlemek ve müzik dinlemek için kullandığınız standart YouTube uygulaması, platforma yüklenen sanal gerçeklik içeriğini de destekler. YouTube’u App Store’dan indirin
 • İçinde: ABD TV şovu Mr. Robot’tan bir tane de dahil olmak üzere, anlatımlı sanal gerçeklik deneyimlerinden oluşan bir koleksiyon. App Store’dan İçinde İndirin

İPhone’da Sanal Gerçekliğin Geleceği

İPhone’daki sanal gerçeklik henüz emekleme aşamasında. Apple, iOS’ta VR ve VR başlıkları / izleyicileri için destek oluşturana kadar pek olgunlaşmayacak. Apple, iOS’a yeni özellikler ve teknolojiler için temel destek eklediğinde, bu teknolojilerin benimsenmesi ve kullanımı yükselme eğilimindedir. Apple CEO’su Tim Cook, artırılmış gerçekliğin – benzer bir teknoloji, ancak bu sizi sanal dünyaya daldırmak yerine gerçek dünyanın üzerine yerleştiren – artırılmış gerçekliğin VR’den daha büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Ancak VR kullanım ve popülaritesi artmaya devam ettikçe, Apple bunu desteklemek için hamleler yapmak zorunda.