Skip to content

İPhone’da Uygulamaları ve Klasörleri Yeniden Düzenleme

10 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Bir uygulamayı yeniden düzenlemek için uygulamaya uzun dokunun, yeni bir konuma sürükleyip bırakın.
 • Bir uygulamayı veya klasörü sağa sürükleyerek ve yeni sayfayı kaydetmek için Ana Sayfa düğmesine dokunarak birden çok Ana ekran sayfası oluşturun.

Bu makale, iOS 4 ile iOS 12 arasındaki uygulamaların ve klasörlerin nasıl yeniden düzenleneceğini açıklamaktadır.

İPhone Uygulamalarını Yeniden Düzenleyin

Bir iPhone’u özelleştirmenin en kolay yollarından biri, Ana ekrandaki uygulamaları ve klasörleri yeniden düzenlemektir. Apple bir varsayılan ayarlar ancak bu düzenleme çoğu insan için işe yaramaz, bu nedenle Ana ekranınızı iPhone’unuzu kullanma şeklinize uyacak şekilde değiştirin. Uygulamaları klasörlerde depolayın, favorilerinizi Ana ekrana yerleştirin, böylece onlara kolayca erişebilir ve uygulamalarınızı ve klasörlerinizi yeniden düzenleyebilirsiniz. İPod Touch aynı işletim sistemini çalıştırdığı için, onu özelleştirmek için bu ipuçlarını da kullanabilirsiniz. İPhone’un ekran uygulamalarını yeniden düzenlemek için:

 1. Uygulama simgeleri titreyene kadar bir uygulamaya dokunun ve basılı tutun.

 2. Uygulama simgesini ekranda yeni bir konuma sürükleyin. Uygulamaları istediğiniz sırada yeniden düzenleyin, ancak uygulamalar arasında boşluk olamaz.

 3. Bir simgeyi taşımak için yeni bir ekrana gidin, simgeyi sağa veya sola sürükleyin, ardından yeni bir ekran göründüğünde simgeyi bırakın.

 4. Simge istediğiniz yerde olduğunda, parmağınızı ekrandan kaldırın.

 5. Değişiklikleri kaydetmek için iPhone X’de ekranın altından yukarı kaydırın veya Ana Ekran düğmesine basın önceki iPhone sürümlerinde.

İPhone ekranının altındaki yuvada görünen uygulamaları da seçebilirsiniz. Ana ekrandaki uygulamaları yeniden düzenlediğiniz şekilde bu uygulamaları yeniden düzenleyin. Veya, uygulamalar sallanırken eskilerini dışarı ve yenilerini sürükleyerek uygulamaları yenileriyle değiştirin. Bağlantı birimi tüm Ana ekran sayfalarında görülebilir, bu nedenle rahatlık için en sık kullandığınız uygulamalarla doldurun.

İPhone Klasörleri Oluşturun

İPhone uygulamalarını veya web kliplerini klasörlerde saklayabilirsiniz; bu, Ana ekranı düzenli tutmanın veya benzer uygulamaları bir arada saklamanın kullanışlı bir yoludur. İçinde iOS 6 ve önceki sürümlerde, her klasör iPhone’da 12 adede kadar uygulama ve iPad’de 20 adede kadar uygulama içerebilir. İOS 7 ve sonraki sürümlerde bu sayı neredeyse sınırsızdır. Bir sallanan uygulamayı diğerinin üzerine sürükleyerek bir iPhone klasörü oluşturun. Ardından diğer uygulamaları klasöre sürükleyin ve bir ad atayın. Klasörleri uygulamalarla aynı şekilde yeniden düzenleyin. Sadece sallayana, sürükleyip bırakana kadar bastırın.

Uygulamalar ve Klasörler için Birden Fazla Ana Ekran Sayfası Oluşturun

Çoğu insanın iPhone’larında düzinelerce uygulama var. Bu uygulamaların tümü tek bir ekrandaki klasörlerde depolanırsa, kullanımı kolay olmayacaktır. İşte burada birden fazla Giriş ekranı devreye girer. Sayfalar adı verilen bu diğer ekranlara erişmek için yanlara kaydırın. Ana ekran sayfalarını kullanmanın farklı yolları vardır. Örneğin, bunları bir taşma olarak kullanın, böylece oraya yeni uygulamalar eklenir veya bunları bir sayfada tüm müzik uygulamaları ve diğerinde tüm üretkenlik uygulamaları ile uygulama türüne göre sıralayın. Üçüncü bir yaklaşım, sayfaları konuma göre düzenlemektir: işte kullanılan uygulamalar sayfası, diğeri seyahat için ve üçüncüsü evde kullanım için. Yeni bir sayfa oluşturmak için:

 1. Ekran sallanana kadar bir uygulamaya veya klasöre dokunun ve basılı tutun.

 2. Uygulamayı veya klasörü ekranın sağ tarafına sürükleyin. İPhone’un otomatik olarak eklediği yeni, boş bir sayfaya kayacaktır.

 3. Yeni sayfaya taşınması için uygulamayı serbest bırakın.

  Bir uygulama simgesini bir ekrandan diğerine taşıma

 4. Yukarı kaydırın ekranın altından (iPhone X ve üstü) veya tıklayın Ana menü tuşu yeni sayfayı kaydetmek için.

İPhone Sayfalarında Gezinme

Yeniden düzenledikten sonra iPhone’unuzda birden fazla uygulama sayfanız varsa, sayfaları sola veya sağa kaydırarak veya yuvanın üzerindeki beyaz noktalara dokunarak kaydırın. Beyaz noktalar sayfa sayısını gösterir.