Skip to content

İPhone’daki Bildirim Merkezini Kullanarak Güncel Tutun

19 de Mayıs de 2021

İOS Bildirim Merkezi, gün içinde ve iPhone’unuzda neler olduğu konusunda sizi güncel tutar ve uygulamaların ilgili bilgilere sahip olduklarında size mesaj göndermelerine olanak tanır. Bildirim Merkezi ayrıca kısa mesajlar, yeni sesli mesajlarla ilgili uyarılar, yaklaşan etkinliklerin hatırlatıcıları, oyun oynama davetleri ve yüklenen uygulamalara bağlı olarak son dakika haberleri, spor skorları ve indirim kuponları gibi anlık bildirimleri bulabileceğiniz yerdir. Bildirim Merkezi, iOS 5’ten bu yana şu ya da bu şekilde etrafta dolaşıyor, ancak son sürümlerde büyük değişiklikler oldu. Bu makaledeki bilgiler iOS 12 veya iOS 11 yüklü iPhone’lar, iPad’ler ve iPod touch cihazları için geçerlidir.

İOS Bildirim Merkezi’ne erişin

Bildirim Merkezi’ne iPhone’un herhangi bir yerinden (Ana ekrandan veya herhangi bir uygulamanın içinden) erişmek için, iPhone ekranının sol üst köşesinden aşağı kaydırın. Bildirim Merkezini gizlemek için ekranın altından üste kaydırın. Veya Ev Bildirim Merkezi açıkken düğmesine (iPhone’unuzda varsa).

Bildirim Merkezinde Bildirimleri Yönetin

Bildirimler uygulamaya göre gruplandırılır ve bir uygulama için birden fazla bildirim olduğunda bu bildirimler bir araya toplanır. Bir bildirim yığınını genişletmek için üzerine dokunun. Okumayı bitirdiğinizde, öğesine dokunarak yığını daraltın. Daha az göster veya Bildirim Merkezi’nden tüm yığını silmek için X. Üç seçeneği ortaya çıkarmak için sağdan sola kaydırarak ayrı ayrı bildirimleri yönetin:

 • Yönetin: Uygulama için bir ayarlar ekranı ve ayarlara bir bağlantı açar.
 • Görünüm: Bağlantıyı, hikayeyi veya ilgili gönderiyi açar.
 • Açık: Bildirimi Bildirim Merkezi’nden kaldırır.

Uygulamayı açmak için bir uygulama bildiriminde soldan sağa kaydırın.

Vurgulanan seçeneklere sahip iOS Bildirim Merkezi

Bildirim Merkezinde Neyin Görüneceğini Seçin

Push bildirim ayarlarıyla Bildirim Merkezi’nde hangi uyarıların görüneceğini kontrol edin. Hangi uygulamaların size uyarı gönderdiğini belirlemek ve uyarı stilini belirlemek için bu ayarları uygulama bazında yapılandırın.

 1. Git Ayarlar ve dokunun Bildirimler.

 2. Dokunmak Önizlemeleri Göster.

 3. Seçiniz Her zaman, Kilidi Açıldığındaveya Asla, ardından dokunun Geri Bildirimler ekranına dönmek için.

  İOS'ta Bildirim önizleme tercihlerini seçme

 4. Listedeki uygulamalardan birine dokunun.

 5. Açın Bildirimlere İzin Ver geçiş anahtarı.

 6. Simgesine dokunun. daire altında Bildirim Merkezi Uygulamadan Bildirim Merkezi’ne bildirim göndermek için kontrol etmek için. İsteğe bağlı olarak seçin Kilit Ekranı kilit ekranında bildirimleri görüntülemek ve Afiş Ekranın üst kısmında bildirimleri görüntülemek için.

  İOS Ayarlarında bir uygulama için bildirimler ekranı

 7. Bildirim Merkezi’ne göndermek istediğiniz her uygulama için bu işlemi tekrarlayın.

İPhone Bildirim Merkezi Bugün Görünümünde Pencere Öğelerini Değiştirin

Bildirim Merkezi’nin bir parçası olan ikinci, kullanışlı bir ekran var. Bugün görünümü olarak adlandırılır ve widget’lar içerir. İOS’taki yerleşik uygulamaların yanı sıra birçok üçüncü taraf uygulaması, widget’ları destekler. Bu ekranda bulunan veya olabilecek widget’lara sahip uygulamalarınız olabilir. Widget’lar, uygulamadan bilgi ve sınırlı işlevsellik sağlayan uygulamaların minyatür sürümleridir. Widget’lar, uygulamaya gitmek zorunda kalmadan bilgi ve etkinlik seçenekleri sağlar. Bu widget’ları görmek ve değişiklikler yapmak üzere Bugün görünümünü açmak ve düzenlemek için:

 1. Bildirim Merkezi’ni açın. Ekranın sol üst köşesinden aşağı çekin.

 2. Bugün görünümünü açmak için bildirim olmayan herhangi bir alanda soldan sağa kaydırın. Ayrıca, Giriş ekranında sağa kaydırarak da Bugün görünümünü açabilirsiniz.

  Bugün görünümünü açmak için Bildirim Merkezinde kaydırarak

 3. Bugün görünümünün en altına gidin veöğesine dokunun. Düzenle Hangi uygulamaların görünür olacağını ayarlamak için.

 4. İPhone’da bulunan parçacıklar listesinde, Bugün ekranından kaldırmak istediğiniz her bir parçacığın yanındaki kırmızı düğmeye dokunun. Listeyi yeniden sıralamak için bir widget’ın yanındaki üç çizgili tutamacı sürükleyin.

 5. Aşağı kaydırın Daha Fazla Widget Bugün ekranında kullanılabilen ancak etkinleştirilmemiş pencere öğelerini içeren bölümü. Etkinleştirmek istediğiniz herhangi bir widget’ın yanında artı işaretli yeşil düğmeye dokunun.

  İOS'ta Widget Düzenle ve Ekle düğmelerinin vurgulandığı Bildirim Merkezi

Daha Fazla Widget Alın

Widget’lar, onları destekleyen uygulamaların bir parçasıdır; bağımsız mini uygulamalar değil. Daha fazla widget indirmek için ilgili uygulamayı indirin. App Store’a gidin ve şunu arayın: iPhone için widget’lar Widget’lı uygulamaların bir listesini görüntülemek için. Veya widget’ları olmasını umduğunuz uygulamaları arayın. Varsa, bu bilgi uygulama önizlemesinin özelliklerinde listelenir.