Skip to content

İPhone’daki Kişisel Erişim Noktası: Bilmeniz Gerekenler

17 de Mayıs de 2021

İPhone’un en iyi özelliklerinden biri, hücresel veri bağlantınızı Kişisel Erişim Noktası veya tethering olarak bilinen diğer cihazlarla paylaşma yeteneğidir. Kişisel Erişim Noktası’nın kullanımı kolay olabilir, ancak anlaşılması gereken çok şey var. Bu makaleden iPhone’daki Kişisel Erişim Noktası ile ilgili sık sorulan soruların ve sorun giderme sorunlarının yanıtlarını öğrenin.

Tethering Nedir?

Tethering, iPhone’un 3G, 4G veya 5G veri bağlantısını yakındaki diğer bilgisayarlar ve mobil cihazlarla paylaşmanın bir yoludur (3G, 4G veya 5G’li iPad’ler Kişisel Erişim Noktaları olarak da kullanılabilir). İnternet paylaşımı etkinleştirildiğinde, iPhone bir hücresel modem veya Wi-Fi ortak erişim noktası gibi çalışır ve internet bağlantısını kendisine bağlı olan diğer cihazlara yayınlar. Bu cihazlara gönderilen ve bu cihazlardan gönderilen tüm veriler iPhone üzerinden internete yönlendirilir. İnternet paylaşımı sayesinde, bir Wi-Fi ağına bağlanabilen herhangi bir bilgisayar veya başka bir cihaz, telefonunuzdan web’e erişebileceğiniz her yerde çevrimiçi olabilir.

İnternet Paylaşımı Kişisel Erişim Noktasından Nasıl Farklıdır?

Aynı şey. Kişisel Erişim Noktası, yalnızca Apple’ın iPhone’daki genel birleştirme özelliği için kullandığı addır. İPhone’unuzda tethering kullanırken, Kişisel Erişim Noktası seçenekler ve menüler.

İPhone Tethering ile Ne Tür Cihazlar Bağlanabilir?

Cankurtaran
İnternet’i kullanabilen hemen hemen her tür bilgi işlem cihazı, tethering kullanarak bir iPhone’a da bağlanabilir. Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, iPad’ler, oyun sistemleri ve diğer tabletlerin tümü Kişisel Erişim Noktası ile uyumludur.

Cihazlar Kişisel Erişim Noktasına Nasıl Bağlanır?

Cihazlar, Kişisel Erişim Noktası aracılığıyla iPhone’a şu üç yoldan biriyle bağlanabilir:

  • Wifi
  • Bluetooth
  • USB bağlantı

Bir cihazı iPhone’a bağladığınızda, bir seferde bu seçeneklerden yalnızca birini kullanarak bu cihazı iPhone’a bağlarsınız. Wi-Fi üzerinden tethering, diğer herhangi bir Wi-Fi ağına bağlanmak gibi çalışır. Bluetooth kullanmak, bir Bluetooth aksesuarıyla eşleştirmeye benzer. İPhone’u standart bir kabloyla bir cihaza bağlamak, USB üzerinden bağlanmak için yeterlidir.

İPhone’un Hangi Modelleri İnternet Paylaşımını Destekler?

İPhone 3GS ile başlayan her iPhone modeli internet paylaşımını destekler.

Kişisel Erişim Noktası için iOS’un Hangi Sürümü Gereklidir?

İPhone’unuzda Kişisel Erişim Noktası’nı kullanmak için iOS 4 veya daha yüksek bir sürümü çalıştırmanız gerekir (iOS 4, 2011’de çıktığı için, bugün hala kullanımda olan hemen hemen her iPhone bu veya daha yüksek bir sürümü çalıştırıyor).

Kişisel Erişim Noktasının Menzili Nedir?

Bağlı cihazların çalışmaya devam ederken birbirinden uzak olabileceği mesafe, nasıl bağlandıklarına bağlıdır. USB üzerinden bağlanan bir aygıt, yalnızca USB kablosu kullanıldığı sürece bir menzile sahiptir. Bluetooth üzerinden tethering, birkaç düzine fitlik bir menzil sağlarken, Wi-Fi bağlantıları biraz daha uzar (örneğin bir ev veya ofis boyunca).

İPhone’umda Kişisel Erişim Noktasına Nasıl Sahip Olabilirim?

Kişisel Erişim Noktası özelliği, her iPhone’da bulunan iOS’ta yerleşiktir. Ancak Kişisel Erişim Noktasını kullanmak için bu özellikten daha fazlasına ihtiyacınız var. Ayrıca telefon şirketinizden bunu içeren bir veri planına ihtiyacınız var. Bu günlerde tethering, çoğu büyük telefon şirketinin aylık planlarının çoğuna varsayılan bir seçenek olarak dahil edilmiştir. Birkaç durumda, tethering ek bir aylık ücret gerektirir. Kişisel Erişim Noktanızın olup olmadığını veya eklemeniz gerekip gerekmediğini öğrenmek için telefon şirketinizle iletişime geçin veya telefon şirket hesabınızda çevrimiçi oturum açın.

Hesabımda Tethering’in Etkin Olduğunu Nasıl Anlarım?

Telefon şirketinize danışmak kesinlikle bir yoldur. Ancak muhtemelen en kolay yol, aşağıdaki adımları izleyerek iPhone’unuzu kontrol etmektir:

  1. Simgesine dokunun. Ayarlar açmak için app.

  2. Aşağı kaydırın Kişisel Erişim Noktası Bölüm. Bu seçeneğin basit varlığı, telefonunuzda Kişisel Erişim Noktanız olduğunu göstermeli, ancak tamamen emin olmak için bir sonraki adıma geçin.

  3. Dokunmak Kişisel Erişim Noktası. Sonraki ekranda bir kaydırıcı varsa (ister açık ister kapalı olsun), Kişisel Erişim Noktası sizin için kullanılabilir.

Kişisel Erişim Noktası’nın Maliyeti Nedir?

Çoğu durumda, Kişisel Erişim Noktası’nın kendisi hiçbir ücrete tabi değildir. Genel olarak konuşursak, diğer tüm veri kullanımınızla birlikte kullandığı veriler için ödeme yaparsınız. Bu, sahip olduğunuz aylık plana ve hangi telefon şirketini kullandığınıza bağlıdır. Sınırsız bir veri planınız varsa, Kişisel Erişim Noktası neredeyse kesinlikle dahildir. Birkaç durumda, aylık ekstra 10 $ veya daha fazla dolara mal olabilir.

Kişisel Erişim Noktası ile Sınırsız Veri Tutabilir miyim?

İyi haber: İnternet paylaşımını destekleyen sınırsız veri planları geri döndü! İPhone’un piyasaya sürülmesinden sonraki birkaç yıl boyunca sınırsız aylık planlar yaygındı. Ardından telefon şirketleri, herhangi bir kişinin kullanabileceği veri miktarını sınırlayan planlara geçtiler ve bu sınırları aşmak için insanları daha fazla ücretlendirdi. Bu durumlarda, genellikle tethering veya sınırsız veri arasında seçim yapmak zorunda kalıyordunuz. Bu günlerde telefon şirketleri, tethering içeren sınırsız veri planları sunuyor. Bu planların hala sınırları var, ancak aynı türden değil. Aradaki fark, sınırı aştığınızda, veri hızlarınızın – tethering dahil – önümüzdeki aya kadar büyük ölçüde yavaşlamasıdır.

Bağlı Aygıtlar Tarafından Kullanılan Veriler Veri Sınırıma Karşı Sayılır mı?

Evet. İPhone’unuza Kişisel Erişim Noktası üzerinden bağlanan cihazlar tarafından kullanılan tüm veriler, aylık veri limitinize dahil edilir. Bu, veri kullanımınızı yakından takip etmek ve size bağlı insanlardan film izlemek gibi yoğun şeyler yapmamalarını istemeniz anlamına gelir.

Kişisel Erişim Noktası Nasıl Kurulur ve Kullanılır

İPhone’unuzda Kişisel Erişim Noktası’nı nasıl kullanacağınızı öğrenmek için şu makalelere göz atın:

  • Kişisel Erişim Noktası Nasıl Kurulur ve Kullanılır
  • İPad ve iPhone Nasıl Bağlanır.

Cihazların iPhone’unuza Bağlandığını Nasıl Anlarsınız?

Bir cihaz internete bağlanma yoluyla bağlandığında iPhone’unuz, Kişisel Erişim Noktası’nı okuyan ve ona kaç cihazın bağlı olduğunu gösteren çoğu modelde ekranın üst kısmında mavi bir çubuk görüntüler. İPhone X serisi telefonlarda (X, XS, XR vb.), Sol üst köşede saat etrafında mavi bir balon belirir.

Bağlıyken iPhone’u Senkronize Edebilir misiniz?

Evet. Senkronizasyon İnternet bağlantısına müdahale etmeden Wi-Fi veya USB üzerinden senkronizasyon yapabilirsiniz.

İPhone’um Çıkarılmışsa Kişisel Erişim Noktasını Kullanabilir miyim?

Evet. İPhone’unuzu bilgisayarınıza USB ile bağladıktan sonra, eşzamanlanacaktır (otomatik eşzamanlamayı devre dışı bırakmadıysanız). Tercih ederseniz, iPhone’u İnternet bağlantınızı kaybetmeden iTunes’da yanında bulunan ok düğmelerine tıklayarak çıkarabilirsiniz.

Kişisel Erişim Noktası Parolamı Değiştirebilir miyim?

Her iPhone Kişisel Erişim Noktasına, diğer cihazların bağlanmak için sahip olması gereken rastgele, varsayılan bir şifre verilir. İsterseniz bu varsayılan şifreyi değiştirebilirsiniz.

Kişisel Erişim Noktası için iPhone’umun Adını Değiştirebilir miyim?

İPhone’unuzun adı genellikle “Sam’in iPhone’u” gibi bir şeydir ve insanların Kişisel Erişim Noktanıza bağlanmaya çalıştıklarında aradıkları şey budur. Hotspot’unuzu halka açık yerlerde çok kullanıyorsanız, adını daha eğlenceli veya daha az kişisel olarak tanımlayıcı bir şeyle değiştirmek isteyebilirsiniz.

Çalışmayan Kişisel Erişim Noktasını Nasıl Düzeltebilirim?

Kişisel Erişim Noktası’nın iPhone’unuzda çalışmayı durdurmasının birçok nedeni vardır. Bazıları küçüktür ve düzeltilmesi kolaydır, diğerleri karmaşıktır ve birkaç adım gerektirir. İPhone Kişisel Erişim Noktası Çalışmıyorsa Nasıl Onarılır bölümünde hepsi için çözümlerimiz var.

Kişisel Erişim Noktam Var ama Telefonumda Eksik. Yardım!

Bazen, bu özelliğe aylık telefon planınızın bir parçası olarak sahip olsanız bile Kişisel Erişim Noktası seçeneği iPhone’unuzda kaybolacaktır.