Skip to content

İPhone’dan Android’e Geçiş: Bilmeniz Gerekenler

8 de Mayıs de 2021

İPhone’dan Android’e geçiş nispeten basittir. Android işletim sistemi ve Apple’ın iOS’u, diğer platforma geçmeyi asla hayal etmeyen son derece sadık kullanıcılara sahip olsa da, bu gerçekleşiyor. Birçok kişi bir kazanan seçmeden önce birden fazla kez geçiş yapar. Bir Android kullanıcısı işletim sisteminin parçalanmasından bıkabilir veya bir Apple kullanıcısı duvarlarla çevrili bahçeden yorulup dalmaya başlayabilir. Bu anahtarla birlikte bir öğrenme eğrisi ve kişiler ve fotoğraflar da dahil olmak üzere önemli verileri aktarma ve uygulamaları kurma gibi göz korkutucu bir görev geliyor. İOS’tan Android’e geçiş yapmak zor olmak zorunda değil, özellikle de birçok Google merkezli uygulama iOS’ta mevcut olduğundan verileri yedeklemeyi kolaylaştırıyor. Geçişe yardımcı olmanın bir yolu, iCloud’un sınırlı işlevselliğe sahip olsa da Android’de mevcut olmasıdır. Yeni arayüze alışmak için biraz zaman harcamaya hazır olun. Ve çalışmaya başladıktan sonra, eski iPhone’unuzu satabilir veya yeniden kullanabilirsiniz. Aşağıdaki talimatlar Android telefonunuzu kimin yaptığından bağımsız olarak geçerli olmalıdır: Samsung, Google, Huawei, Xiaomi, vb.

Gmail’i Kurun ve Kişileri ve Takvimi Senkronize Edin

Android akıllı telefonlar bir Gmail adresinizin olmasını gerektirir. E-postanın yanı sıra, Gmail adresiniz Google Play Store dahil tüm Google hizmetleri için bir giriş görevi görür. Zaten bir Google hesabınız varsa ve Gmail kişileriniz iPhone’unuz ile senkronize edilmişse, oturum açabilirsiniz ve kişileriniz yeni cihazınıza aktarılacaktır. Ayrıca kişilerinizi bir vCard olarak dışa aktararak, ardından Gmail’e aktararak veya kişilerinizi iTunes’dan eşzamanlayarak iCloud’dan aktarabilirsiniz. Kişilerinizi nereye kaydettiğinizden emin değil misiniz? Git Ayarlar ve üstte adınıza dokunun, ardından iCloud ve değiştir Kişiler açık konuma.

İOS için Google Drive, kişilerinizi, takviminizi ve film rulonuzu yedeklemenizi sağlayan bir özelliğe sahiptir. İlk kez yaptığınızda birkaç saat sürebilir, ancak Android’e geçtiğinizde çok zaman kazandıracaktır. Yahoo veya Outlook gibi başka platformlarda e-postanız varsa, bu hesapları da Android E-posta uygulamasını veya Gmail uygulamasını kullanarak kurabilirsiniz. Daha sonra, henüz yapmadıysanız, takviminizi Gmail ile senkronize etmek istersiniz, böylece herhangi bir randevunuzu kaybetmezsiniz. Bunu iPhone ayarlarınızdan kolayca yapabilirsiniz. Google Takvim aynı zamanda iOS cihazlarla da uyumludur, böylece diğer iOS kullanıcılarıyla koordinasyon kurabilir ve takviminize iPad üzerinden erişebilirsiniz.

İPhone’u Android Aktarımına Kolaylaştırmak için Fotoğrafları Yedekleyin

Fotoğraflarınızı iPhone’unuzdan Android’e taşımanın en kolay yolu, iOS için Google Fotoğraflar uygulamasını kullanmaktır.

Bir Android kullanıcısı, Google Fotoğraflar için yedekleme ve senkronizasyonu etkinleştirir

Gmail’inizde oturum açın, menüden yedekle ve senkronize et seçeneğine dokunun, ardından Android cihazınıza Google Fotoğraflar’ı indirin ve oturum açın.

Müziğinizi iPhone’dan Android’e Aktarın

Bir Apple Music kullanıcısıysanız, çıkmak zorunda değilsiniz – Android’de (Apple’ın ilk Android uygulaması) mevcut. Apple Kimliğinizle giriş yapın ve gitmeniz iyi olur.

Bir kişi, mevcut bir Apple kimliğini kullanarak Apple Music'e kaydolur

Apple Music kullanmıyorsanız, müziğinizi Spotify veya Amazon Music gibi başka bir hizmete aktarabilirsiniz. Her durumda, müziğinizi ve diğer dijital verilerinizi düzenli olarak yedeklemek her zaman iyi bir fikirdir.

Bye Bye iMessage, Merhaba Google Mesajları

Arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurmak için iMessage’ı kullanıyorsanız, Android’de mevcut olmadığı için bir yedek bulmanız gerekir. İMessage kullanıcılarıyla mesajlaşırken yeşil balon efektiyle baş edemiyorsanız, uygulamayı Android cihazınıza yüklemek için karmaşık bir çözüm vardır. İPhone veya iPad’inizden kurtulmadan önce iMessage’ı kapattığınızdan emin olun, böylece başka bir iOS kullanıcısı size e-posta adresinizi kullanarak mesaj gönderebilir. Git Ayarlar > Mesajlarve iMessage’ı kapatın. İPhone’unuzu zaten terk ettiyseniz, Apple ile iletişime geçebilir ve onlardan telefon numaranızın iMessage’daki kaydını iptal etmelerini isteyebilirsiniz.

Bir iOS kullanıcısı ayarlarda iMessage'ı kapatır

Google Mesajlar, akıllı telefonunuzda ve bilgisayarınızda mevcut olduğu için iMessage için iyi bir alternatiftir. Ayrıca Google Pay’i de içerir, böylece doğrudan mesajlaşma uygulamasından para gönderip alabilirsiniz. İMessage’ın diğer Android uyumlu yedekleri arasında, çevrimiçi olduğunuz sürece akıllı telefonunuzdan, tabletinizden ve masaüstünüzden, ayrıca WhatsApp ve Google Hangouts’tan metin göndermenize olanak tanıyan Pushbullet bulunur.

Geçiş Yaptıktan Sonra Android’e Alışma

Android ve iOS çok farklıdır ve iki işletim sistemi arasında geçiş yaparken bir öğrenme eğrisi vardır. Siri’yi Google Asistan ile takas etmelisiniz, ancak sanal asistanlar oldukça benzer şekilde çalışır. Ayrıca, Google Asistan’ı bir Google Home veya başka bir akıllı hoparlörle zaten kullanıyor olabilirsiniz. Yeni Android’inizi kurmak için biraz zaman ayırın, telefon ayarlarıyla oynayın ve verilerinizi düzenli olarak yedeklediğinizden emin olun. iPhone kullanıcılarının, ana düğmenin her iki yanında bulunan ve ya gerçek donanım düğmeleri ya da daha genel olarak yazılım tuşları olan geri düğmesine ve “tüm uygulamalar” düğmesine alışması gerekecek. Muhtemelen fark edeceğiniz ilk şey, Android işletim sisteminde özelleştirme açısından ne kadar az sınırlama olduğudur. Hava durumu, fitness, haberler ve diğer uygulamalar için widget’larla oynayın ve bir Android başlatıcısı ile arayüzünüzü kişiselleştirmeyi düşünün.