Skip to content

iPhone’lar Yakında Kart Ödemelerini Kabul Edebilir, Nakit Kullanımını Geçersiz Hale Getirir

21 de Mayıs de 2023

Temel Çıkarımlar

  • Söylentiler, iPhone’un yakında kredi kartlarından temassız ödemeleri kabul edeceğini söylüyor.
  • iPhone, iPhone’dan iPhone’a doğrudan ödemeleri de kabul edebilir.
  • 2020’de Apple, mobil ödeme girişimi Mobeewave’i satın aldı.

Apple, akıllı telefon ödemeleri dünyasını sarsmak üzere. Nasıl? Apple Pay’i etkinleştiren aynı NFC çiplerini kullanan doğrudan iPhone’dan iPhone’a ödemeler. Bloomberg’den Apple’a fısıldayan Mark Gurman’a göre, bu doğrudan ödemeler, insanların sadece bir iPhone’un yanında dokunarak veya el sallayarak normal kredi kartlarından da temassız ödeme almalarına olanak tanıyacak. Bir bit pazarında alışveriş yaptığınızı ve kartla ödeme yapabildiğinizi hayal edin. Teorik olarak, iPhone’u olan herkes, yemek kamyonlarından evsiz dergi satıcılarına kadar kredi kartı ödemelerini kabul edebilir. Ancak artık neredeyse evrensel olan Apple Pay’in aksine, bu yeni planın şimdiden bir rekabeti var. Japonya merkezli avukat Matthew Carter, Lifewire’a e-posta yoluyla “Apple Pay şehirdeki tek oyun değil” dedi. “Japonya’da NFC seçenekleri de var ama taranabilir kodlar sunan PayPay gibi uygulamalar da çok popüler.”

Sonraki Apple Pay

Apple Pay, telefon ödemelerinde devrim yarattı. İlk telefonla ödeme seçeneği değildi, ancak tamamen yaygınlaşan ilk seçenekti. Ayrıca, biyometrik kimlik doğrulama ve gerçek kart numaranızı gizli tutma sayesinde, gerçek kartınızı kullanmaktan hem daha güvenli hem de daha gizlidir. iPhone’unuz çalınsa bile, hırsız ödeme yapmak için yine de telefonunuzun şifresine ihtiyaç duyar. Şimdi, Apple aynı kullanım kolaylığını ödeme alma konusunda da getirebilir. Bu habersiz hizmetin hiçbir detayı yok, ancak Apple Cash ile çalışacağı tahmin edilebilir. Şu anda yalnızca ABD’de kullanılabilen Apple Cash, insanların Mesajlar uygulamasını kullanarak doğrudan birbirlerine ödeme yapmasına olanak tanıyor. Kart ödemelerinin doğrudan Apple Cash bakiyenize gidebileceğini, daha sonraki ödemeler için kullanılabileceğini veya bir banka hesabına aktarılabileceğini varsaymak abartı olmaz. Ardından, Apple’ın 2020’de, alıcıların kartlarını bir akıllı telefonun NFC çipine dokunarak ödeme yapmasına olanak tanıyan bir hizmet olan Mobeewave’i satın alması var. Satın almanın bir parçası olarak Apple, tüm Mobeewave ekibini işe aldı ve bu da kesinlikle iPhone’a böyle bir özellik eklemeyi planlıyor gibi görünmesini sağlıyor.

Kare Katil mi?

Bireylerin ve küçük işletmelerin kredi kartı almalarının en popüler yollarından biri, hizmetin bir parçası olarak kart okuma dongle’ı sağlayan Square’i kullanmaktır. Apple’ın ödeme sistemi mutlaka bununla rekabet etmez. “Block’s Square bölümü, menü öğelerinden fiyatlara, envantere, satış vergisi ve bahşişlerin muhasebeleştirilmesine ve bir makbuz düzenlenmesine kadar her şeyi tutan ve ayrıca bankacılık, bordro, krediler ve faturalar gibi farklı hizmetleri sanal bir kayıt çalıştırmak için yazılım sağlıyor. Mikro Mobil geliştirme şirketi Purrweb COO’su Sergey Nikonenko, Lifewire’a e-posta yoluyla verdiği demeçte, “tüccarlar, Block’un brüt ödeme hacminin yalnızca üçte birini oluşturuyor” dedi.

Square'in beyaz NFC okuyucusu

Bu kulağa tipik bir Apple modeli gibi gelmiyor. Daha büyük olasılıkla, küçük işletmeler ve bireyler için basit bir teklif. Ve aslında, Apple’ın bu pazardaki varlığı, Square gibilerine bile yardımcı olabilir. “Hizmet fayda sağlayabilir [Square’s parent company] Blok ve PayPal gibi diğer ödeme sağlayıcıları, daha küçük perakendecilerin ayrı bir donanıma ihtiyaç duymadan ödemeleri daha basit bir şekilde kabul etmelerine izin vererek,” diyor Nikonenko. Apple’ın App Store’uyla teğet olarak bile olsa herhangi bir ödemede kesinti yapmayı sevdiğini zaten biliyoruz, bu nedenle belki de Square ve PayPal, başka bir olası Apple vergisinden kaçınmak için kendi dongle’larını tutmayı tercih edeceklerdir. Ancak, elbette, bu, bir kullanıcının kurulumu için çok daha fazla çaba sarf etmesini gerektirir. “Apple Pay, şehirdeki tek oyun değil.” Apple Pay’i yükseltin, kart ödemelerini kabul etme engelini önemli ölçüde azaltacaktır. Ve bu, sektörün geri kalanını gerçekten sarsabilir. Ancak bu, piyasaya sürüldüğünde sarsacak, en büyük kısa vadeli kazananlar siz ve ben olacağız, bunu yapmayan insanlar Bir dilim sokak pizzası alacak kadar para getir. Telefonlar, kartlar veya saatlerle yapılan temassız ödemeler, İngiltere ve İsveç gibi yerlerde zaten çok büyük. En azından genel olarak günlük kullanımda, parayı tamamen ortadan kaldırmak için oradan küçük bir sıçrama. Bu oldukça büyük bir anlaşma olabilir.