Skip to content

İPhone’unuz Açılmadığında Ne Yapmalısınız?

16 de Mayıs de 2021

İPhone’unuz açılmıyorsa, yeni bir tane satın almanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Sorun yeterince kötüyse bu doğru olabilir, ancak öldüğüne karar vermeden önce iPhone’unuzu onarmaya çalışmanın birçok yolu vardır. İPhone’unuz açılmıyorsa onu hayata döndürmek için bu altı ipucunu deneyin. Bu adımlar tüm iPhone modelleri için geçerlidir. 2:27

İPhone Pilinizi Şarj Edin

Kulağa aşikar gelebilir, ancak iPhone’unuzun pilinin dolu olduğundan emin olun. Bunu test etmek için iPhone’unuzu bir duvar şarj cihazına veya bilgisayarınıza takın. 15-30 dakika şarj olmasına izin verin. Otomatik olarak açılabilir. Açmak için açma / kapama düğmesini de basılı tutmanız gerekebilir. Telefonunuzun pilinin bittiğinden şüpheleniyorsanız ancak yeniden şarj olmuyorsa, şarj cihazınız veya kablonuz arızalı olabilir. Tekrar kontrol etmek için başka bir kablo kullanmayı deneyin. (Not: Duymadıysanız, iPhone 8 veya daha yenisine sahipseniz artık iPhone için kablosuz şarj alabilirsiniz.)

İPhone’u yeniden başlatın

Pili şarj etmek iPhone’unuzu açmadıysa, denemeniz gereken bir sonraki şey telefonu yeniden başlatmaktır. Bunu yapmak için, telefonun sağ üst köşesindeki veya sağ tarafındaki açma / kapama düğmesini birkaç saniye basılı tutun. Telefon kapalıysa açılmalıdır. Açıksa, kaydırıcının kapatmayı önerdiğini görebilirsiniz.

Cankurtaran
Telefon kapalıysa, açmasına izin verin. Açıksa, kapatıp tekrar açarak yeniden başlatmak muhtemelen iyi bir fikirdir.

İPhone’u Sert Sıfırlama

Standart yeniden başlatma hile yapmadıysa, donanımdan sıfırlamayı deneyin. Donanımdan sıfırlama, daha kapsamlı bir sıfırlama için cihazın belleğinin daha fazlasını (ancak depolamasını değil. Veri kaybetmezsiniz) silen yeniden başlatmadır. Donanımdan sıfırlama yapmak için:

İPhone’u Fabrika Ayarlarına Geri Yükleme

Bazen en iyi seçeneğiniz iPhone’unuzu fabrika ayarlarına döndürmektir. Bu, telefonunuzdaki tüm verileri ve ayarları siler (umarım yakın zamanda senkronize etmiş ve verilerinizi yedeklemişsinizdir). Bu aşırı görünse de birçok sorunu çözebilir. Normalde, iTunes’u kullanarak bir iPhone’u geri yüklersiniz, ancak iPhone’unuz açılmıyorsa şunu deneyin:

 1. İPhone’unuzu bir kabloyla bir bilgisayara bağlayın ve açın iTunes. İTunes penceresinin sol üst kısmında iPhone simgesini görmelisiniz.

 2. İPhone’unuzu iTunes’da görmüyorsanız, şunu yaparak kurtarma modunda:

  • İPhone 8 veya sonraki modellerde: Basın ve hızlıca bırakın. Sesi aç buton. Basın ve hızlıca bırakın. Sesi kıs buton. Ardından, tuşunu basılı tutun. Yan kurtarma modu ekranını görene kadar düğmesine basın.
  • İPhone 7 veya iPhone 7 Plus’ınız varsa: Tuşunu basılı tutun. Yan ve Sesi kıs aynı anda düğmeler. Kurtarma modu ekranını görene kadar onları tutmaya devam edin.
  • İPhone 6s ve önceki modeller, iPad veya iPod touch için: Her ikisine de basın ve basılı tutun. Ev ve Üst (veya Yan) düğmeleri aynı anda. Kurtarma modu ekranını görene kadar onları tutmaya devam edin.
 3. İPhone’unuz kurtarma modundayken, içindeki aygıt simgesini tıklayın. iTunes.

  macOS için iTunes'da iPhone simgesi

 4. Ardından, İPhone’u geri yükle … buton.

  MacOS için iTunes'da iPhone düğmesini geri yükle

 5. İPhone’unuzu yedeklemek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Silmek üzere olduğunuz için bu gerçekten iyi bir fikir. Yakın zamanda bir yedeğiniz olduğundan EMİN iseniz, bu adımı atlayabilirsiniz (biz bunu önermiyoruz).

  MacOS için iTunes'da Yedekle düğmesi

 6. Bir onay penceresi, iPhone’unuzu geri yüklemek istediğinizden emin olmanızı sağlayacaktır. Tıklayın Onarmak hazırsanız ve iPhone’un birkaç dakika sonra yeniden başlamasını bekleyin.

  MacOS için iTunes'da onay düğmesini geri yükle

 7. Artık iPhone’unuz, aldığınız gün olduğu kadar temiz ve yeni olmalıdır. Yeni bir telefon olarak bırakabilir veya yeni yaptığınız yedeklemeden geri yükleyebilirsiniz.

Bazı durumlarda, iPhone’unuzu geri yüklerken işlemi tamamlamanızı engelleyen bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunla karşılaşırsanız iPhone Hatası 4013 Nasıl Onarılır bölümünden sorunun nasıl çözüleceğini öğrenin.

İPhone’u DFU Moduna Geçirin

Bazı durumlarda iPhone’unuz açılmayabilir çünkü başlatma sırasında Apple logosuna takılıp kalmayabilir. Bu, jailbreak işleminden sonra veya bir iOS güncellemesi yüklemeye çalıştığınızda gerçekleşebilir ve başarısız olur. Bu sorunla karşı karşıyaysanız, telefonunuzu şu şekilde DFU moduna geçirin:

 1. İTunes’un çalıştığından ve iPhone’unuzu kapattığınızdan emin olun. İPhone’unuzu bilgisayarınıza takın.

 2. Basılı tutun açma / kapama düğmesi 3 saniye, sonra bırak gitsin.

 3. Sesi Aç düğmesine hızlıca basın, Sesi Kıs düğmesine hızlıca basın, ekran kararana kadar Yan düğmeyi basılı tutun. Yan düğmeyi bırakmadan, Sesi Kısma düğmesini birkaç saniye basılı tutun. Sesi Kısma düğmesini birkaç saniye daha basılı tutarken Yan düğmeyi bırakın. İTunes’u açın ve talimatları izleyin. * Tuşuna basın ve basılı tutun. sesi kıs iPhone’unuzun sol tarafındaki düğme hala basılı tutmak Açık kapalı düğmesini yaklaşık 10 saniye basılı tutun * iPhone 6 ve önceki modeller için açma / kapama düğmesi ve Ana Sayfa düğmesi yaklaşık 10 saniye birlikte.

 4. Açma / kapama düğmesini bırakın, ancak sesi kısma düğmesini basılı tutun (iPhone 6 veya önceki modellerde Ev aşağı) yaklaşık 5 saniye boyunca. “İTunes’a takın” mesajını görürseniz, düğmeleri çok uzun süre basılı tuttunuz. Tekrar başla.

 5. Ekran siyah kalıyorsa ve hiçbir şey görünmüyorsa, DFU Modu. İTunes’da ekrandaki talimatları izleyin.

İPhone’unuzu güncellemek için yeterli alanınız yok mu? İşi yapmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu için makalemize göz atın.

İPhone Yakınlık Sensörünü Sıfırla

İPhone’unuzun açılmamasına neden olan bir diğer nadir durum, iPhone’u yüzünüze doğru tuttuğunuzda ekranını karartan yakınlık sensöründeki bir arızadır. Bu, telefon açıkken ve yüzünüzün yakınında değilken bile ekranın karanlık kalmasına neden olur. İPhone’unuzun yakınlık sensörünü sıfırlamak için:

 1. Gerçekleştirin Sert Sıfırlama Bu makalenin önceki bölümlerinde verilen talimatları kullanarak iPhone’unuzda.

 2. Telefonunuz yeniden başladığında ekranın çalışıyor olması gerekir.

 3. Simgesine dokunun. Ayarlar app.

 4. Dokunmak Genel.

 5. Dokunmak Sıfırla.

 6. Dokunmak Tüm ayarları sıfırlamak. Bu, iPhone’daki tüm tercihlerinizi ve ayarlarınızı siler ancak verilerinizi silmez.

İPhone’unuz Hala Açılmıyorsa

İPhone’unuz tüm bu adımlardan sonra açılmıyorsa, sorun muhtemelen kendi başınıza çözemeyecek kadar ciddidir. Genius Bar’da bir randevu ayarlamak için Apple ile iletişime geçmeniz gerekir. Bu randevuda Genius ya sorununuzu düzeltir ya da düzeltmenin ne kadar maliyetli olduğunu size bildirir. Randevu almadan önce iPhone’unuzun garantisinin durumunu kontrol edin, çünkü bu onarımlarda tasarruf etmenizi sağlayabilir. Elbette, tam tersi sorunun olduğu bazı durumlar var: iPhone’unuz kapanmıyor. Bu sorunla karşı karşıyaysanız, neler olup bittiğini ve nasıl çözüleceğini öğrenin. Kapanmayacak Bir iPhone Nasıl Onarılır.