Skip to content

İPhone’unuz Çalındığında Ne Yapmalısınız?

8 de Mayıs de 2021

Bir avuç sağduyu önlemi verilerinizi koruyacak ve hatta telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda telefonunuzu kurtarmanıza yardımcı olabilir. Bu ipuçlarının sizi her durumda koruyacağına veya iPhone’unuzu kurtaracağına dair bir garanti yoktur, ancak bunları takip etmek genel riskinizi azaltacaktır.

İPhone’unuzu Kilitleyin ve Verilerini Silin

erhui1979 / Getty Images
Yapmanız gereken ilk şey kişisel bilgilerinizi korumaktır. İPhone’unuzda ayarlanmış bir parola varsa, oldukça güvendesiniz. Ancak istemiyorsanız veya ekstra güvenlik istiyorsanız, telefonunuzu kilitlemek ve bir parola eklemek için iPhone’umu Bul’u kullanın. Bu adım en azından hırsızın telefonunuzu kullanmasını engelleyecektir. İPhone’u geri alamıyorsanız veya üzerinde hassas bilgiler varsa, telefonun verilerini uzaktan silin. Verilerin silinmesi, hırsızın iPhone’unuzu kullanmasını engellemeyebilir, ancak en azından bundan sonra kişisel verilerinize erişemeyecektir. İPhone’unuz size işvereniniz tarafından verildiyse, BT departmanınız da verileri uzaktan silebilir. Seçenekleriniz hakkında bilgi almak için şirketinizin yardım masasıyla iletişime geçin.

Banka ve Kredi Kartlarını Apple Pay’den Kaldırma

Apple Inc.
Apple’ın kablosuz ödeme hizmetini kullanıyorsanız, Apple Pay ile kullanmak için telefona eklediğiniz tüm kredi kartlarını veya banka kartlarını çıkarmalısınız (daha sonra tekrar eklemek kolaydır). Apple Pay çok güvenlidir – hırsızlar, Apple Pay’inizi parmak iziniz veya yüz taramanız olmadan kullanamazlar, ki bu muhtemelen sahip olmayacaklardır – ancak kredi kartınızın sanal olarak oturmadığından emin olmak güzeldir. bir hırsızın cebinde. Kartları çıkarmak için iCloud’u kullanın.

İPhone’umu Bul ile Telefonunuzu Takip Edin

İPhone'umu Bul web sitesini kullanın

Cankurtaran
Apple’ın ücretsiz iPhone’umu Bul hizmeti, aygıtın yerleşik GPS’ini kullanarak telefonunuzu izleyebilir ve size telefonun yaklaşık olarak nerede olduğunu bir harita üzerinde gösterebilir. Tek yakalama? Telefonunuz çalınmadan önce iPhone’umu Bul’u ayarlamış olmanız gerekir. İPhone’umu Bul’u beğenmezseniz, App Store’da telefonun yerini bulmanıza yardımcı olacak birçok başka uygulama vardır. Bu uygulamalardan bazıları, güvenlik ayarlarını uzaktan değiştirmenize de izin verir.

Kendiniz Kurtarmaya Çalışmayın; Polisten Yardım Alın

Polis rozeti

Tetra Images / Getty Images
İPhone’unuzu iPhone’umu Bul gibi bir GPS izleme uygulaması kullanarak bulabildiyseniz, onu kendiniz kurtarmaya çalışmayın. Telefonunuzu çalan kişinin evine gitmek sizi riske atabilir. Bunun yerine, yerel polis departmanıyla (veya daha önce hırsızlığı bildirdiğiniz bir rapor verdiyseniz) iletişime geçin ve çalınan telefonunuzun yeri hakkında bilgi sahibi olduğunuzu emniyet güçlerine bildirin. Polis her zaman yardımcı olmayabilir, ancak ne kadar çok bilgiye sahip olursanız, polisin telefonu sizin için kurtarması o kadar olasıdır.

Polis Takibi

Adam kadının telefonunu arka cebinden çalıyor

Nathan ALLIARD / Photononstop / Getty Images
Telefonu hemen kurtaramazsanız, telefonun çalındığı yerdeki polise rapor verin. Bu adım iPhone’unuzun kurtarılmasına yol açabilir veya etmeyebilir (aslında, polis size telefonun değeri veya hırsızlık sayısı nedeniyle yapabilecekleri çok az şey olduğunu söyleyebilir), ancak belgelerin olması işlem sırasında yardımcı olmalıdır. bir telefon ve sigorta şirketleri ile. Polis size ilk başta yardımcı olamayacağını söylese bile, telefonunuzun konumu hakkında veri elde edebiliyorsanız, polise onu kurtarmanıza yardımcı olmak için raporu almanız gerekebilir. Ayrıca, çalınan bir telefon raporu, cihazın IMEI’sinin bir veritabanında oturum açmasını sağlar, böylece telefon başka bir yerde silinemez ve kullanılamaz, bu da onu çalan insanlar için işe yaramaz hale getirir.

İşvereninize Bildirin

Yürüyen merdiven üzerinde binerken akıllı telefonda e-postaları okuyan genç iş kadını

d3sign / Getty Images
İPhone’unuz size iş yoluyla verildiyse, hırsızlığı derhal işvereninize bildirin. Kurumsal BT departmanınız, hırsızın kritik iş bilgilerine erişmesini engelleyebilir. İşvereniniz, telefonu size verdiğinde, hırsızlık durumunda ne yapmanız gerektiği konusunda size rehberlik etmiş olabilir. Zaman zaman bu prosedürleri tazelemek iyi bir fikirdir.

Telefon Şirketinizi Arayın

Işık çizgileriyle birbirine bağlanan binalar

Dong Wenjie / Getty Images
Bazı telefon şirketleri, polis raporunuz olduğunda harekete geçmeye daha meyilli olabilirken, diğerleri rapor olmadan hemen harekete geçebilir. Hırsızlığı bildirmek için cep telefonu şirketinizi aramak ve hesabın askıya alınması veya iptal edilmesi, hırsız tarafından yapılan masraflar için ödeme yapmamanıza yardımcı olur. Telefon hizmetinizi iptal etmeden önce iPhone’umu Bul’u kullanarak onu izlemeyi deneyin. Hizmet kapatıldıktan sonra artık onu izleyemeyeceksiniz.

Parolalarınızı Değiştirin

Fotoğrafçı benim hayatım. / Getty Images
Parolanız yoksa ve iPhone’umu Bul’u kullanarak bir parola ayarlayamazsanız (hırsız, telefonun ağlara bağlanmasını engellemiş olabilir), tüm verileriniz açığa çıkar. Hırsızın, şifreleri iPhone’unuzda kayıtlı olan hesaplara erişmesine izin vermeyin. E-posta hesabınızın şifrelerini değiştirmek, hırsızın telefonunuzdan e-posta okumasını veya göndermesini engelleyecektir. Bunun ötesinde, çevrimiçi bankacılığı, Apple kimliğini ve diğer önemli hesap şifrelerini değiştirmek, kimlik hırsızlığını veya mali hırsızlığı önlemeye yardımcı olacaktır.

Varsa Telefon Sigorta Şirketinizi Arayın

Dijital tablet ile faturaları ödeyen kadın

JGI / Jamie Grill / Getty Images
İPhone’unuzu korumak için telefon şirketinizden veya bir sigorta şirketinden telefon sigortanız varsa ve poliçeniz hırsızlığı kapsıyorsa, sigortacıya başvurun. Polis raporu almak burada büyük bir yardım. Durumu sigorta şirketine bildirmek, kurtaramazsanız telefonunuzu değiştirmek için topun yuvarlanmasını sağlayacaktır.

Kişileri Bilgilendirin

Cep telefonlarını birlikte kullanan genç kızlar

Hero Images / Getty Images
Telefonunuz gitmişse ve GPS kullanarak takip edemediyseniz veya kilitleyemediyseniz, muhtemelen geri alamayacaksınız. Bu durumda, adres defterinizdeki ve e-posta hesaplarınızdaki kişileri hırsızlık konusunda bilgilendirmelisiniz. Muhtemelen hırsızdan arama veya e-posta almayacaklardır, ancak hırsızın kötü bir mizah anlayışına sahip olması veya daha ciddi şekilde kötü niyetli olması durumunda, insanların sorun yaratan e-postalar göndermediğini bilmelerini isteyeceksiniz.