Skip to content

İPhone’unuza Yeni Klavyeler Nasıl Yüklenir

14 de Mayıs de 2021

İPhone’unuzu oluşturan varsayılan klavyeden kurtulmak istiyorsanız, telefonunuza özel klavyeler yükleyin. Apple, iPhone’un ilk çıkışından 2014 yılına kadar e-posta, metin mesajı ve diğer metinleri yazmak için tek bir klavye seçeneği (birçok dilde) sundu. Apple bu geleneksel klavyeye bağlı kalırken, Android için alternatif klavyeler ortaya çıktı. Son olarak, iOS 8 ile Apple partiye katıldı ve üçüncü taraf uygulamalar şeklinde alternatif klavyeler tanıttı. Bu makaledeki talimatlar, iOS 8 ve sonraki sürümlere sahip iPhone’lar için geçerlidir.

iPhone görüntüsü: Apple Inc; ekran görüntüsü

İPhone Klavye Uygulamaları için Gereksinimler

İPhone’da alternatif bir klavye kullanmak için şunlara ihtiyacınız vardır:

 • İOS 8 veya üzeri çalıştıran bir telefon: Devam etmeden önce telefonunuzun iOS 8 veya sonraki bir sürümüne sahip olduğundan emin olun.
 • Telefonunuzda bir klavye uygulaması: İPhone’da özel klavyeler, klavye işlevselliğini sağlayan uygulamalardır. Bir klavye uygulaması indirdiğinizde, mevcut klavyeler listesinde görünür, ancak siz onu yükleyene kadar kullanamazsınız. Bundan sonra, iPhone’daki herhangi bir klavyeden geçiş yapabilirsiniz.

İPhone’da Yeni Bir Klavye Nasıl Bulunur ve Kurulur

Yeni bir klavyenin nasıl bulunacağı ve kurulacağı aşağıda açıklanmıştır:

 1. Uygulama mağazası iPhone’da ve üzerine dokunun. Arama ekranın altında.

 2. Giriş klavye uygulamaları arama alanında.

 3. Klavye uygulamaları arasında gezinin ve adına dokunarak birini seçin. Klavyenin tam açıklaması için bilgi ekranını okuyun.

 4. Dokunmak Almak iPhone’unuza istediğiniz klavye uygulamasını indirmek için.

  İOS App Store'dan klavye uygulamasını indirme

 5. İPhone Ana ekranına gidin ve Ayarlar app.

 6. Dokunmak Genel.

 7. Genel ekranın altına doğru kaydırın veöğesine dokunun. Tuş takımı.

 8. Dokunmak Klavyeler iPhone’a yükleyebileceğiniz tüm klavyeleri görüntülemek için.

  İOS'ta klavye ayarları

 9. Dokunmak Yeni klavye Ekle.

 10. İçinde Üçüncü Taraf Klavyeler bölümünde, klavyeyi mevcut klavyeler listenize eklemek için yeni klavye uygulamasına dokunun.

  İOS'ta yeni klavyeyi etkinleştirin

Yeni Klavye Ekle ekranı aynı zamanda standart klavyede dil varyasyonlarını gördüğünüz yerdir. Sadece bir dokunuşla da eklenirler.

İPhone’da Yeni Klavye Nasıl Kullanılır

Klavye uygulamalarınızda her göründüğünde (örneğin bir e-posta, not veya metin yazarken) eklediğiniz üçüncü taraf klavye kullanılabilir. Klavyeler arasında geçiş yapmak için, mevcut klavyenizden diğerine geçmek için ekranın altındaki küre simgesine dokunun. Yüklü birkaç klavyeniz varsa, kullanmak istediğiniz klavyeyi görene kadar küreye birkaç kez dokunun.

İOS'ta yeni bir klavyenin etkinleştirilmesi

Standart klavyeye veya emoji klavyeye geri dönmek istediğinizde, tercih ettiğiniz klavyeyi görene kadar küre simgesine tekrar dokunun. Bazı klavye uygulamalarında dünya, uygulama logosu gibi başka bir simgeyle değiştirilir, ancak dünya ile aynı şekilde çalışır. Aynı anda birden fazla üçüncü taraf klavyeye sahip olmak mümkündür. Tümünü yüklemek için adımları izleyin ve ardından kullanmak istediğinizi seçin.

İPhone için Özel Klavye Uygulamaları

Telefonunuzda bazı özel klavyeleri denemek istiyorsanız, şu uygulamalara göz atın:

 • Fleksy: Fleksy, kendisini dünyanın en hızlı klavyesi olarak tanımlıyor (Guinness Rekorlar Kitabı’ndan bazı doğrulamalarla). Hızın ötesinde, renkli temalar, özel hareketler, çoklu dil desteği ve yeniden boyutlandırılabilir bir klavye sunar.
 • KuaiBoard 2: Yazmanın farklı bir yolunu unutun; KuaiBoard 2 ile, birkaç basit klavye dokunuşuyla önceden yazılmış metin blokları eklersiniz. Bu nedenle, ana iOS klavyesinin yerini almaz. Bunun yerine, size metin sağlayarak e-posta gönderme, mesajlaşma ve diğer görevleri daha hızlı hale getiren bir yardımcı programdır.
 • Minuum: Minuum küçülebilir. Minuum klavyeyi küçültebilirsiniz, böylece ekranda daha az yer kaplar ve yazdıklarınızdan daha fazlasını görünür halde bırakabilirsiniz. Ayrıca hareketleri de destekler. Kendini iPhone ekranlarının mümkün olduğunca çoğunu görmeye fanatik bir şekilde adayan insanlar – mükemmel bir görüşle – kontrol etmek isteyecekler.
 • SwiftKey: SwiftKey, Swype gibi hareket tabanlı girdi sunar, ancak en önemli ayırt edici faktörü, yazınızı daha hızlı ve daha doğru hale getirmek için bir sonraki kelimenizi tahmin etme şeklidir. SwiftKey, kullandığınız kelime türlerini anlamak için Gmail hesabınızın, Twitter beslemenizin ve Facebook sayfanızın içeriğini inceler ve bu bilgiyi iPhone’unuzda yazdıklarınıza uygular.