Skip to content

iPhone’unuzda Portre Modu ve Portre Işığı Nasıl Kullanılır

4 de Haziran de 2021

Eskiden üst düzey bir DSLR fotoğraf makinesi, eğitimli bir fotoğrafçı ve bir stüdyo gerektiren stüdyo kalitesinde fotoğraflar çekmek. Artık değil. Bazı iPhone modellerinde bulunan Portre Modu ve Portre Işığı özellikleri sayesinde, cebinizdeki telefonu kullanarak güzel ve etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz. Portre Modu, bir iPhone 7 Plus veya daha yenisini gerektirir.

Portre Modu ve Portre Işığı Nedir ve Nasıl Çalışırlar?

Ryan McVay / Görüntü Bankası / Getty Images
Portre Modu ve Portre Işığı, iPhone 7 Plus, iPhone 8 Plus ve iPhone X’in fotoğrafın öznesinin ön planda odaklandığı ve arka planın bulanık olduğu fotoğraf özellikleridir. Özellikler ilgili olsa da, aynı şey değiller.

 • Portre modu fotoğrafın konusu ön plandayken arka planı bulanıklaştırır.
 • Portre Aydınlatma Portre Modunda fotoğraflar çeker ve stüdyo tarzı ışık efektleri uygular.

Bu özellikleri destekleyen tüm iPhone modellerinde (iPhone 7 Plus, iPhone 8 Plus ve iPhone X), telefonun arkasındaki kameraya yerleştirilmiş iki lens bulunur. Birincisi, fotoğrafın konusunu çerçeveleyen bir telefoto lens. İkinci geniş açılı lens, telefoto lens aracılığıyla “görülen” ile telefoto lens aracılığıyla “görülen” arasındaki mesafe farkını ölçer. Yazılım, mesafeyi ölçerek bir “derinlik haritası” oluşturur. Derinlik eşlendikten sonra telefon, Portre Modu fotoğraflarını oluşturmak için ön planı odakta bırakırken arka planı bulanıklaştırabilir.

iPhone 7 Plus, iPhone 8 Plus ve iPhone X’te Portre Modu Nasıl Kullanılır

iPhone 7 Plus, iPhone 8 Plus veya iPhone X’te Portre Modunu kullanarak fotoğraf çekmek için şu adımları izleyin:

 1. Fotoğrafın konusunun 2-8 fit yakınında hareket edin.
 2. Açmak için Kamera uygulamasına dokunun.
 3. için çubuğu alt kısım boyunca kaydırın. Vesika.
 4. İle Vesika seçildiğinde, uygulama daha yakına veya uzağa gitme ve flaşı açma gibi en iyi görüntünün nasıl çekileceğini önerecektir.
 5. Uygulama, bir kişiyi veya yüzü (görüntüdeyse) otomatik olarak algılamalıdır. Beyaz vizör çerçeveleri, çevrelerindeki görüntüde otomatik olarak görünür.
 6. Vizör çerçeveleri sarardığında, ekrandaki kamera düğmesine veya ses kısma düğmesine tıklayarak resmi çekin.

Görüntüyü çekmeden önce filtreler uygulayabilirsiniz. Onları ortaya çıkarmak için birbirine geçen üç daireye dokunun. Nasıl görüneceklerini görmek için farklı filtrelere dokunun.

iPhone 8 Plus ve iPhone X’te Portre Işığı Nasıl Kullanılır

iPhone 8 Plus veya iPhone X’iniz varsa resimlerinize profesyonel kalitede Portre Işığı efektleri ekleyebilirsiniz. Ekranın alt kısmındaki aydınlatma seçenekleri tekerleği dışında fotoğraf çekmenin tüm adımları aynıdır. Ortaya çıkan resmi nasıl değiştireceklerini görmek için aydınlatma seçeneği küplerini kaydırın. Seçenekler şunlardır:

 • Doğal ışık: Varsayılan ayar.
 • Stüdyo Işığı: Yüz özelliklerini aydınlatır.
 • Kontur Işığı: Yönlü ışık ekleyerek görüntünün dramasını artırır.
 • Sahne ışığı: Fotoğrafın konusunu ön plana çıkarır.
 • Sahne Mono: Sahne ışığıyla aynı, ancak renkli yerine siyah beyaz.

Bir aydınlatma seçeneği seçtikten sonra fotoğrafı çekin. Bu efektleri ayarlayabilirsiniz. Vizör anahattının görünmesi için ekrana dokunun, ardından ışık kaydırıcısını hareket ettirmek için yavaşça yukarı ve aşağı kaydırın. Değişiklikler ekranda gerçek zamanlı olarak görünür.

iPhone X’te Portre Yıldırımı ile Selfie Çekme

Bir iPhone X ile selfie oyununuzu güçlü tutmak için çekimlerinize Portre Işığı uygulayın. Öne bakan kamerayı etkinleştirmiş olmalısınız. Seç Vesika alt çubukta, ardından tercih ettiğiniz aydınlatma seçeneğini seçin. Tıklayın sesi kıs (ekrandaki düğmeye dokunmak da işe yarar, ancak sesi kısmak daha kolaydır ve yanlışlıkla elinizi fotoğrafa sokmanız daha az olasıdır).

Fotoğraflarınızdan Portre Modunu Kaldırma

Portre Modunda fotoğraf çektikten sonra, Portre modundaki Portre özelliklerini kaldırabilirsiniz. Fotoğraflar dokunarak uygulama Düzenle sonra Vesika.

Fikrinizi değiştirir ve Portre modunu tekrar eklemek isterseniz, yukarıdaki adımları tekrarlayın ve dokunduğunuzda Portrenin sarı olduğundan emin olun. Bu iki yönlü dönüştürme, Fotoğraflar uygulaması tahribatsız düzenleme kullandığından mümkündür.

Fotoğraflarınızda Portre Işığını Değiştirme

Ayrıca, iPhone X ile çekilen fotoğraflarda, onları çektikten sonra Portre Işığı seçimini değiştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, aydınlatmayı açma tekerleğini tercihlerinizi daha iyi karşılayan birine kaydırarak Fotoğraflar uygulamasında fotoğrafı düzenlemek.