Skip to content

iPhone’unuzda Ses Yok Nasıl Onarılır

25 de Haziran de 2021

iPhone’unuzda herhangi bir ses duymadığınızda, sorunu çözmek için uygulayabileceğiniz birkaç adım vardır. iPhone’unuzda ses olmadığında bu 13 sorun giderme adımını izleyin.

iPhone’da Ses Olmamasının Nedenleri

Sorun, iPhone’unuz genelinde evrensel olabilir veya yalnızca tek bir uygulamada ortaya çıkabilir. Kesin sorun, muhtemelen ilgili düzeltmeyle kendini gösterecektir. Sorunu çözmek ve temel nedenini belirlemek için bu adımları izleyin.

Westend61 / Getty Images

iPhone’da Ses Yok Nasıl Onarılır

İPhone’unuzun tekrar düzgün çalışmasını sağlamak için bu adımları verilen sırayla izleyin. Bu makaledeki talimatlar, iOS 12 veya sonraki sürümlere sahip iPhone’lar için geçerlidir, ancak bu düzeltmelerin çoğu önceki sürümlerde çalışır.

 1. iPhone hoparlörünü test edin. Seç Ayarlar > Sesler ve Dokunma. Altında Zil ve Uyarılar, sesi artırmak için kaydırıcıyı sağa hareket ettirin. Bir ses duyarsanız iPhone hoparlörü çalışır. Bir ses duymuyorsanız, cihazın donanım onarımına ihtiyacı olabilir.

 2. Sesli/Sessiz anahtarını ayarlayın. Sessiz anahtarı olarak da adlandırılan Sesli/Sessiz anahtarının iki konumu vardır. Anahtar cihazın arkasına doğru itildiğinde, turuncu renk anahtarın sessiz moda ayarlandığını gösterir. Sesi etkinleştirmek için anahtarı ekrana doğru itin.

 3. Rahatsız Etmeyin’i kapatın. Rahatsız Etmeyin modu birçok sesi ve uyarıyı susturur. Herhangi bir ses duymuyorsanız kapatın. Aç Ayarlar uygulama, seç Rahatsız etmeyin, ardından açma/kapatma düğmesini Kapalı durum.

 4. Bluetooth’u devre dışı bırakın. iPhone’unuz bir Bluetooth ses aygıtına bağlandığında, sesi iPhone’daki hoparlöre değil aygıta gönderir. Seslerin iPhone’dan çalınması için Bluetooth’u kapatın.

 5. Bir uygulamadayken ses düğmelerini ayarlayın. Bazen bir uygulamadaki ses seviyesi duyulamayacak kadar kısılabilir. Müzik, Podcast’ler gibi bir uygulamayı veya ses kullanan başka bir uygulamayı açın. Sesi açmak için iPhone’un yan tarafındaki donanım ses düğmelerini kullanın. Uygulamadaki ses ayarının çok düşük olması da olabilir. Uygulamayı açın ve Oynat/Duraklat düğmesiyle sayfaya gidin. Sesi artırmak için kaydırıcıyı sağa hareket ettirin.

 6. Üçüncü taraf uygulama ses ayarlarını kontrol edin. Birçok üçüncü taraf uygulaması, özelleştirilmiş ses seviyesi ve sessiz ses ayarları sunar. Örneğin, bazı oyunlar ses düzeyi, müzik, ses efektleri, ortam sesi ve daha fazlası için ayrı ayarlar sunar. Uygulamada ses veya ses ayarlarını arayın. Özelleştirilmiş sessize alma seçeneklerini kapatın, sesi etkinleştirin ve ses seviyesini artırmak için ses kaydırıcılarını ayarlayın. Uygulamaya bağlı olarak, kaydırıcıları yukarı, kaydırıcıları sağa hareket ettirin veya etkinleştirmek için bir simgeye dokunun.

 7. Uygulama için bildirim ayarlarını kontrol edin. Uygulama için iPhone bildirimlerinin ses ayarlarını kontrol edin. Hatırlatıcılar ve Mesajlar gibi bazı uygulamalar bir bildirim sesi seçmenize izin verir. Bu ses olarak ayarlanırsa Yok, uyarı sessizdir. Seç Yok ve bir ses seçin.

 8. Kulaklık deneyin. iPhone ile birlikte gelen kulaklıkları bulun. Daha eski iPhone modelleri için kulaklığı kulaklık bağlantı noktasına takın. Daha yeni iPhone modelleri için kulaklığı Lightning bağlantı noktasına takın. (Şarj kablosu da bu bağlantı noktasına bağlanır.) Sesi olan bir uygulamayı kullanırken kulaklıkla sesi dinleyin. Alternatif olarak, kulaklığı takıp çıkarın, ardından sesi dinleyin. iPhone kulaklık modunda kalmış olabilir.

 9. Cihazı yeniden başlatın. Hâlâ ses duymuyorsanız, iPhone’u yeniden başlatın. Yeniden başlatmak için iPhone’u kapatıp tekrar açın.

 10. Uygulama güncellemelerini kontrol edin. Nadir durumlarda, ses eksikliği bir uygulama geliştirici hatasının sonucu olabilir. git Uygulama mağazası > Güncellemeler Bir uygulama güncellemesinin mevcut olup olmadığını kontrol etmek için Son Güncellenenler bölümünde yalnızca uygulamaları görüyorsanız, ek güncelleme yoktur.

 11. Sistem güncellemelerini kontrol edin. Bir iOS güncellemesi bir ses sorununu çözebilir. Apple’dan herhangi bir sistem yazılımı güncellemesi olup olmadığını kontrol edin, ardından mevcut güncellemeleri indirip yükleyin.

 12. Tüm ayarları sıfırlamak. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri ses sorununuzu çözmezse iPhone ayarlarını sıfırlayın. Bu, ses, görüntü ve ağ ayarlarını iPhone varsayılanlarına sıfırlar. git Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm ayarları sıfırlamak.

 13. Apple Destek ile iletişime geçin veya bir Apple Genius Bar’dan randevu alın. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri işe yaramazsa, bir donanım sorununuz olabilir. Sorun ne olursa olsun, tek yolunuz Apple ile iletişime geçmek.