Skip to content

İPhone’unuzda Videoları Düzenleme

27 de Mayıs de 2021

Cebinizde bir iPhone olması, neredeyse her zaman harika görünen videolar kaydedebileceğiniz anlamına gelir. Daha da iyisi, iPhone’un kendisinde videoları düzenleyen yerleşik özellikler vardır. Ekstra uygulamalara veya videoyu bir bilgisayarla senkronize etmeye gerek yok! İPhone’a önceden yüklenmiş olarak gelen Fotoğraflar uygulaması, video düzenlemek için araçlar sunar. Bu özellikler oldukça basittir – sadece videonuzu en sevdiğiniz bölümlere göre kırpmanıza izin verir – ancak arkadaşlarınızla e-posta veya kısa mesaj yoluyla veya YouTube’daki dünyayla paylaşmak için bir klip oluşturmak için iyidir. Fotoğraflar uygulaması profesyonel düzeyde bir video düzenleme aracı değildir. Ekran metni veya görsel veya ses efektleri gibi gelişmiş özellikler ekleyemezsiniz. Bu tür özellikleri istiyorsanız, makalenin sonunda tartışılan diğer uygulamalara bakmaya değer. Video hızını değiştirmek mi istiyorsunuz? İPhone’da videoyu nasıl hızlandıracağınızı (ve yavaşlatacağınızı) öğrenin. Bu makaledeki talimatlar iOS 12 kullanılarak yazılmıştır, ancak video düzenleme özelliği iOS 6 ve sonraki tüm sürümlerde mevcuttur. Bazı belirli adımlar diğer iOS sürümlerinde farklılık gösterebilir ancak temel kavramlar aynıdır.

İPhone’da Videoları Düzenleme Gereksinimleri

Herhangi bir modern iPhone modeli videoları düzenleyebilir. Aslında, 2009’dan beri her iPhone video düzenleyebildi (iOS 6 veya daha üstünü çalıştırdığınızı ve bugünlerde neredeyse herkes olduğunu varsayarsak). İhtiyacınız olan tek şey iPhone’unuz ve biraz video!

İPhone’da Video Nasıl Düzenlenir

0:55 iPhone’da bir video düzenlemek için bir videonuzun olması gerekir. İPhone ile birlikte gelen Kamera uygulamasını (veya üçüncü taraf video uygulamaları) kullanarak video kaydedin. Video kaydetmek için Kamera uygulamasının nasıl kullanılacağına ilişkin talimatlar için bu makaleyi okuyun. Videonuz olduğunda şu adımları izleyin:

 1. Videoyu Kamera kullanarak yeni kaydettiyseniz, sol alt köşedeki kutuya dokunun ve 4. adıma atlayın. Daha önce çekilmiş bir videoyu düzenlemek istiyorsanız, Fotoğraflar uygulamasını başlatmak için.

 2. İçinde Fotoğraflardüzenlemek istediğiniz videoya dokunun. İOS 12’de bulamazsanız, Albümler ekranınızın alt kısmındaki düğmesini tıklayın, Medya Türleri bölüm ve seçin VİDEOLAR.

  Önceki iOS sürümlerinde, Albümler ve ardından VİDEOLAR albüm.

 3. Düzenlemek istediğiniz videoya dokunarak açın.

  İOS 12 iPhone 8 Plus'ta düzenleme için seçilen videoyu gösteren Fotoğraflar uygulamasının ekran görüntüsü

 4. Dokunmak Düzenle üst köşede.

  İPhone 8 Plus'ta iOS 12 Fotoğraflar uygulamasındaki düzenle düğmesi

 5. Ekranın altındaki bir zaman çizelgesi çubuğu, videonuzun her karesini gösterir. Videoyu düzenlemek için, zaman çizelgesi çubuğunun her iki ucuna dokunun ve basılı tutun (çubuğun her iki ucundaki beyaz çubukları arayın).

  İPhone 8 Plus'ta iOS 12 Fotoğraflar uygulamasında düzenleme çubuğu

 6. Videonun kaydetmek istemediğiniz kısımlarını kesmek için çubuğun herhangi bir ucunu (şimdi sarı olmalıdır) sürükleyin. Videonun sarı çubukta gösterilen bölümü kaydedeceğiniz kısımdır. Fotoğraflar uygulamasında, videonun yalnızca sürekli bölümlerini kaydedebilirsiniz. Bir orta bölümü kesip videonun başını ve sonunu birleştiremezsiniz.

 7. Seçiminizden memnun olduğunuzda Bitti. Fikrinizi değiştirirseniz ve seçimlerinizden kurtulmak istiyorsanız (ancak yine de videoyu kaydederseniz), simgesine dokunun. İptal etmek.

  İPhone 8 Plus'ta iOS 12'nin Fotoğraflar uygulamasında bir video düzenledikten sonra Bitti düğmesi

 8. İOS 12’de iki seçenek sunan bir menü açılır: Yeni Klip Olarak Kaydet ve İptal etmek. Seç Yeni Klip Olarak Kaydet. Bu, videonun kırpılmış sürümünü iPhone’unuzda yeni bir dosya olarak kaydeder ve orijinali el değmeden bırakır. Bu şekilde, daha sonra başka düzenlemeler yapmak için ona geri dönebilirsiniz.

  İPhone 8 Plus'ta iOS 12'nin Fotoğraflar uygulamasında Düzenleme işleminde Yeni Klip Olarak Kaydet düğmesi

  İOS’un önceki sürümlerinde, Orijinali Kırp mevcuttu ve orijinal videodan kestiğiniz her şeyi kalıcı hale getiriyordu.

 9. Düzenlenen video şimdi sizin Fotoğraf ayrı bir video olarak albümler. Artık görüntüleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

İPhone’unuzdan Düzenlenen Videoları Nasıl Paylaşabilirsiniz?

En alttaki işlem kutusuna (kutu ve ok simgesi) dokunursanız videonuza bakarken, videonuzu paylaşmak için aşağıdaki seçeneklere sahip olmalısınız:

 • AirDrop: Videoyu AirDrop aracılığıyla bir Apple cihazıyla yakındaki başka bir kullanıcıyla doğrudan kablosuz olarak paylaşın. Göndermek istediğiniz kişinin adına ve fotoğrafına dokunmanız yeterlidir.
 • İleti: Mesaj seçildiğinde videoyu Mesajlar uygulamasına aktarır ve videoyu kısa mesaj olarak göndermenize izin verir.
 • Posta: Yerleşik Posta uygulamasında videoyu içe aktarmak için Posta’yı seçin. E-postayı başka herhangi bir e-postada yaptığınız gibi adresleyin ve gönderin.
 • Youtube: Bu düğmeye dokunarak yeni videonuzu YouTube’da paylaşın. Bunu yaptığınızda, iPhone’unuz o site için videoyu otomatik olarak biçimlendirir ve hesabınıza gönderir (bu, elbette bir YouTube hesabınızın olmasını gerektirir).

Diğer iPhone Video Düzenleme Uygulamaları

Fotoğraflar uygulaması, iPhone’da video düzenlemek için tek seçeneğiniz değil. İPhone’unuzdaki videoları düzenlemenize yardımcı olabilecek diğer bazı uygulamalar şunlardır:

 • iMovie: Apple’ın çok yönlü ve güçlü masaüstü iMovie programının iOS sürümü. Görsel efektler seçin, ekran metni ekleyin ve müzik ekleyin. Bedava
 • Magisto: Bu uygulama, sizin için otomatik olarak düzenlenmiş bir video oluşturmak için zeka uygular. Aynı zamanda görsel temalar ve müzik ekler. Uygulama içi satın alımlarla ücretsiz
 • Ekleme: Artık GoPro’ya ait olan bu düzenleyici, daha karmaşık videolar oluşturmak için video ve ses için ayrı parçalar sunar. Ekran metni, sesli anlatım ve animasyonlar ekleyin. Uygulama içi satın alımlarla ücretsiz
 • Videoshop: Bu uygulamada ses, seslendirme, ekran metni (animasyonlu metin dahil) ve ağır çekim, hızlı hareket ve ters video gibi özel efektler ekleyin. Uygulama içi satın alımlarla ücretsiz.

Üçüncü Taraf iPhone Uygulamaları ile Videolar Nasıl Düzenlenir

Apple, iOS 8’den itibaren uygulamaların özellikleri birbirinden ödünç almasına izin veriyor. Bu durumda, iPhone’unuzda bu seçeneği destekleyen bir video düzenleme uygulamanız varsa, Fotoğraflar’daki video düzenleme arayüzünde bu uygulamanın özelliklerini kullanabileceğiniz anlamına gelir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Dokunmak Fotoğraflar açmak için.

 2. Düzenlemek istediğiniz videoyu seçin.

 3. Dokunmak Düzenle.

 4. Ekranın alt kısmındaki simgesine dokunun. üç nokta simgesi daire içinde.

  İPhone'unuzda diğer video düzenleme uygulamalarını bulmak için üç nokta simgesi

 5. Açılan menü, özelliklerini sizinle paylaşabilecek iMovie gibi başka bir uygulama seçmenize olanak tanır.

 6. Bu uygulamanın özellikleri ekranda görünür. Bu örnekte, ekranda şimdi şunu söylüyor: iMovie ve size bu uygulamanın düzenleme özelliklerini verir. Bunları burada kullanın ve hiç Fotoğraflar’dan ayrılmadan videonuzu kaydedin.