Skip to content

iPhone’unuzu Nasıl Şifrelersiniz?

8 de Nisan de 2023

Bilinmesi gereken

 • iPhone şifrelemesini etkinleştirmek için Ayarlar’ı açın, simgesine dokunun. Yüz Kimliği ve Parolave geçiş kodunun etkinleştirildiğinden emin olun.
 • Veri koruması etkinleştirildi alt kısmında gösterilmelidir. Yüz Kimliği ve Parola ekran.
 • iPhone’un veri şifrelemesi, yetkililerin Apple sunucularındaki yedeğinize erişmesini engellemez.

Bu kılavuz, iPhone’unuzda veri şifrelemeyi nasıl etkinleştireceğinize ilişkin adımlarda size yol gösterecektir. Bu iOS güvenlik özelliği etkinleştirildikten sonra hangi iPhone verilerinin şifrelendiğini açıklayacak ve ayrıca akıllı telefonunuzun gizliliğini ve güvenliğini nasıl daha da geliştireceğinize dair bazı ipuçları içerecektir.

iPhone’da Veri Şifrelemeyi Etkinleştirme

Cep telefonunuzun kilidini açmak ve uygulamalarda oturum açmak için bir şifreniz veya Face ID’niz varsa, iPhone’unuzun veri şifreleme ayarı muhtemelen zaten açıktır. Verilerinizin korunup korunmadığını nasıl kontrol edebileceğinizi ve korunmuyorsa ne yapacağınızı burada bulabilirsiniz.

 1. Ayarları aç.

 2. Aşağı kaydırın ve seçin Yüz Kimliği ve Parola.

 3. iPhone’unuzu ilk aldığınızda belirlediğiniz parolayı girin.

 4. olduğundan emin olmak için kontrol edin. Parolayı Kapat seçenek gösteriliyor. Bu, şifrenizin şu anda etkin olduğu ve kilitliyken iPhone’unuzun veri şifrelemesinin etkin olduğu anlamına gelir. Eğer görürsen Parolayı Açın, bu, bir parola ayarlamadığınız veya oluşturduğunuz parolanın devre dışı bırakıldığı anlamına gelir. Bu durumda, öğesine dokunun. Parolayı Açın etkinleştirmek veya bir iPhone şifresi ayarlamak için.

 5. Sayfanın en altına doğru aşağı kaydırın. eğer görürsen Veri koruması etkinleştirildi mesajı, bu, iPhone’unuzun verilerinin korunmakta olduğu ve saldırganların erişmesinin artık daha zor olduğu anlamına gelir. Bu mesajı görmüyorsanız, parolanızın etkinleştirildiğinden emin olmak için iki kez kontrol edin. Parola kullanmayı bazen uygunsuz bulabilirsiniz, ancak bu, iPhone’un veri şifreleme işleminin düzgün çalışması için gereklidir.

  Yüz Kimliği ve Parola ayarları, Parolayı Kapatın ve Veri koruması etkin

iPhone’da Şifreleme Var mı?

Evet. Apple’ın iPhone, iPod touch ve iPad akıllı cihazlarının tümü, parola etkinleştirildiğinde temel yerleşik şifrelemeyi destekler. Mac’ler ayrıca kendi veri şifreleme biçimlerini de destekler. Apple’ın iPhone, iPod touch ve iPad gibi iOS ve iPadOS aygıtlarındaki şifrelemeye Veri Koruma adı verilir. Mac veri şifrelemesine FileVault denir.

iPhone’unuzu Şifrelemek Ne Demektir?

Bir iPhone kilitlendiğinde ve bir geçiş kodu etkinleştirildiğinde, kişisel verilerinizin ve Apple hesap bilgilerinizin çoğu şifrelenir. Bu şifreleme, ister fiziksel olarak yakınınızda olsunlar, ister internet, hücresel ağ veya Bluetooth bağlantısı üzerinden iPhone’unuzu hacklemeye çalışıyor olsunlar, kötü niyetli kişilerin ve grupların akıllı telefonunuzun bilgilerine erişmesini zorlaştırır. Parolanız veya Face ID ile iPhone’unuzun kilidini açmak, iPhone’unuzun verilerinin şifresini çözer, böylece siz veya kilidi açıkken telefonunuzu verdiğiniz herhangi biri ona erişebilirsiniz.

iPhone Şifrelemesi Hangi Verileri Korur?

Bir iPhone’un veri koruma ayarı etkinleştirildiğinde, aşağıdaki bilgi ve etkinlik türleri şifrelenir:

 • Kayıtlı şifreler ve kullanıcı adları.
 • Wi-Fi internet ayarları ve tercihleri.
 • Safari web tarama geçmişi.
 • Sağlık verileri.
 • Telefon ve iMessage geçmişi.
 • Fotoğraflar ve videolar.
 • Kişiler, notlar, anımsatıcılar ve diğer Apple uygulama verileri.

Sağlanan ek korumanın size ekstra rahatlık vermesi gerekirken, bu şifrelenmiş verilerin iCloud yoluyla Apple sunucularına yedeklendiğinde tamamen gizli olmadığını anlamanız önemlidir. Apple başlangıçta kullanıcı gizliliğini korumaya yardımcı olmak için tüm kullanıcı yedeklemelerini tamamen şifrelemeyi planladı, ancak sonunda FBI’dan baskı gördükten sonra bu konuda geri adım attı. Bir iCloud yedeklemesinin parçası olarak buluta kaydedilen iPhone verilerine yetkililer tarafından hâlâ erişilebilir. Bu, iPhone’unuzun şifrelemesi yerel verilerini doğrudan saldırılara karşı korusa da yetkililerin, bir araştırma için gerekirse bir yedekleme sırasında iCloud hesabınızla eşzamanladığınız tüm şifrelenmiş dosyalara veya etkinliğe erişmeye devam edebileceği anlamına gelir.

iPhone Veri Koruması Her Şeyi Koruyor mu?

Birinci taraf Apple uygulamaları ve hizmetleriyle ilişkili verilerin çoğu, veri koruması etkinleştirildiğinde korunur ancak bu, üçüncü taraf uygulamalarıyla ilişkili bilgi ve dosyaları içermez. Örneğin, zayıf bir parola kullanıyorsanız ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirmediyseniz, iPhone veri korumasının etkinleştirilmesi Facebook hesabınızı bilgisayar korsanlarından korumaz. Şifreleme, sunucuları saldırıya uğrarsa, üçüncü taraf bir mesajlaşma uygulaması aracılığıyla yaptığınız iletişimleri de korumaz. iPhone’unuzda şifrelemeyi etkinleştirmek, kişisel verilerinizi korumak söz konusu olduğunda atmanız gereken adımlardan yalnızca biridir. iPhone’unuzu kullanırken güvenliğinizi artırmanın birkaç etkili yolu vardır. İşte başlamanız için bazı hızlı ipuçları.

 • Telegram veya Signal gibi uçtan uca şifrelemeye sahip bir mesajlaşma uygulamasına geçin.
 • Brave gibi gizliliğe güçlü bir şekilde odaklanan bir web tarayıcı uygulaması kullanın.
 • Mümkün olduğu kadar çok hesapta ve uygulamada 2FA’yı etkinleştirin.
 • Birden fazla hesap için asla aynı şifreyi kullanmayın ve her zaman güçlü bir şifre yapın.
 • iPhone uygulamalarınızı ve işletim sisteminizi güncel tutun.

SSS

 • iPhone’da mesajlarımı nasıl şifrelerim?

  iMessage ve FaceTime gibi Apple hizmetlerinde yerleşik uçtan uca şifreleme vardır, böylece mesajlar yalnızca siz ve alıcı tarafından görülebilir. iPhone’unuz için bir şifre ayarladığınızdan emin olun, böylece kimse telefonunuza ulaşırsa mesajlarınıza erişemez.

 • iPhone yedekleme parolamı nasıl sıfırlarım?

  iPhone yedeklemenizin parolasını unutursanız, verilerinize erişmenin bir yolu yoktur, ancak yeni bir parolayla yeni bir yedekleme yapabilirsiniz. Cihazınızda şuraya gidin: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Bütün ayarları sıfırla ve parolanızı girin. Ardından, hatırlayacağınız bir parola ile yeni bir yedek oluşturun.

 • iPhone’umdaki e-postaları nasıl şifrelerim?

  git Ayarlar > Posta > hesaplar > şifrelemek istediğiniz hesabı seçin > e-posta adresini seçin > Gelişmiş. O zaman seçebilirsin İmza veya Varsayılan Olarak Şifrele ancak her iki seçeneğin de çalışması için, bu seçeneklerin etkinleştirilmesinden önce bir sertifika oluşturmanız gerekir.

 • Çalınan veya kaybolan iPhone verilerimi uzaktan nasıl silebilirim?

  İlk olarak, iPhone’umu Bul’u etkinleştirin. Bir web tarayıcısında, iCloud’da oturum açın ve Tüm cihazlarcihazınızı seçin ve ardından Iphone’u temizle iPhone’unuzu uzaktan silmek için.

 • iPad verilerimi nasıl şifrelerim?

  Bir iPad’i şifreleme adımları, her ikisi de aynı işletim sistemini (iOS) kullandığından, bir iPhone’da şifreleme ayarlamakla aynıdır. Bununla birlikte, özellikler, cihazınızın hangi iOS sürümünü çalıştırdığına bağlı olarak farklılık gösterebilir.