Skip to content

İPhone’unuzun Patlaması Hakkında Endişelenmelisiniz?

7 de Mayıs de 2021

Bir iPhone patlaması gibi ciddi ve potansiyel olarak tehlikeli bir şey söz konusu olduğunda, tüm gerçeklere sahip olmanız ve tüm durumu anlamanız çok önemlidir. Hiç kimse bir alet için güvenliğini tehlikeye atmak istemez. İyi haber şu ki, iPhone’unuzun patlama ihtimali çok düşük.

WaffOzzy / iStock

Samsung Galaxy Note 7 ile Ne Oldu?

Telefonların patladığı yıllar boyunca birkaç vaka oldu, ancak bunlar her zaman rastgele ve izole görünüyordu. Samsung’un Galaxy Note 7 ile bir dizi sorunu yaşamasının ardından 2017’de patlayan telefonlarla ilgili endişeler önemli ölçüde arttı. ABD Federal Havacılık İdaresi, cihazın ABD uçuşlarında taşınmasını bile yasakladı. Samsung’un resmi düzeltmesinden sonra bile, cihazlar hala uçaklara getirilemiyor. Ama ne oldu? Kendiliğinden yanma değildi. Cihazın üretim sırasında tanıtılan pillerinde iki sorun vardı. Her iki sorun da, nihayetinde cihazların alev almasına neden olan kısa devrelere yol açtı. Pil, buradaki anahtar şeydir. Bir akıllı telefon veya başka bir cihaz patladığında, büyük olasılıkla suçlu pildir. Aslında, Samsung, Apple ve diğer birçok şirket tarafından kullanılanlar gibi bir Lityum İyon pili olan herhangi bir cihaz, doğru koşullar altında patlayabilir. Neyse ki, bu koşullar gerçekten çok nadirdir. “Patlatma” ile ne kastedildiğini anlamak da önemlidir. Bu kelime aklınıza bir Hollywood filminden bomba gibi bir patlama gelebilir. Telefonlarda olan bu değil. Teknik olarak bir patlama (veya kısa devre) olsa da, gerçekte olan şey, pilin alev alması veya erimesidir. Dolayısıyla, arızalı bir pil tehlikeli olsa da, şarapnel odanın her yerine uçuyormuş gibi değildir.

İPhone’um Patlayabilir mi?

Yıllar boyunca iPhone’ların patladığına dair raporlar var. Bu durumlar büyük olasılıkla batarya ile ilgili sorunlardan da kaynaklanıyordu. İşte iyi haber: iPhone’unuzun patlaması uzaktan gerçekleşmeyecek. Elbette, bunun olması teorik olarak mümkün. Ve evet, bu olduğu zaman haberi veren bir olaydır, ancak bunun başına gelen birini tanıyor musunuz? Başına gelen birini tanıyan birini tanıyor musunuz? Hemen hemen herkes için cevap hayır. Bu olayları bildirmek için merkezi bir yer olmadığından, tüm zamanlar kaç iPhone’un patladığına dair resmi bir sayı yok. Ve felaket olayları olan tüm iPhone pillerinin kapsamlı bir listesini oluşturmanın gerçekten bir yolu yok. Bunun yerine, sorunla ilgili anlayışımızı haberlere dayandırmalıyız. Maalesef bu pek güvenilir değil. Pilleri patlayan iPhone’ların sayısının, tüm zamanlar satılan toplam sayıya kıyasla çok az olduğunu söylemek güvenlidir. Unutmayın, Apple 1 milyardan fazla iPhone sattı. Belirtmiş olduğumuz gibi, bu sorunların resmi bir listesi yok, ancak milyonda birinin bile yaşadığı bir şey olsaydı, büyük bir skandal olurdu. Tehlikenin değerlendirilmesinde bir karşılaştırma yardımcı olabilir. Herhangi bir yılda yıldırım çarpma olasılığınız milyonda birdir. İPhone’unuzun pilinin patlaması muhtemelen daha az olasıdır. Sürekli yıldırım konusunda endişelenmiyorsanız, telefonunuzun patlaması konusunda da endişelenmenize gerek yoktur.

Akıllı Telefonların Patlamasına Neden Olan Nedir?

İPhone ve diğer akıllı telefon pillerindeki patlamalar genellikle aşağıdaki gibi şeylerden kaynaklanır:

  • Donanım arızası: Çok yaygın olmasa da, cihazdaki, özellikle bataryayla ilgili üretim kusurları, bir patlamaya neden olabilir.
  • Aşırı ısınma: Apple, iPhone’un 113 derece F’den (45 derece C) daha sıcak olmaması gerektiğini söylüyor. Telefonunuz o kadar ısınırsa ve bir süre bu kadar ısınırsa, dahili donanımı zarar görebilir (telefonun ekranında bir sıcaklık uyarısı görebilirsiniz). Bu hasar, iPhone’un pilinin alev almasına neden olabilir. Özellikle uygun hava akışına izin vermeyen ve iPhone’un çok ısınmasına neden olan telefon kılıflarına dikkat etmelisiniz.
  • Düşük Kaliteli Aksesuarların Kullanılması: Pek çok kişi telefonu şarj etmek için birçok USB şarj kablosundan geçiyor veya duvar güç adaptörünü kaybediyor. Birçok kişi, yedek parça satın aldıklarında ve resmi Apple ürünlerini satın almadığında da tasarruf etmek ister. Şehir efsanelerinin aksine, telefonunuzu şarj olurken kullanmanız telefonunuzu patlatmaz.

Düşük kaliteli aksesuarlarla ilgili sorun özellikle önemlidir. Resmi Apple yapımı ve Apple onaylı şarj cihazları ile üçüncü taraf taklit ürünler arasındaki farkları araştırın ve ucuz şarj cihazlarının telefonunuz için bir tehdit oluşturduğu ortaya çıktı. Bunun harika bir örneği için, 30 dolarlık resmi bir Apple şarj cihazını 3 dolarlık bir sürümle karşılaştıran bu sökülmeye göz atın. Apple tarafından kullanılan kalite ve bileşen sayısındaki farklılığa bakın. Ucuz, kalitesiz versiyonun sorunlara neden olması şaşırtıcı değil. İPhone’unuz için aksesuar satın aldığınızda, bunların Apple’dan veya Apple’ın MFi (iPhone için Yapılmış) sertifikasını taşıdıklarından emin olun.

Telefonunuzun Pilinde Sorun Olabileceğine Dair İşaretler

İPhone’unuzun patlamak üzere olabileceğine dair çok fazla erken uyarı işareti yok. Görme olasılığınızın en yüksek olduğu işaretler şunları içerir:

  • Telefonun arkasında bir çıkıntı. Piller patlamadan önce genellikle şişmeye ve şişmeye başlarlar.
  • Pilin yanından tıslama sesi geliyor.
  • Telefon çok ısınıyor ve soğumuyor.

İPhone’unuz bu işaretlerden herhangi birini sergiliyorsa, bu kötüdür. Bir güç kaynağına bağlamayın. Alev almadığından emin olmak için bir süre yanmaz bir yüzeye koyun. Ardından doğrudan bir Apple Store’a götürün ve uzmanların incelemesini sağlayın.