Skip to content

iPod Classic’iniz iPhone Müzik Uygulamasıyla Hala Rekabet Edebilir

30 de Ekim de 2022

Önemli Çıkarımlar

iPod Classic hala Big Sur’un müzik kitaplığıyla senkronize oluyor. iPhone’un çok daha fazla müzik özelliği var, ancak Müzik uygulaması şişirilmiş ve kafa karıştırıcı. Kulaklık kablolarını yeniden çözmeye alışsanız iyi olur.

Tek istediğiniz müzikse, iPod Classic yine de iPhone’un müzik uygulamasından daha iyi olabilir. iPod, müzik dinleme şeklimizi değiştirdi. İlk MP3 çalar değildi, ama en iyisiydi ve sonunda tüm müziğimizi içeren dijital bir katalog için değiştirilebilir fiziksel medyayı atmamıza izin verdi. “Cebinizde 1.000 şarkı” sloganı atıldı. Bu şimdi kulağa pek hoş gelmeyebilir, ancak 2001’de alternatifin kasetler ve CD’ler olduğu bir devrimdi. Peki ya bugün iPod’u kullanmaya ne dersiniz? En iyi bir vitrinde bırakılan bir merak mı? Veya günümüzün şişirilmiş, kafa karıştırıcı müzik uygulamalarına karşı kendini tutmaktan daha fazlasını yapabilir mi? İpucu, dedikleri gibi, soruda.

Eski altın

Geçenlerde yerel sınıflandırılmış reklamlar aracılığıyla kutulu eski bir 120GB iPod Classic satın aldım. Temizledikten ve M1 Mac mini’mle senkronize etmeyi başardıktan sonra (profesyonel ipucu: bekleyin. Taktıktan sonra görünmesi birkaç dakika sürebilir, ancak sonunda işe yarayacaktır), tüm müzik kitaplığımı yükledim ve yürüyüş yapmak.

siyah masada 120GB iPad Classic

İlk dezavantajı, tüm müziğimin yıllarca modası geçmiş olmasıydı. Apple Music kullanıyorum ve 2015’te piyasaya sürüldüğünden beri kullanıyorum. Bu, tüm yerel müziklerimin (eski bir yedekleme sürücüsünden kopyalandığı) o zamandan ve daha eskilerden kalma olduğu anlamına geliyor. Koleksiyonumu mevcut Apple Music kitaplığıma kadar yakalamak oldukça pahalı olurdu. Ama bu kısa vadeli bir konu. Gelelim önemli kısma. iPod’u kullanmak, iPhone’un Müzik uygulamasını kullanmakla nasıl karşılaştırılır?

Klasik müzik

Tıklama tekerleğini kullanarak iPod’un menülerinde gezinirsiniz. Kaydırmak için tekerleği “döndürün” ve seçmek için orta düğmeye basın. Menü düğmesi yukarı veya geri gider ve oynat/duraklat ve atla düğmeleri beklediğiniz şeyi yapar. Bir kez alıştığınızda ve alışkanlıktan ekranı kaydırmayı bıraktığınızda, kontrol sistemi harikadır ve tüm bu donanım kontrolleri nedeniyle, pek çoğunu düşünmeden yapabilirsiniz. Bir sanatçı, sonra bir albüm, sonra bir şarkı bulun. Kolay. Müzik uygulaması, karşılaştırmalı olarak karmaşık bir karmaşadır. Uygulamayı açın, Kitaplık sekmesini bulun. Ana kitaplık ekranına geri dönmek için tekrar, ardından belki bir kez daha dokunun. Ardından iPod ile aynı şekilde gezinebilirsiniz. Bu temel işlem, uygulamanın ana zayıflığını vurgular. O kadar çok şey var ki, istediğiniz kısma gelmeniz biraz zaman alıyor. Peki, iPhone çok daha fazlasını yaparken iPod gibi eski bir müzik çaları nasıl tercih edebilir? iPhone bir konuda kazanıyor. Fiziksel ses düğmeleri, cebinizdeyken ses seviyesini değiştirmeyi kolaylaştırır. iPod’un ses düzeyi, müzik çalarken tıklama tekerleği tarafından kontrol edilir. Akıllıca, bu bir kravat. Kablolu kulaklıklar aracılığıyla (bu test için Koss Porta Pro’larımı kullandım), her iki cihaz da harika ses veriyor. Kulağıma farklı bir şey yok. O halde iPod’un sadeliği kazanır. Ama beklediğin şey bu. Tek amacı olan bir cihazdır ve hem donanım hem de yazılım bunu destekler.

Modern kolaylıklar

Şimdi iPhone’un çok sayıdaki avantajlarına bakalım. iTunes ile kablosuz olarak eşzamanlanabilir (eski bir USB 30 pimli yuva konektörü aracılığıyla değil). Doğrudan cihazdan iTunes Store’dan müzik satın alabilir veya Apple Music’te arama yapabilirsiniz. Kablosuz kulaklık kullanabilir ve bir Apple Watch’tan oynatmayı kontrol edebilirsiniz. Ve Siri’ye sizin için herhangi bir şarkıyı çalmasını söyleyebilirsiniz. Peki, iPhone çok daha fazlasını yaparken iPod gibi eski bir müzik çaları nasıl tercih edebilir?

Koss Porta Pros kablolu kulaklıklara bağlı iPod Classic

Amaca gelir. iPhone harika çünkü dokunmatik ekranı her şeye dönüşebilir. Ancak bu, dokunmadan önce her zaman bakmanız gerektiği anlamına gelir. İnsanlar öngörülebilirlikleri için fiziksel kontrolleri tercih ederler. Yazarlar iPad’leri ile klavye kullanırlar. Fotoğrafçılar, düğmeli ve kadranlı kameraları tercih ediyor. Müzisyenler, davul uygulamalarına karşı donanım davul makineleri hakkında durmadan tartışırlar. iPod, kağıt üzerinde iPhone ve Müzik uygulamasından çok daha geride. Ancak kullanımda, zihinsel yük çok daha azdır. iPod yalnızca bir şey yapar. Duraklatıp yarın geri gelirsen, bıraktığın yerdedir. Ana sayfaya sıfırlanmaz, bildirimlerle dikkatinizi dağıtmaz veya indirilenleri otomatik olarak silmez. Aynı zamanda iPhone kadar iyi ses veriyor ve bir kulaklık jakı var. Birçokları için, bir müzik kitaplığı tutmanın ekstra zorluğu buna değmez. Ama bazıları için özgürlük gibi gelecek.