Skip to content

İPod Nano için Yönergeleri Ayarlama

25 de Nisan de 2021

Başka iPod’lara sahip olan kişiler için, iPod nano’yu kurmak oldukça tanıdık gelecektir – ancak bazı yeni değişiklikler var. Bu nano ile iPod’u ilk kez kullananların cesaretini alın: Kurulumu oldukça kolaydır. Sadece bu adımları izleyin ve iPod nano’nuzu kısa sürede müzik dinlemek veya video çekmek için kullanacaksınız. Apple, 27 Temmuz 2017’de tüm iPod Nano modellerini kullanımdan kaldırmıştır. Bu talimatlar şunlar için geçerlidir:

 • 7. nesil iPod nano
 • 6. nesil iPod nano
 • 5. nesil iPod nano

Başlamak için, nano’yu kutusundan çıkarın ve açmak için tıklama tekerleği (5. nesil model) veya tutma düğmesi (6. ve 7. nesil) üzerinde herhangi bir yere tıklayın. Tekerleği kullanın. 5. nesil modelveya üzerindeki dokunmatik ekran 6. ve 7., kullanmak istediğiniz dili seçmek için ve devam etmek için orta düğmeyi tıklayın. İle 6. nesil, onu senkronize etmek istediğiniz bilgisayara takmanız yeterlidir. İle 7. nesil modelini takın ve nano’yu bir Mac ile eşzamanlıyorsanız, iTunes “Mac için optimize eder” ve ardından nano’yu otomatik olarak yeniden başlatır. Bunu yaptıktan sonra, nano’yu kaydettirmeniz ve ona içerik eklemeye başlamanız gerekir. Bilgisayarınızda iTunes’un yüklü olduğundan (iTunes’u Windows’a nasıl yükleyeceğinizi ve bir Mac’e iTunes’u nasıl yükleyeceğinizi öğrenin) ve nano’ya ekleyeceğiniz bazı müzik veya başka içeriklerinizin olduğundan emin olun (çevrimiçi müziği nasıl edineceğinizi ve nasıl alacağınızı öğrenin CD’leri kopyalamak için). İPod nano, iTunes’da sol taraftaki Aygıtlar menüsünde görünecek ve başlamaya hazır olacaksınız.

İPod’unuzu Kaydedin

Nano’nuzu kurmanın ilk aşaması, Apple’ın hizmet şartlarını kabul etmeyi ve iPod’u kaydetmek için bir Apple Kimliği oluşturmayı içerir. Gördüğünüz ilk ekran sizden Apple’ın yasal kullanım şartlarını ve lisanslarını kabul etmenizi isteyecektir. Nano’yu kullanmak için bunu yapmanız gerekir, bu nedenle okuyup kabul ettiğinizi belirten kutuyu işaretleyin ve ardından Devam et. Daha sonra, zaten bir tane oluşturduğunuzu varsayarak Apple Kimliğinizle giriş yapmanız istenecektir. Eğer bir tane varsa, bunu yap – iTunes Store’dan her türden harika içeriği almanıza yardımcı olacaktır. Sonra tıklayın Devam et. Son olarak, ürün kayıt formunu doldurarak yeni nano’nuzu kaydetmeniz istenecektir. Bitirdiğinizde tıklayın Sunmak devam etmek.

Kurulum Seçeneklerini Seçin

Daha sonra iPod’unuza bir isim verebilirsiniz. Bunu yapın veya varsayılan adı kullanın. Ardından üç seçenekten birini seçin:

Şarkıyı iPod’umla otomatik olarak eşzamanla iTunes arşivinizi hemen iPod’a ekleyecektir. Kitaplığınız çok büyükse iTunes, dolana kadar rastgele seçilmiş şarkıları ekleyecektir.

Bu iPod’a otomatik olarak fotoğraf ekle hangi fotoğraf yönetim programında kullanırsanız kullanın, sahip olduğunuz fotoğraf albümlerini mobil görüntüleme için iPod’a ekleyecektir.

iPod Dili ekran üstü menüler için hangi dilin kullanılacağını seçmenize olanak tanır ve görsel engelli kişiler için ekran içeriğini okuyan bir erişilebilirlik aracı olan VoiceOver, etkinleştirirseniz kullanacaktır. (VoiceOver’ı Ayarlar -> Genel -> Erişilebilirlik’te bulun.) Bu seçeneklerden herhangi birini veya tümünü seçebilirsiniz, ancak hiçbiri gerekli değildir. Müzik, fotoğraflar ve diğer içerikler için senkronizasyon seçeneklerini burada seçmeseniz bile ayarlayabileceksiniz.

Müzik Senkronizasyon Ayarları

Bu noktada, standart iPod yönetim ekranıyla karşılaşacaksınız. Bu, iPod’unuza hangi içeriğin ekleneceğini belirleyen ayarları kontrol ettiğiniz yerdir. (Bu ekrandaki seçenekler hakkında daha fazla ayrıntı alın.) Son adımda “şarkıları otomatik olarak eşzamanla” yı seçtiyseniz, iTunes iPod’unuzu müzikle otomatik olarak doldurmaya başlayacaktır (yer kazanmak istiyorsanız bunu istemeyebilirsiniz) fotoğraflar, videolar vb. için). İTunes penceresinin üst kısmındaki durum alanında bulunan X işaretini tıklayarak bunu durdurabilirsiniz. Bunu durdurduysanız veya ilk etapta seçmediyseniz, ayarlarınızı düzenleme zamanı. Çoğu insan müzikle başlar. Müzik sekmesinde bir dizi seçenek bulacaksınız:

 • Tüm Kitaplığı Senkronize Et tam olarak göründüğü gibi.
 • Seçili oynatma listelerini, sanatçıları ve türleri senkronize edin nano’nuzda hangi müziğin kullanılacağını seçmenize olanak tanır.
 • Müzik videolarını dahil et varsa iPod’unuzla eşzamanlar.
 • Boş alanı otomatik olarak şarkılarla doldurun zaten tartışıldı.

İPod’unuza yalnızca belirli müzikleri eşzamanlamayı planlıyorsanız, soldaki kutuları işaretleyerek çalma listelerini veya sağdaki kutuları işaretleyerek belirli sanatçıların tüm müziklerini eşzamanlamayı seçersiniz. Alt kısımdaki kutuları tıklayarak belirli bir türdeki tüm müzikleri senkronize edin. Diğer senkronizasyon ayarlarını değiştirmek için başka bir sekmeyi tıklayın.

Film Eşitleme Ayarları

5. ve 7. nesil modeller (ancak 6. nesil değil! Üzgünüz, 6. nesil nano sahipleri) videoyu oynatabilir. Bu modellerden birine sahipseniz, hareket halindeyken izlemek için iTunes arşivinizdeki videoları nano’nuzla eşzamanlamak isteyebilirsiniz. Eğer öyleyse, Filmler sekmesi. Bu ekranda seçimleriniz şunlardır:

 • Filmleri Senkronize Et – Bilgisayarınızdaki filmleri veya diğer (TV şovu olmayan) videoları nano’nuzla senkronize etmek için bu kutuyu işaretleyin. Bu işaretlendikten sonra, Filmler kutusunda gösterilen filmler yanar ve yanlarında bir onay kutusu olur. Belirli bir filmi senkronize etmek için onay kutusunu tıklayın.
 • Otomatik Olarak Dahil Et – İTunes’un filmleri siz seçmenize gerek kalmadan otomatik olarak eşzamanlaması için bunu tıklayın. Açılır menü, hangi filmlerin nasıl senkronize edileceğine ilişkin tercihleri ​​ayarlamanıza olanak tanır.
 • Tümü veya Diğer Seçenekler – Burada, izlediyseniz veya izlemeseniz de iTunes arşivinize eklenen en son filmleri, izlenmemiş tüm filmleri veya izlenmemiş filmleri eklendikleri zamana göre seçebilirsiniz.

Seçimlerinizi yapın ve ardından daha fazla ayar seçmek için diğer sekmelere geçin.

TV Bölümleri, Podcast’ler ve iTunes U Sync Ayarları

TV şovları, podcast’ler ve iTunes U eğitim içeriği oldukça farklı şeyler gibi görünebilir, ancak bunları senkronize etme seçenekleri temelde aynıdır (ve Filmler için ayarlara çok benzer). 6. nesil nano, video oynatmayı desteklemediği için yalnızca podcast ve iTunes U seçeneklerini içerir. Birkaç seçeneğiniz var:

 • İzlenmemiş veya yeni TV şovları, podcast’ler veya iTunes U derslerinin tümünü veya belirli bir sayısını senkronize edin.
 • İçerik bir dizi, örneğin bir TV şovu veya podcast ise, soldaki onay kutusunu tıklayarak tüm bölümleri senkronize edebilirsiniz.
 • Yalnızca bazı bölümleri senkronize etmek istiyorsanız, seriyi seçin ve ardından sağdaki onay kutularını tıklayın.

Diğer senkronizasyon ayarlarını değiştirmek için başka bir sekmeyi tıklayın.

Fotoğraf Senkronizasyon Ayarları

Eğlenmek veya diğer insanlarla paylaşmak için yanınızda getirmek istediğiniz harika bir fotoğraf koleksiyonunuz varsa, onu nano’nuzla senkronize edebilirsiniz. Bu adım, 5., 6. ve 7. nesil nanolar için geçerlidir. Fotoğrafları senkronize etmek için Fotoğraflar sekmesi. Seçenekleriniz var:

 • Şuradan Fotoğrafları Senkronize Et – Fotoğraflarınızı sakladığınız (Mac’te iPhoto; Windows’ta birkaç seçenek vardır) ve senkronize etmek istediğiniz fotoğraf yönetimi programını seçmek için açılır menüyü kullanın.
 • Tüm fotoğraflar, albümler, Etkinlikler ve Yüzler – Tüm fotoğrafları her zaman senkronize etmek için bunu seçin. Yine de, büyük bir fotoğraf kitaplığınız varsa, nano’nuzu hızla doldurabileceğini unutmayın. Yüzler özelliği yalnızca iPhoto ile çalışır.
 • Seçilen, albümler, Etkinlikler ve Yüzler ve otomatik olarak dahil – Hangi fotoğrafları senkronize edeceğinizi sınırlamak için bunu seçin. Tercihlerinize göre hangi fotoğrafların senkronize edileceğini seçmek için açılır menüyü kullanın.
 • Tam çözünürlüklü fotoğrafları dahil et – Nano’nuzdaki fotoğraflar cihaz için küçültülürken, nano’yu tam boyutlu, tam çözünürlüklü fotoğrafları diğer cihazlara aktarmak için bir disk olarak kullanabilirsiniz. Ana yönetim ekranında disk modunu etkinleştirmeniz yeterlidir.
 • Albümler, Etkinlikler – Yalnızca seçili öğeleri eşitlemeyi seçerseniz, albümlerin ve etkinliklerin yanındaki kutuları işaretleyebilir ve aşağı kaydırırsanız, diğer seçenekleri nano’nuzla eşitlemek isteyebilirsiniz.

Seçimlerinizi yaptığınızda, neredeyse bitirdiniz. Sadece bir adım daha.

Ek iPod nano Seçenekleri ve Ayarları

Standart iPod içerik yönetimi süreci bu makalenin önceki adımlarında oldukça iyi ele alınmış olsa da, ana ekranda ele alınmamış bazı seçenekler var. Bu seçenekleri iPod yönetim ekranının ortasında bulacaksınız.

 • Bu iPod takıldığında iTunes’u açın – Nano taktığınızda iTunes otomatik olarak açılır. İPod’unuzu bu bilgisayara yalnızca pil şarjı için bağlamadığınız sürece, eşzamanlama için değil, bunu yapmak iyi bir fikirdir.
 • Yalnızca işaretli şarkıları ve videoları senkronize et – Bu, belirli öğelerin iPod’unuzla eşzamanlanmasını önlemenin bir yoludur. Bunu işaretlerseniz, iPod ile otomatik olarak eşzamanlanmalarını önlemek için iTunes arşivinizdeki öğelerin yanındaki kutunun işaretini kaldırabilirsiniz.
 • Müzik ve videoları manuel olarak yönetin – Bunu kullanmak, içeriğinizin asla otomatik olarak senkronize edilmeyeceği anlamına gelir – hepsini elle yapmanız gerekir. Bu seçenek, iPod’unuzdaki müziği kendi bilgisayarınız dışındaki bilgisayarlardan çalmanıza izin verir.
 • Disk bizi etkinleştir – iPod’daki dosyaları taşınabilir bir sabit sürücü gibi saklamanıza olanak tanır. Bu özelliği kullanabilir ve ayrıca bir müzik çalar olarak kullanabilirsiniz.

Sesli geri bildirim

Üçüncü nesil iPod Shuffle, iPod’un ekrandaki içeriği kullanıcıya söylemesini sağlayan VoiceOver yazılımına sahip ilk iPod’du. Bu özellik, o zamandan beri iPhone 3GS’nin VoiceControl’e genişletildi. 5. nesil nano yalnızca VoiceOver’ı sunar.

 • VoiceOver’ı etkinleştirin – Bu özellik, iPod’un şu anda size çalan şarkının ve sanatçının adlarını söylemesini sağlayan özellikler paketini etkinleştirecektir.
 • Sözlü Menüleri Etkinleştir – iPod’un ekrandaki menü öğelerinin adlarını size söylemesini sağlar (bu öncelikle bir erişilebilirlik özelliğidir)
 • Yerleşik ses yerine sistem sesini kullan – Nano’da yerleşik olarak bulunan varsayılan ses biraz robotiktir. Bu seçenek, daha insani bir deneyim için bilgisayarınızın yazılımında zaten mevcut olan bir sesi kullanmanızı sağlar. Bu, iTunes’un bu yeni sesi kullanarak VoiceOver mesajları oluşturmasını gerektirir.

Bitirmek

Sekmelerdeki tüm ayarları değiştirdiğinizde, Uygulamak iPod yönetim ekranının sağ alt köşesinde ve içeriği nano’nuzla eşzamanlamaya başlayacaktır. Bu bittiğinde, iTunes’un sol taraftaki tepsisinde bulunan iPod simgesinin yanında bulunan ok düğmesine tıklayarak iPod’u çıkarmayı unutmayın. İPod çıkarıldığında, sallamaya hazırsınız.

iPod nano Kılavuzları

İPod nano’nuz hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz? Kullanım kılavuzunu buradan indirin.