Skip to content

İPod touch’ınızda Pil Ömrünü İyileştirmenin 20 Yolu

23 de Nisan de 2021

Çok hızlı biten bir pilden daha kötü bir şey yoktur. En sevdiğiniz şarkının ortasında, bir filmin en heyecan verici bölümünde veya bir oyunun önemli bir noktasında iPod touch’ınızın pilini tüketmek son derece sinir bozucudur. İPod touch çok fazla enerji tüketir, ancak yoğun kullanıcılar pilleri hızla tüketebilir. Çok hızlı biten bir iPod touch pili için yapabileceğiniz çok şey var. Muhtemelen tüm bu pil tasarrufu ipuçlarını aynı anda kullanmak istemezsiniz – iPod’unuzun tüm ilginç özelliklerini kapatırsınız. Bunun yerine, cihazınızı nasıl kullandığınıza en uygun olanları seçin ve her birinin size ne kadar daha fazla pil sağladığını görün. Bu makaledeki bilgiler iOS 12’ye sahip cihazlar için geçerlidir. Bilgilerin çoğu, iOS’un önceki sürümleri için geçerlidir, ancak tam adımlar bu cihazlar için biraz farklılık gösterebilir.

Arka Planda Uygulama Yenilemeyi Kapat

İPod touch’ınız akıllı olmak istiyor. O kadar akıllı ki, hangi uygulamaları ne zaman kullandığınıza dikkat ediyor ve hayatı sizin için kolaylaştırmaya çalışıyor. Örneğin, kahvaltı sırasında Facebook’u her zaman kontrol ederseniz, iPod’unuz bunu öğrenir ve arka planda kahvaltıdan önce Facebook’u en son gönderilerle günceller, böylece yeni içerik görürsünüz. Güzel, evet, ama pili tüketiyor. Uygulama içeriğini her zaman kendiniz güncelleyebilirsiniz. İPod touch’ta arka planda uygulama yenileme ayarını kapatmak için Ayarlar, Ve git Genel > Arkaplanda uygulama yenile. Ardından, özelliği tamamen devre dışı bırakın veya bazı uygulamalar için kapatın.

Uygulamalar için Otomatik Güncellemeyi Kapatın

iPhone'da itunes ve uygulama mağazaları ekranı

İPod touch’ın hayatınızı kolaylaştırmasının bir başka yolu, pilin daha hızlı bitmesine neden olur, uygulamaları otomatik olarak nasıl güncellediğidir. Bu özellik, uygulamaları yeni sürümlere güncellemenizi gerektirmek yerine, uygulama güncellemeleri kullanıma sunulduğunda bunları sizin için günceller. Bu güzel, ancak bu indirmeler ve yüklemeler pil ömrünü kullanabilir. Pilden tasarruf etmek için, pil şarj edildiğinde veya iPod takıldığında tüm uygulamaların bir kerede güncellenmesini bekleyin. Ayarlar, git iTunes ve App Store ve kapat Güncellemeler bitişik, yanında Otomatik İndirmeler.

Hareketi ve Animasyonları Kapatın

iOS cihazda redcue hareket ekranı

İOS 7’de sunulan zarif özelliklerden biri, ekranlar arasında süslü geçişler gibi animasyon ve görsel efekt iyileştirmeleri ve uygulamaların duvar kağıdının üstünde kayması ve siz cihazı eğdikçe hareket etme yeteneği içeriyordu. Bunlar harika görünüyor, ancak enerjiyi korumaya çalıştığınızda, bu etkiler gerekli değildir. İOS’un sonraki sürümleri bu animasyonları azalttı, ancak bunlar olmadan pilden tasarruf edebilirsiniz. İPod’unuzdaki bu hareketi, pilin bitmesini önlemek üzere azaltmak için şu adrese gidin: Ayarlar > Genel > Ulaşılabilirlik > Hareketi Azaltın. Taşı Hareketi Azaltın anahtarı yeşil / açık konuma getirin.

Kullanmadığınız sürece Bluetooth’u Kapalı Tutun

İOS cihazda Kontrol Merkezi

Diğer cihazlara her bağlandığınızda ve iPod’unuz bağlanmaya çalışsa da başarısız olduğunda bile pil biraz biter. Bu, özellikle açık olduğunu fark etmeyebileceğiniz, ancak sürekli olarak cihaz arıyor olabileceğiniz Bluetooth için geçerlidir. Bluetooth’u yalnızca bir cihaza bağlanacağınız zaman açmak en iyisidir. Aksi takdirde, Bluetooth simgesine dokunarak (gri yapmak için) Kontrol Merkezi’nden kapatın.

Kullanmıyorsanız Wi-Fi’yi Kapatın

İOS cihazdaki Kontrol Merkezi

Bir iPod touch’ın pilini tüketen özellikler söz konusu olduğunda Wi-Fi en kötü suçlulardan biridir. Bunun nedeni, Wi-Fi açıkken ve iPod bağlı değilse, sürekli olarak bağlanmak için bir ağ aramasıdır. Kullanabileceği bir tane bulduğunda, ona katılmaya çalışır, ancak bu sürekli kullanım piller için zordur. Kullanana kadar Wi-Fi’yi kapalı tutun. Bluetooth gibi, bir iPod touch’ta Wi-Fi’yi Denetim Merkezi’nden devre dışı bırakabilirsiniz. Gri yapmak için Wi-Fi simgesine dokunun.

Ekran Parlaklığını Azaltın

iPhone'da görüntü ve parlaklık ekranı

İPod touch’ta ekranı aydınlatmak için gereken enerji kullanmaktan kaçınamayacağınız bir şeydir, ancak ne kadar kullandığınızı kontrol edebilirsiniz. Bunun nedeni, ekranın parlaklığını değiştirebilmenizdir. Ekran ne kadar parlaksa, o kadar fazla pil ömrü gerekir. Ekran parlaklığını düşük tutun ve iPod touch pilinizin daha uzun süre dayandığını çabucak göreceksiniz. İPod’unuzun ekran parlaklığını şuradan ayarlayabilirsiniz: Ayarlar, altında Ekran parlaklığı seçenekler.

Fotoğrafları Yalnızca İhtiyacınız Olduğunda Yükleyin

iOS cihazında iCloud fotoğrafları ekranı

Bir iPod touch’tan bir şeyler yüklemek büyük bir pil öldürücüdür. Çoğu insan, görseller biçiminde büyük miktarda veri yükler. iCloud bunun bir örneğidir. iCloud, birçok fayda sağlayan kullanışlı bir hizmettir, ancak tonlarca fotoğraf çekerseniz, piliniz için de sorun olabilir. Bunun nedeni, iPod ayarlarında bulunan ve siz fotoğrafları çektikten sonra otomatik olarak iCloud’a yükleyen bir özelliktir. İCloud için otomatik yüklemeleri şuradan devre dışı bırakabilirsiniz: Ayarlar. Git Fotoğraflar ve hareket ettir iCloud Fotoğrafları ve Fotoğraf yayınım geçiş anahtarlarını kapalı / beyaz konumuna getirin. Otomatik yüklemeler diğer uygulamalar tarafından da desteklenmektedir. Google Fotoğraflar, resimler ve videolar için popüler bir yedekleme aracıdır ve arka planda açık bırakılırsa, dosyalar yüklenene kadar pili gerektiği kadar tüketir. Otomatik yedeklemeyi o uygulamada da devre dışı bırakabilirsiniz.

E-posta için Push’u Devre Dışı Bırak

Bir iPod’da e-postayı kontrol etmenin iki yolu vardır: Manuel olarak, Mail uygulamasını açtığınızda veya e-posta sunucularının mesaj geldiğinde size yeni mesajları göndermesini sağlayarak otomatik olarak. Push, en son iletişimlerin başında olmayı kolaylaştırır, ancak e-postaları daha sık aldığından, iPod touch’ınızın pil ömrünün kısa olmasının başka bir nedeni de budur. Her zaman son derece güncel olmanız gerekmedikçe, iPod touch’ınızdaki push özelliğini kapatın. Git Ayarlar > Parolalar ve Hesaplar > Yeni Verileri Getirve hareket ettir it anahtarı beyaz / kapalı konuma getirin.

E-postayı İndirmek İçin Daha Uzun Bekleyin

iPhone'da yeni veri ekranını getir

E-postayı kontrol etmek pil ömrünü uzattığından, yeni iletileri ne kadar az kontrol ederseniz, pilden o kadar tasarruf edersiniz. İPod touch pilinden tasarruf etmek için cihazınızın e-postaları ne sıklıkla kontrol edeceğini kontrol edebilirsiniz. Nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır: Ayarlar > Parolalar ve Hesaplar > Yeni Verileri Getirve listeden bir seçenek seçin. En iyi sonuçları kontrol etmek arasında daha uzun bir süre deneyin.

Müzik EQ’yu Kapat

iPhone'da müzik eq ayarları

Bir iPod touch’ınız varsa, muhtemelen üzerinde birkaç şarkı vardır. Sonuçta iPod, dünyadaki en baskın taşınabilir MP3 çalar olarak başladı. Müzik uygulamasının bir yönü, her şeyin mükemmel ses çıkardığından emin olmak için yazılım kullanmasıdır. Bunu şarkılara eşitleme uygulayarak yapar. Bu, örneğin hip hop’ta bası artırabilir veya oda müziğinde ekoyu artırabilir. Yine de bu bir zorunluluk değil, bu yüzden bir odyofil değilseniz, iPod’unuzdaki pil tüketimini azaltmak için kapatabilirsiniz. Git Ayarlar > Müzik > EQve dokunun Kapalı.

Hareketli Duvar Kağıtlarından Kaçının

iPhone'da duvar kağıdı seçme ekranı

Gereksiz animasyonların bir iPod touch üzerindeki pil ömrünü nasıl tükettiğine benzer şekilde, Canlı ve Dinamik duvar kağıtları, iPod’un şarjı ne kadar süre tutabileceğini olumsuz yönde etkileyebilir. Yine, bu duvar kağıtlarına bakmak güzel ama fazla bir şey yapmayın. Duvar kağıdını değiştirdiğinizde, normal, statik bir görüntüye bağlı kalın (örneğin, Dinamik iPod ayarlarının alanı).

Kullanmadığınızda AirDrop’u Kapatın

İPhone'da AirDrop Ayarları

AirDrop, Apple’ın kablosuz dosya paylaşım aracıdır ve pil ömrünü tüketmediği sürece harikadır. AirDrop’u yalnızca kullanmanız gerektiğinde ve diğer kişi bundan yararlanmak için yeterince yakın olduğunda açın. Pilin bu kadar hızlı bitmesini önlemek amacıyla AirDrop’u devre dışı bırakmak için şu adrese gidin: Ayarlar > Genel > AirDropve dokunun Teslim Alma.

Konum Farkındalığını Kapatın

iPhone'da konum hizmetleri ekranı

İPod touch’ın konuma duyarlı bir aygıt olarak kullanışlı olması için konum hizmetlerinin etkinleştirilmesi gerekir. Bu, en yakın Starbucks’ı bulmak veya bir restoran veya benzin istasyonu için yol tarifi almak istiyorsanız, konumunuzu kullanması gerektiği anlamına gelir. Çoğu şey gibi, her zaman çalışan konum servislerine sahip olmak bir iPod’un Wi-Fi’yi ne sıklıkta kullandığını ve dolayısıyla pil ömrünü etkiler. Bir iPod’daki konum hizmetlerini kapatmak, daha fazla pil almanın en iyi yollarından biri olabilir. Tüm konum hizmetlerini nasıl devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır: Ayarlar > Gizlilik > Konum Hizmetlerive hareket ettir Konum Hizmetleri anahtarı kapalı / beyaz konumuna getirin.

Gizli Konum Ayarlarını Devre Dışı Bırak

iPhone'da sistem hizmetleri ekranı

İOS’un Gizlilik ayarlarına gömülü, yardımcı olan ancak gerekli olmayan şeyler için konumunuzu kullanan diğer özelliklerdir. Bunların hepsini kapatın ve asla kaçırmayacaksınız – ancak pil daha uzun süre dayanacaktır. Oraya şu şekilde ulaşabilirsiniz: Ayarlar > Gizlilik > Konum Hizmetleri > Sistem servisleri. Geçiş anahtarlarını hareket ettirin Teşhis ve Kullanım, Konum Tabanlı Apple Reklamları, Konum Bazlı Öneriler, ve Yakınımdaki Popüler kapalı / beyaz.

Ekranınızı Daha Hızlı Kilitleyin

iPhone'da otomatik kilit ekranı

İPod touch’taki Retina ekranı aydınlatmak güç gerektirir, bu nedenle ekranı ne kadar az kullanırsanız o kadar iyidir. Parlaklık kontrolleri pilin korunmasına yardımcı olabilir, ancak bu denklemin yalnızca bir kısmıdır. İPod’unuzun boşta kaldıktan sonra ekranı ne kadar hızlı kilitleyeceğini de kontrol edebilirsiniz. Ne kadar hızlı kilitlenirse, pil ömründen o kadar hızlı tasarruf etmeye başlayabilirsiniz. Yönetin Otomatik kilit seçeneği Ayarlar > Ekran parlaklığı bu pil ömrü tasarrufundan yararlanmak için.

Düşük Güç Modunu Kullanın

iOS 10'da düşük güç modu seçeneği

Piliniz son derece düşükse ve daha fazla can almanız gerekiyorsa, Apple size Düşük Güç Modu adlı bir ayar yaptırmıştır. Bu, bir iPod’daki birkaç ayarı otomatik olarak ayarlamaya yarayan tek dokunuşlu bir özelliktir ve potansiyel olarak üç saate kadar pil ömrü ekler. Düşük Güç Modu bazı özellikleri devre dışı bıraktığından, bunu yalnızca pil hızla boşaldığında kullanmak en iyisidir, ancak bir sonraki yeniden şarja kadar açık tutmanız gerekir. Git Ayarlar > Bataryave etkinleştir Düşük Güç Modu açmak için.

Pili Tüketen Uygulamaları Bulun

iOS pil kullanım ekranı

Bazı uygulamalar pil tüketir ve iOS bu uygulamaları tanımlamanın bir yolunu sağlar. En çok hangi iPod uygulamalarının pili tükettiğini öğrendikten sonra, bu uygulamaları silebilir veya uygulamaların güncel olup olmadığını görebilirsiniz (güncellemeler bazen pil sorunlarını çözer). Git Ayarlar > Batarya Uygulamaları son gün veya hafta içindeki pil kullanımına göre görüntülemek için. Bu uygulamalara ihtiyacınız yoksa en büyük suçluları silin.

Reklamları Engellemek Pilden Tasarruf Sağlayabilir

safari içerik engelleyicileri

Web’e göz atarken reklamları görüntülemek bu pili tüketebilir. Bunun nedeni, reklamların sizi internette takip etmek için kullandıkları animasyonlu reklamlar ve izleme kodlarının pil ömrünü uzatmasıdır. Safari’de reklamları engellemeden önce App Store’dan bir içerik engelleme uygulaması yüklemeniz gerekir. Bir kez yaptıktan sonra açın Ayarlar > Safari > İçerik Engelleyicilerve geçiş anahtarını içerik engelleyicinin yanındaki yeşil / açık konuma getirin.

Pil Paketini Deneyin

techlink şarjı

Techlink
Yukarıda listelenen pil tasarrufu ipuçları yeterli değilse, bir pil takımı kullanmayı düşünün. Bunlar iPod’un dışına takılır ve ikinci bir pil görevi görür. İPod’lar için pil paketlerinin en güzel yanı, yapmanız gereken tek şey bunları iPod’unuzu yaptığınız gibi şarj etmek ve aygıtınıza bir kılıf gibi sığmalarıdır. Herhangi bir ayar ile uğraşmanıza gerek yok; sadece takın ve gidin.

Uygulamalardan Çıkmayın; Yardımcı Olmaz

İPhone X'de açık uygulamalar

Birçok kişi, açık uygulamaları kapatmanın pil ömrünü uzattığına inanıyor. Örneğin, bir sosyal medya uygulaması ve bir web tarayıcısı ile birlikte açık birkaç oyununuz varsa, iPod’unuzun bazılarını kapatırsanız pili daha yavaş bitirir. Gerçekte, bu uygulamaları kapanmaya zorlamak pilin daha hızlı bitmesine neden olabilir. Bununla ilgili daha fazlasını okuyabilirsiniz.