Skip to content

İPod’da Hareket Halinde Çalma Listeleri Nasıl Oluşturulur

18 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • İPod Nano Giriş ekranında Müzik > Çalma listeleri. Aşağı kaydırın ve dokunun Ekle. Dokunmak + Yeni çalma listesine eklemek için şarkının yanında.
 • Tıklama tekerleğine sahip bir iPod’da: Bir şarkı, albüm veya sanatçıyı bulun, ortadaki düğmeyi tıklayıp basılı tutun, ardından seçmek için tıklayın. On-The-Go’ya Ekle.
 • Tıklama çarkı oynatma listesini kaydetme: kaydırarak Çalma listeleri > Tıklayın > Giderken > Tıklayın. Listenin en altına gidin ve seçin Oynatma Listesini Kaydet.

Bu makale, On-The-Go Çalma Listeleri adı verilen bir özelliği kullanarak doğrudan iPod’unuzda bir çalma listesinin nasıl oluşturulacağını açıklar. İTunes’da veya bilgisayarda bir çalma listesi oluşturmanıza gerek yok. Buradaki bilgiler 6. ve 7. nesil iPod Nano’ları ve tıklama tekerlekli iPod’ları kapsar: iPod Classic, daha eski iPod Nanoları ve iPod Mini.

6. ve 7. Nesil iPod Nano

6. ve 7. nesil iPod Nano’da çalma listeleri oluşturmak, onları diğer iPod’lardan çok iPhone veya iPod touch’ta yapmaya benzer. Bunun nedeni, bu iPod Nano’larının tıklama tekerlekleri yerine dokunmatik ekranlara sahip olmasıdır. İşte yapmanız gerekenler:

 1. Dokunmak Müzik iPod Nano’nun Ana ekranında.

 2. Dokunmak Çalma listeleri.

 3. Ortaya çıkarmak için ekranı yukarıdan aşağıya doğru kaydırın. Ekle ve Düzenle düğmeler.

 4. Dokunmak Ekle.

 5. Çalma listesine eklemek istediğiniz bir şarkıyı bulmak için iPod Nano’daki müzikte gezinin.

 6. Eklemek istediğiniz şarkıyı bulduğunuzda, + onun yanında.

 7. Çalma listesine eklemek istediğiniz kadar çok şarkı için bu işlemi tekrarlayın.

 8. Bitirdiğinizde Bitti oynatma listesini kaydetmek için.

İPod Nano, çalma listesini sizin için otomatik olarak adlandırır. İsmi değiştirmek isterseniz, iPod’unuzu bir bilgisayara bağlamanız ve bunu iTunes’da yapmanız gerekir çünkü iPod Nano’nun klavyesi yoktur.

Click Wheels ile iPod’lar: iPod Classic, Eski iPod Nanoları ve iPod Mini

İPod’unuzun bir tıklama tekerleği varsa, işlem farklıdır:

 1. On-The-Go Çalma Listenize eklemek istediğiniz bir şarkı, albüm veya sanatçı bulana kadar iPod’unuzdaki müziğe göz atarak başlayın.

 2. Yeni bir seçenekler grubu görünene kadar iPod’un orta düğmesini tıklayın ve basılı tutun.

 3. Seçmek için tıklama tekerini kullanın On-The-Go’ya Ekle ve ortadaki düğmeyi tıklayın. Bu, şarkıyı çalma listesine ekler.

 4. Eklemek istediğiniz kadar çok öğe için bu adımları tekrarlayın.

 5. Oluşturduğunuz On-The-Go Çalma Listesini görüntülemek için, iPod menülerine göz atın ve Çalma listeleri. Listenin en altına gidin ve vurgulayın Giderken. Eklediğiniz şarkıları eklediğiniz sırayla listelenmiş olarak görmek için ortadaki düğmeyi tıklayın.

Hareket Halinde Oynatma Listesini Click Wheel iPod’da Kaydetme

Oynatma listesini oluşturduktan sonra bile kalıcı olarak kaydedilmez. Çalma listenizi kaydetmezseniz ve 36 saat içinde dinlemezseniz, iPod onu siler. Çalma listesini kaydetmek için:

 1. Kaydırmak için tıklama tekerleğini kullanın. Çalma listeleri ve ortadaki düğmeyi tıklayın.

 2. Seçiniz Giderken ve ortadaki düğmeyi tekrar tıklayın.

 3. Listenin en altına gidin ve seçin Oynatma Listesini Kaydedin. Bu, oynatma listesini cihazınıza kaydeder. Çalma listeleri menü olarak Yeni Oynatma Listesi 1 (veya bölümdeki diğer oynatma listelerine bağlı olarak 2 veya 3).

 4. Çalma listesinin adını düzenlemek için iPod’u iTunes ile eşzamanlayın ve orada adı değiştirin.

Click Wheel iPod’da Çalma Listesi Nasıl Silinir

Çalma listesini iPod’unuzdan kendiniz silmeyi tercih ediyorsanız, şu adımları izleyin:

 1. İPod menülerine göz atın Çalma listeleri ve onu seçin.

 2. Seçiniz Giderken

 3. Vurgulayın Oynatma Listesini Temizle düğmesini tıklayın ve ortadaki düğmeyi tıklayın.

iPod Shuffle

Maalesef iPod Shuffle sahipleri: Shuffle’da On-The-Go Çalma Listesi oluşturamazsınız. Bu tür bir çalma listesi oluşturmak için, seçtiğiniz şarkıları görebileceğiniz bir ekrana ihtiyacınız var ve Shuffle’da bir tane yok. İTunes’da çalma listeleri oluşturmak ve bunları Shuffle’ınız ile eşzamanlamakla yetinmelisiniz.