Skip to content

ISO Dosyasını Diske Yazma (Adım Adım Kılavuz)

10 de Nisan de 2021

Bir ISO dosyası, CD, DVD veya BD gibi bir diskte olması gerekenlerin bir “görüntüsüdür”. ISO dosyasının kendisi bir diske yazılıncaya (yakılıncaya) kadar genellikle yararsızdır. Bilgisayarınızda zaten bulunan disk yazma yazılımında, özellikle ISO ve diğer görüntü dosyalarını optik disklere yazmak için tasarlanmış bir “görüntü yazma” veya “görüntü yakma” seçeneği olabilir. Bununla birlikte, yazma yazılımınızın ISO dosyalarını yazmasını sağlamakta sorun yaşıyorsanız veya ücretsiz olarak kullanılabilen bir ISO yazma programını kullanarak ayrıntılı bir kılavuzu tercih ediyorsanız, bu adım adım görsel kılavuz size yardımcı olacaktır. Burada bir araya getirdiğimiz talimatlar, bir diske bir ISO dosyası yazmak için Free ISO Burner yazılımını kurma ve kullanma sürecinde size yol gösterir. Başlamadan önce öğreticinin tamamına göz atmaktan çekinmeyin.

Ücretsiz ISO Burner Yazılımını İndirin

Ücretsiz ISO Burner İndirme Bağlantısı.

Free ISO Burner, ISO görüntü CD’si, DVD’si veya BD disklerini yazdıran ücretsiz bir programdır, bu nedenle yapmanız gereken ilk şey, yazılımı indirebilmeniz için Free ISO Burner web sitesini ziyaret etmektir. İndirme sayfasının en altına gidin ve seçin Ücretsiz ISO Burner’ı İndirin (SoftSea Mirror).

İndirmenin Başlamasını Bekleyin

Ücretsiz ISO Yazıcı için SoftSea.com İndirme Sayfasını gösteren ekran görüntüsü

Ücretsiz ISO Burner için SoftSea.com İndirme Sayfası.

Bu sonraki ekran aslında SoftSea adlı bir web sitesinde. SoftSea fiziksel olarak Free ISO Burner programını barındırır, ancak burada tek yapmanız gereken, indirilen varlıklardan birkaç dakika önce beklemektir. Bu sayfada her tür “indirme” bağlantısı vardır, ancak bunların çoğu, bu veya diğer programlar için indirme bağlantıları olarak görünecek şekilde gizlenmiş reklamlardır. Burada herhangi bir şeye tıklamanıza gerek yok. Bekleyin, Free ISO Burner yazılımı yakında indirilmeye başlayacak.

Ücretsiz ISO Burner’ı İndirin

Windows 10'da Chrome aracılığıyla Ücretsiz ISO Burner'ın indirilmesini gösteren ekran görüntüsü

Ücretsiz ISO Burner İndir.

Son adımda SoftSea.com indirme sayfasını bekledikten sonra, gerçek Free ISO Burner programı indirilmeye başlayacaktır. Küçük olduğundan, siz başladığını fark etmeden indirmeyi bitirebilir. İstenirse, şunu seçin: Kayıt etmek veya Farklı kaydet veya İndir programı — sadece buradan çalıştırmayın veya açmayın. Bu muhtemelen iyi olsa da, bazen işleri karmaşıklaştırır. Yukarıdaki ekran görüntüsü, Google Chrome tarayıcısını kullanarak Windows 10’da Free ISO Burner’ı nereye kaydedeceğinizi soran mesajı gösteriyor. Bu dosyayı başka bir tarayıcı veya farklı bir işletim sistemi kullanarak indirirseniz, indirme ilerleme yöneticiniz veya göstergeniz farklı görünebilir.

Ücretsiz ISO Yazıcı Programını Başlatın

Free ISO Burner v1.22 ekran görüntüsü

Ücretsiz ISO Burner Program Arayüzü.

Free ISO Burner’ı indirdikten sonra, dosyayı bulun ve çalıştırın. Free ISO Burner taşınabilir bir uygulamadır, yani yüklenmesi gerekmez – sadece üzerine çift tıklayın ve yazılım çalışır. Yerini bulmakta sorun yaşıyorsanız FreeISOBurner.exe yeni indirdiğiniz dosyayı kontrol edin Masaüstü Bilgisayar ve İndir klasörler, indirilen dosyaları depolamak için en yaygın iki konum. 3. Adımda belirli bir klasör seçmeniz istenirse, o klasöre bakın.

Optik Sürücüye Boş Disk Yerleştirin

Boş bir diskin resmi

ISO Görüntüsünün Yazılması için Boş Disk.

ISO dosyasını yazmak için optik sürücünüze boş bir disk yerleştirin. Ücretsiz ISO Yazıcı, tüm standart CD, DVD ve BD disk türlerini destekler. Ancak, ISO görüntünüz başına uygun boyutta boş disk kullanmalısınız. Örneğin, bir CD’den daha büyük ancak bir BD’den daha küçük olan bir ISO dosyası bir DVD’ye yazdırılmalıdır, vb. Bu bilgilerin kararınızda yardımcı olabileceğini düşünüyorsanız, bu Optik Ortam Depolama Kapasiteleri Tablosuna başvurabilirsiniz.

Yazmak İstediğiniz ISO Dosyasını Bulun

Windows 10'da dosyalara nasıl göz atılacağını gösteren ekran görüntüsü

ISO Görüntü Dosyası Seçimi İletişim Kutusu.

Free ISO Burner program penceresine geri dönün, Açık uzun metin kutusunun sağında, başlığın altında ISO Dosyası. Açık yukarıda gördüğünüz pencere açılacaktır. Diske yazmak istediğiniz ISO dosyasını bulmak için gerekirse sürücülerinizde ve klasörlerinizde gezinin.

Seçilen ISO Dosyasını Seçin ve Onaylayın

Windows 10'da bir ISO dosyasına nasıl göz atılacağını gösteren ekran görüntüsü

ISO Dosya Seçimi.

Artık yazmak istediğiniz ISO dosyasını bulduğunuza göre, üzerine bir kez sol tıklayın ve ardından Açık. ISO dosyanızın yolu içine yapıştırılmış olarak Free ISO Burner ana program penceresine geri dönmelisiniz. ISO Dosyası Metin kutusu.

Seçili Sürücüyü Onaylayın

Free ISO Burner'da bir disk sürücüsünü gösteren ekran görüntüsü

Ücretsiz ISO Burner Sürücü Seçeneği.

Bakılması gereken bir sonraki şey, Sürüş seçenek … bir tane olduğunu varsayarak. Yazma yeteneklerine sahip birden fazla optik disk sürücünüz varsa, burada listelenen birden fazla seçeneğiniz olabilir. Seçtiğiniz sürücünün gerçekte diske sahip olduğunuz sürücü olup olmadığını kontrol edin.

ISO Görüntü Yazmayı Başlatmak için Yaz’a tıklayın

Yeni bir disk oluşturan Ücretsiz ISO Burner'ın ekran görüntüsü

Ücretsiz ISO Yazıcıda ISO Görüntü Yazma.

Seçiniz Yanmak ISO dosyasını sürücüdeki diske yazma işlemini başlatmak için. Yazmanın gerçekleştiğini bileceksiniz çünkü durum BOŞTA -e YAZI, artan bir yüzde göstergesi göreceksiniz ve ilerleme çubuğunun hareket ettiğini göreceksiniz. Aşağıdaki maddeleri tartışmayı atladım Seçenekler çünkü optik sürücünüzle veya Free ISO Burner’ınızla ilgili bir sorunu gidermediğiniz sürece ayarlama yapmanız gerekmez.

ISO Görüntüsünün Yazmayı Bitirmesini Bekleyin

Free ISO Burner'da başarılı bir disk yazımını gösteren ekran görüntüsü

Ücretsiz ISO Brülör Görüntü Yazma Tamamlandı.

Ücretsiz ISO Burner, durum tekrar olarak değiştiğinde ISO dosyasını yakma işlemini tamamladı BOŞTA ve görüyorsun Tamamlanan ISO görüntüsünü yaz içinde İlerleme Kutu. Bu gerçekleştiğinde, disk otomatik olarak sürücüden çıkar. ISO görüntüsünü yazmak için geçen süre çoğunlukla ISO dosyasının boyutuna ve optik sürücünüzün hızına bağlı olacaktır, ancak genel bilgisayarınızın hızının da etkisi vardır.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

ISO dosyalarını yazma ve kullanma konusunda yardım için lütfen ISO Görüntü Dosyasını DVD’ye Yazma kılavuzumuzun altındaki “Daha Fazla Yardım” bölümüne bakın.