Skip to content

ISO Görüntü Dosyasını DVD’ye Yazma

6 de Mayıs de 2021

Bir ISO dosyası indirdikten sonra ne yaparsınız? Bir ISO dosyası, DVD gibi bir diskin görüntüsüdür, bu nedenle çoğu durumda onu kullanmak için önce bir USB sürücüsüne veya diske yaz. Bir ISO görüntü dosyasını DVD’ye düzgün bir şekilde yazmak, başka herhangi bir dosyada yaptığınız gibi ISO dosyasını yazmaktan biraz farklıdır ve bu, ISO dosyasını diske kopyalamaktan tamamen farklıdır. Yazma yazılımınızda “görüntü yazdır” veya “görüntü yaz” seçeneğini seçmeniz ve ardından dosyayı seçmeniz gerekir.

Cankurtaran / Derek Abella
Neyse ki, Windows’un daha yeni sürümleri, bunu çok kolaylaştıran yerleşik bir ISO yazıcı aracı (aşağıda açıklanmıştır) içerir. Bununla birlikte, Windows’un eski bir sürümünü kullanıyorsanız veya özel bir araç tercih ediyorsanız, bunların altındaki ikinci yönergelere bakın. Yazmanız gereken bir ISO görüntünüz var, ancak bir DVD yazıcı sürücünüz veya boş diskiniz yok mu? Bunun yerine ISO’nuzu bir USB sürücüye yerleştirme konusunda eksiksiz bir eğitim için USB’ye Bir ISO Dosyası Nasıl Yazılır konusuna bakın.

Bir ISO Görüntü Dosyasını DVD’ye Yazma

Zaman gerekli: Bir ISO görüntü dosyasını DVD’ye yazdırmak çok kolaydır ve genellikle 15 dakikadan az sürer. Bu prosedür, ISO görüntülerini CD’lere veya BD’lere yazmak için de çalışır. Aşağıdaki adımlar yalnızca Windows 10, Windows 8 veya Windows 7’de bir ISO dosyası yazıyorsanız geçerlidir. Windows’un eski bir sürümü için geçerli talimatlara ihtiyacınız varsa sonraki bölüme geçin.

 1. Disk sürücünüzde boş bir disk olduğundan emin olun. Optik sürücünüz desteklediği sürece, bu disk boş bir DVD, CD veya BD olabilir. Bir ISO dosyasıyla yazılan bir disk genellikle başka amaçlar için kullanılamayacağından, olabildiğince küçük boyutlu diski kullanın. Örneğin, kullandığınız ISO dosyası sadece 125 MB ise, daha ucuz bir boş CD’niz varsa DVD veya BD kullanmayın. Belirli türdeki disklerin ne kadar veri tutabileceği hakkında daha fazla bilgi için bu Optik Depolama Türlerine Genel Bakış konusuna bakın.

 2. ISO dosyasına sağ tıklayın veya dokunup basılı tutun ve ardından Disk görüntüsünü yazdır açmak için Windows Disk Görüntü Yazıcısı pencere. Windows 7 kullanıyorsanız, ISO dosyasına çift tıklayabilirsiniz. Windows 10 veya Windows 8’de bir ISO’ya çift tıklamak veya çift dokunmak, dosyayı sanal disk olarak bağlayacaktır.

 3. “Disk yazıcı:” açılır menüsünden doğru CD, DVD veya BD yazıcısını seçin.

  E: CD veya DVD yazmak için sürücü

  Her zaman olmasa da, genellikle tek bir seçenek vardır: “D:” sürücüsü.

 4. Seçiniz Yanmak ISO görüntüsünü diske yazdırmak için. Bir ISO dosyasını yazmak için gereken süre, hem ISO dosyasının boyutuna hem de disk yazıcınızın hızına bağlıdır, bu nedenle tamamlanması birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebilir.

  Windows Disk Görüntü Yazıcısında Yaz düğmesi

  ISO görüntüsünü yakmadan önce isteğe bağlı olarak “Yazdıktan sonra diski doğrula” nın yanındaki kutuyu işaretleyebilirsiniz. Verilerin bütünlüğü önemliyse, örneğin diske aygıt yazılımı yazıyormuş gibi, bu yararlıdır. How-To-Geek’te bunun ne anlama geldiğine dair iyi bir açıklama var.

 5. Yazma işlemi tamamlandığında, disk disk sürücüsünden çıkar ve “Durum” açıklamasında “Disk görüntüsü diske başarıyla yazıldı” der.

  Windows'un başarılı CD yazma mesajı

 6. Artık pencereyi kapatabilir ve ISO-dosya-döndürülmüş-diski ne için ihtiyacınız olursa olsun kullanabilirsiniz.

Diskin içeriğini görüntülerseniz, birçok dosya ve klasör görebilirsiniz. Peki ISO dosyasına ne oldu? ISO dosyasının sadece diskin tek dosyalı bir temsili olduğunu unutmayın. Bu ISO dosyası, şu anda diskte gördüğünüz tüm dosyaların bilgilerini içeriyordu.

ISO Dosyasını Ücretsiz ISO Burner ile DVD’ye Yazma

Yerleşik Windows Disk Görüntü Yazıcısı aracı Windows Vista veya Windows XP’de mevcut değildir, bu nedenle ISO dosyasını bir diske yazmak için üçüncü taraf bir program kullanmanız gerekir. Free ISO Burner adlı bir uygulamayla bunu şu şekilde yapabilirsiniz: Free ISO Burner, Windows 10, 8, 7, Vista ve XP’de çalışır ve çeşitli DVD, BD ve CD türlerinden herhangi birine bir ISO görüntü dosyası yazar. var olan diskler.

Ekran görüntülerini mi tercih ediyorsunuz? Tam bir gözden geçirme için Adım Adım Bir ISO Dosyası Yazma Kılavuzumuzu deneyin!

 1. Yalnızca ISO dosyalarını yazarak kullanımı gerçekten kolaylaştıran tamamen ücretsiz bir program olan Free ISO Burner’ı indirin. Ücretsiz ISO Burner tamamen ücretsiz ve tamamen işlevsel. ANCAK, indirme sayfaları (SoftSea.com tarafından barındırılmaktadır) biraz yanıltıcıdır. Reklamlarının sizi başka bir şey indirmeye ikna etmesine izin vermeyin. Ayrıntılar için eğiticimizin 2. Adımındaki uyarıya bakın. Farklı bir ISO yazıcı aracı seçmeyi tercih ederseniz, sayfanın altındaki önerilere bakın. Elbette, bunu yaparsanız, aşağıdaki Free ISO Burner ile ilgili talimatlar tam olarak geçerli olmayacaktır.

 2. Çift tıklayın veya çift dokunun. ÜcretsizISOBurner yeni indirdiğiniz dosya. Free ISO Burner programı başlayacaktır. Free ISO Burner bağımsız bir programdır, yani yüklenmez, sadece çalışır. Bu, bu ISO brülörünü büyük kurulumlara sahip diğerlerine tercih etmemizin bir başka nedenidir.

 3. Sürücünüze boş bir disk yerleştirin.

 4. Seç Açık program penceresinin üst tarafındaki boş metin kutusunun yanında.

 5. Boş diske yazmak istediğiniz ISO dosyasını bulun ve seçin ve Açık onaylamak.

  Free ISO Burner penceresinde Aç düğmesi

 6. Aşağıdaki seçeneğin Sürüş aslında, yukarıdaki 3. Adımda boş diski yerleştirdiğiniz optik sürücüdür. Birden fazla optik sürücünüz varsa, burada seçim yapmak için birden fazla seçeneğiniz olabilir.

 7. Özelleştirmeleri atlayın Seçenekler ne yaptığınızı bilmiyorsanız alan. Bir sorunu gidermediğiniz sürece, en fazla yeni disk için bir birim etiketi yapılandırmak isteyebilirsiniz, ancak buna gerek yoktur.

 8. Seçiniz Yanmak ISO dosyası yazma işlemini başlatmak için.

  Windows'taki Free ISO Burner uygulamasında düğmesi yazdır

  ISO dosyasının ne kadar büyük olduğuna ve disk yazıcınızın ne kadar hızlı olduğuna bağlı olarak, ISO yazma işlemi yalnızca birkaç saniye veya birkaç dakika sürebilir.

 9. Yazma işlemi tamamlandığında, disk otomatik olarak sürücüden çıkar. Daha sonra diski çıkarabilir ve Free ISO Burner’ı kapatabilirsiniz.

Daha Fazla Yardım ISO Görüntülerini Disklere Yazma

Bir optik olmalı brülör ISO dosyalarını diske yazmak için. Yalnızca standart bir CD, DVD veya BD sürücünüz varsa, ISO dosyalarını yazamazsınız. Bazı bellek testi programları, sabit disk silecekleri ve virüsten koruma araçları gibi birçok ISO dosyasının, yazıldıktan sonra başlatılması amaçlanmıştır. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, daha fazla bilgi için Bilgisayarınızı CD, DVD veya BD Diskten Nasıl Önyükleyebilirsiniz kılavuzumuza bakın. Free ISO Burner’a ek olarak bulunan diğer bazı ücretsiz ISO yazıcı programları arasında CDBurnerXP, ImgBurn, InfraRecorder, BurnAware Free, Jihosoft ISO Maker ve Active ISO Burner bulunur. Disk İzlencesi, Finder veya bir terminal kullanarak macOS’ta bir ISO dosyası da yazabilirsiniz.