Skip to content

İşsizlik Banka Kartı, Sinyal Artan Dolandırıcılığı Nasıl Dondurur?

22 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Dolandırıcılık nedeniyle yakın zamanda Kaliforniya’da yüz binlerce işsizlik banka kartı dondurulmuştu.
  • Uzmanlar, çevrimiçi kredi ve banka kartı sahtekarlığının arttığını söylüyor.
  • Saygın şirketleri kullanın ve kendinizi korumak için bir izleme sistemi kurun.
erhui1979 / Getty Images
Uzmanlar, Kaliforniya’daki yüzbinlerce işsizlik banka kartının dolandırıcılık nedeniyle dondurulmasının dünya çapında kart kötüye kullanımının artmakta olduğunun bir işareti olduğunu söylüyor. Kaliforniya yetkililerinin bu eylemi, koronavirüs salgınının ekonomik etkileriyle zaten mücadele eden işsiz insanlara büyük zorluklar yaşatacak gibi görünüyor. Gözlemciler, fonlara erişim sağlamanın biraz zaman alabileceğini söylüyor. Borç veren Clarify Capital’in Finans Direktörü Nishank Khanna bir e-posta röportajında, “Pek çok kişi faturalarını ödemek için devlet yardımına güveniyor ve geçimini olduğu gibi zar zor buluyor,” dedi. “Kimliklerini doğrulayabilseler ve fonlara erişebilseler bile, ana gelir kaynaklarına erişimleri olmadan günler veya haftalar geçiriyorlar. Toprak sahipleri, borç verenler ve tahsilat kurumları beklemeyecekler. işler çözüldükten sonra arayın. ”

Bir Videoda Suçunuzla Övünmeyin

Eyalet İstihdam Geliştirme Departmanı (EDD), 350.000 banka kartının, tek bir adreste çok sayıda hak talebi de dahil olmak üzere bir dizi dolandırıcılık işareti nedeniyle dondurulduğunu söylüyor. Kolluk kuvvetleri, her biri 20.000 dolarlık sahte kartlar bulduklarını söyledi. Ağustos ayından bu yana sahtekarlık nedeniyle yapılan 40’tan fazla tutuklama arasında, işsizlik yardımı dolandırıcılığı yapmakla ilgili bir müzik videosunda övünen bir rapçi Los Angeles’ta gözaltında. EDD bir haber bülteninde, “Bakanlığın en büyük önceliği, bu gruptaki dolandırıcı saldırılarından etkilenmiş olabilecek tüm davacıların kimliğini hızlı bir şekilde doğrulamaktır, bu arada biz de potansiyel olarak dolandırıcılık iddialarını durdurmak için çalışıyoruz,” dedi. “Pek çok kişi faturalarını ödemek için devlet yardımına güveniyor ve zar zor geçiniyorlar.” Uzmanlar, vakanın tüketicilere çevrimiçi dolandırıcılığın artmakta olduğuna dair bir uyarı olduğunu söylüyor. Amerika Birleşik Devletleri 2018’de kredi ve banka kartı dolandırıcılık kayıplarında 9,47 milyar dolarlık bir kayıp yaşadı. Gizlilik firması ProPrivacy’de yazar olan Attila Tomaschek bir e-posta röportajında, “Banka kartı dolandırıcılığı, maalesef gerçekten oldukça yaygın ve endişe verici bir şekilde,” dedi. “Özellikle böyle bir zamanda, küresel bir pandeminin bu kadar çok insanın işsizlik maaşı başvurusunda bulunmasıyla büyük bir mali krizi tetiklediği bir zamanda, sistemi dolandırmak için fırsatlar büyüyor.”

Dikkatli ol

Gözlemciler, tüketicilerin kendilerini dolandırıcılığa karşı korumak için adımlar atması gerektiğini söylüyor. Khanna, önce uyarıları ayarlayın, dedi. “Banka kartınızda mobil uyarılar ayarlamak, banka kartı etkinliğinizi izlemenize yardımcı olabilir,” diye ekledi. “Bilgili olmak, şüpheli bir etkinlik meydana geldiğinde hemen harekete geçmenize olanak tanır. Hızlı hareket etmek, herhangi bir hasarın boyutunu azaltmaya yardımcı olabilir.” Ayrıca, “bu şirketler bilgilerinizi korumak için kapsamlı güvenlik önlemlerine sahip oldukları” için, çevrimiçi satın alma işlemlerini tamamlamak için PayPal gibi tanınmış ödeme işleme şirketlerinin kullanılmasını önermektedir.

Siber Saldırı Hacker, dijital arayüzde kod içeren dizüstü bilgisayar kullanıyor.

sukanya sitthikongsak / Getty Images
Kimlik avı dolandırıcılıklarına karşı da dikkatli olun. Khanna, “E-postaları açarken ve çevrimiçi işlemleri tamamlarken gerekli özeni göstermeniz kötü bir durumdan kaçınmanıza yardımcı olabilir” dedi. “Her zaman sağlıklı bir şüphecilik uygulayın ve kişisel bilgilerinizi çevrimiçi olarak her girdiğinizde, bunu güvenilir ve güvenli bir sağlayıcıyla yaptığınızı iki kez kontrol edin.” Bir e-posta röportajında, Comparitech’in gizlilik savunucusu Paul Bischoff, özellikle benzin istasyonu pompalarında satış noktalarında kartlı süzgeçlere dikkat edin. “Çevrimiçi alışveriş yaparken gerçek banka kartı bilgilerinizi girmek yerine maskeli veya jetonlu bir kart veya ödeme yöntemi kullanın” diye ekledi. “Olağandışı faaliyetler için hesap bildirimlerini yakından takip edin. Birkaç sentlik küçük ücretleri göz ardı etmeyin. Bunlar genellikle suçlular tarafından bir kartın hala geçerli olup olmadığını kontrol etmek için kullanılır.” “Banka kartı sahtekarlığı, ne yazık ki, gerçekten oldukça yaygın ve endişe verici bir şekilde.” Uzmanlar, banka kartlarından tamamen kaçınmanın çoğu işlem için en iyi seçenek olabileceğini söylüyor. Finansal tavsiye sitesi Young and Finance’in sahibi Jaquetta Ragland bir e-posta röportajında ​​”Benzin, marketler, büyük mağazalar, çevrimiçi alışveriş, seyahat ve araba kiralama şirketleri gibi günlük harcamalar için bir kredi kartınız olsun” dedi. “Banka kartlarını yalnızca kamu hizmetleri, kira / ipotek ve saygın şirketlerle yapılan ödemeleri ödemek için kullanmalıdır. Bu, banka kartı bilgilerinin ifşa olma riskini azaltacaktır.” Banka kartı kullanmayı seçenler için tetikte olmak akıllıca olacaktır. Amazon Prime Day, masrafları artırmanızın tek nedeni olmayabilir.