Skip to content

İSS’mden İnternet Geçmişini İsteyebilir miyim?

10 de Mart de 2023

Bilinmesi gereken

 • Tarama geçmişinizi İSS’nizden alamazsınız, ancak arama geçmişinizi görüntülemenin ve çevrimiçi gizliliğinizi korumanın başka yolları da vardır.
 • ABD hükümeti, İSS’lerin müşterilerin internet geçmişinin kayıtlarını en az 90 gün boyunca tutmasını zorunlu kılar.
 • İSS’nizin (veya hükümetin veya bilgisayar korsanlarının) internet geçmişinizi izlemesini istemiyorsanız, bir sanal özel ağa (VPN) yatırım yapın.

Bu makale, genel olarak neden ISP’nizden göz atma geçmişinizi alamadığınızı açıklamaktadır.

İSS’mden İnternet Geçmişimi İsteyebilir miyim?

İSS’nizin internet geçmişinizi takip ettiği doğru olsa da, çoğu İSS bu bilgiyi müşteriye bile vermez. Yine de, sormaktan asla zarar gelmez. Kesin olarak bilmenin tek yolu, sağlayıcınıza danışmak.

İSS’m İnternet Geçmişimi Görebilir mi?

İSS’niz, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin ve indirdiğiniz dosyaların kayıtlarını tutar. Tüm ISP’lerin, müşteri verilerinin nasıl kullanıldığını, saklandığını ve güvence altına alındığını açıklayan bir gizlilik politikası vardır. Web sitesinin nasıl şifrelendiğine bağlı olarak (HTTP veya HTTPS yoluyla), İSS’niz yalnızca ziyaret ettiğiniz sitelerin alan adlarını görebilir veya URL’nin tamamını görebilir. Çoğu İSS, verilerinizi gizli tuttuğunu iddia eder, bu nedenle hiç kimse aktif olarak internet geçmişinizi incelemez. Ancak, hükümetten kayıt istendiğinde, kolluk kuvvetlerine uymak zorundadırlar. Örneğin, çevrimiçi korsanlığı kovuşturmak için ISP kayıtlarının kullanıldığı durumlar olmuştur. İSS’nizin internet geçmişinizi izlemesini istemiyorsanız, çevrimiçi gizliliğinizi korumak için IP adresinizi gizleyen bir sanal özel ağ (VPN) edinin.

Bir İSS Tarama Geçmişini Ne Kadar Süre Tutar?

Amerika Birleşik Devletleri’nde, 1996 tarihli Elektronik İletişim İşlem Kayıtları Yasası, internet servis sağlayıcılarının tüm müşteri kayıtlarını en az 90 gün boyunca tutmasını gerektirir. Gereklilik diğer bazı ülkelerde daha da uzundur. Faturalandırmayla ilgili kayıtları tutabilmelerine rağmen, ISP’lerin bu süreden sonra bu verilerin çoğunu atması yaygın bir uygulamadır. Verilerinizin pazarlama amacıyla üçüncü şahıslara satılmadığından emin olmak için İSS’nizin gizlilik politikasını gözden geçirin.

İnternet Hizmet Geçmişimi Nasıl Kontrol Edebilirim?

İSS’niz büyük olasılıkla internet geçmişinizi vermeyecek olsa da, tarayıcınızın arama geçmişini kontrol etmenin yolları vardır. Çocuklarınız varsa, çocukların yetişkinlere uygun siteleri görmesini engellemek için bazı ebeveyn kontrol yazılımları indirmeyi düşünün. Hesabınızda görünen gizemli çevrimiçi satın alma işlemlerinden endişe ediyorsanız, bankanızla iletişime geçmelisiniz.

SSS

 • Ebeveynler, ISP’lerinden çocuklarının tarama geçmişini isteyebilir mi?

  Duruma göre değişir. Tarama geçmişiniz için bir İSS talep ederken olduğu gibi, çoğu İSS bu bilgiyi vermez, ancak sormaktan zarar gelmez. Ebeveynler, çocuklarının tarama geçmişiyle ilgili endişeleri varsa, cihazlarındaki web tarayıcılarında tarama geçmişini görüntülemeyi tercih edebilirler.

 • İnternet geçmişinizi İSS’nizden nasıl gizlersiniz?

  İnternet geçmişinizi İSS’nizden gizlemenin birkaç yolu vardır. Tor gibi özel bir tarayıcı kullanabilir, ISP’yi atlamak için bir VPN kullanabilir veya web tarayıcı güvenliğini artırmak için HTTPS Everywhere tarayıcı uzantısını kullanabilirsiniz.

 • İSS’ler internet geçmişinizi satabilir mi?

  Nerede yaşadığına bağlı. ABD’de ISP’ler tanımlayıcı olmayan verileri toplayabilir ve satabilir. Endişeleniyorsanız, Apple ve Cloudfare, geçmişinizi görememesi ve satmaması için İSS’nizi atlayacak yeni bir DNS standardı öneriyor.