Skip to content

İTunes Film Kiralama Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

13 de Mayıs de 2021

Bir iOS cihazınız, Apple TV’niz, Mac’iniz veya Windows PC’niz olsun, Apple’dan film kiralamak kolaydır. Apple, iTunes’dan birkaç değişiklik yaptı, bu nedenle, kullandığınız aygıtlara ve işletim sistemlerine bağlı olarak, filmi kiralamak ve izlemek için farklı yazılımlar kullanacaksınız. Apple’dan bir film kiralamak isterseniz işin nasıl bittiği aşağıda açıklanmıştır:

 • MacOS’in Catalina sürümünü çalıştıran Mac’ler: Apple TV uygulaması
 • Mojave sürümünü ve macOS’in önceki sürümünü çalıştıran Mac’ler: iTunes
 • iOS cihazlar: Apple TV uygulaması
 • Apple TV: Filmler Uygulaması
 • Windows tabanlı PC’ler: iTunes

Apple’dan Film Kiralama ve İzleme Gereksinimleri

Apple’dan film kiralamak için üzerinde geçerli bir kredi veya banka kartı bulunan bir Apple Kimliğine ihtiyacınız olacak. Ayrıca yüksek çözünürlüklü filmler için saniyede en az 8 megabit yüksek hızlı bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacak. Yazılım söz konusu olduğunda, macOS’e (Apple TV uygulamasıyla birlikte gelir) veya daha eski bir macOS sürümünü çalıştırıyorsanız, iTunes, iOS veya tvOS’un en son sürümünü çalıştırmanız gerekir. Kiraladığınız filmleri Apple’dan izlemek için aşağıdakilerden birine ihtiyacınız olacak:

 • İOS 3.1.3 veya üzeri bir iPhone, iPod Touch veya iPad
 • Apple TV
 • Mac veya PC
 • İPod Classic
 • Bir iPod nano (3.-5. nesil)

Apple Film Kiralamalarında Maliyet Farkları

Apple’dan bir film kiralama fiyatını etkileyen birkaç faktör vardır. Temel fark, standart ve yüksek çözünürlüklü sürümler arasındadır. Aynı film için, HD sürümü SD sürümden daha pahalı, ancak aynı zamanda silinmiş sahneler ve uzun metrajlar gibi özel özellikler ve içerikler de içerebilir. Diğer kiralar, ekstra bir şey sundukları için daha yüksek fiyatlandırılır. Çoğu durumda bu, filmin henüz sinemadayken veya daha gösterime girmeden önce bir Apple kiralaması olarak sunulduğu anlamına gelir. Her iki durumda da filmi erken izlemek veya evden çıkmadan izlemek için prim ödüyorsunuz.

Apple Film Kiralama Şartları ve Süre Sınırları

Apple Film kiralama söz konusu olduğunda iki zaman sınırı vardır. İlki, satın alma işleminizi yaptıktan sonra filmi ne kadar süre izlemeniz gerektiğini belirler. Kiraladığınız günden itibaren 30 gününüz var. Filmi bu 30 günlük pencerede izlemezseniz, kiralamanızın süresi dolar ve yeniden kiralamanız gerekir. İkincisi, kiraladığınız filmi ilk kez oynamaya başladığınızda başlar. Oynat’a bastıktan sonra izlemeyi bitirmek için 48 saatiniz var. Aksi takdirde videonun süresi dolar ve yeniden kiralamanız gerekir. Filmi o dönemde istediğiniz kadar izleyebilirsiniz. Bir filmi izledikten sonra veya kiralama süresi sona ererse, cihazınız filmi otomatik olarak cihazlarınızdan kaldıracaktır.

Apple TV Uygulamasını Kullanarak Apple Film Kiralama Nasıl İndirilir

İnternete bağlı kaldığınız sürece, kiraladığınız filmleri izlemek için indirmenize gerek yok. Doğrudan Apple’dan bilgisayarınıza aktarırlar. Ancak seyahat edecekseniz, bunları indirebilir ve her yerde izleyebilirsiniz. Filmleri Apple TV’ye indiremezsiniz, yalnızca izlenebilirler. Aynı şey, Apple TV uygulamasını çalıştıran herhangi bir akıllı TV için de geçerlidir. Kiralamak istediğiniz filmi bulduğunuzu varsayacağız. Çevrimdışı görüntüleme amacıyla indirmek için:

 1. Seçiniz Kira ve ödemeyi onaylayın.

 2. Seçiniz Kirala ve Daha Sonra İzle.

 3. Hala Apple TV uygulamasındayken Kütüphane.

 4. Seçer Kiralık.

 5. Seçin indirme simgesi bir (aşağıya bakan bir oka sahip bulut) ve cihazınıza indirmeye başlayacaktır.

İTunes Kullanarak Apple Film Kiralama Nasıl İndirilir

Filmleri, Catalina öncesi işletim sistemini çalıştıran Mac’lerde ve Windows çalıştıran PC’lerde iTunes aracılığıyla yine de indirebilirsiniz. Bu ekran görüntüleri bir Mac’tedir, ancak Windows için iTunes’da aynı şekilde çalışır.

 1. İTunes’u açın, açılır menüyü görüntüleyin (pencerenin sol üst köşesinde bulunur) ve Filmler listeleme.

 2. Tıkla İzlenmemiş buton.

  İTunes'da Filmler'de İzlenmeyenler başlığı

 3. Sonraki ekran kiralamalarınızı gösterir. Tıkla Bulut Bilgisayarınıza indirmek için ikon.

Kiralanan Filmlerin Kullanılabilirliği

Apple TV uygulaması, Apple Kimliğinize bağlı tüm içerik için merkezi bir konum sağlar, ancak bu yalnızca satın aldığınız filmleri ve TV şovlarını kapsar. Satın alma işlemini yapmak için kullandığınız cihazdan bağımsız olarak, sahip olduğunuz herhangi bir cihazda bir iTunes kiralamayı izleyebilirsiniz, ancak aynı anda yalnızca birinde oynatılabilir. Böylece Mac’inizde bir kiralama satın alabilir, iPad’inizde başlatabilir ve Apple TV’nizde bitirebilirsiniz. Ancak onu iPad’inizde ve Apple TV’nizde aynı anda izleyemezsiniz.