Skip to content

İTunes Genius Nasıl Kurulur

11 de Mayıs de 2021

iTunes, beğendiğiniz müziği analiz eden, bunu milyonlarca diğer iTunes kullanıcısının bilgileriyle birleştiren, ardından yeni müzikler öneren ve mevcut parçalarınızdan harika sesli çalma listeleri oluşturan iTunes Genius adlı yerleşik bir özelliğe sahiptir. iTunes Genius’un kullanımı kolaydır ve müziğinizin keyfini çıkarmanız için yeni yollar oluşturur. İşte iTunes Genius’u açmak için adım adım bir kılavuz. Bu makaledeki talimatlar iTunes 8 ve sonraki sürümler için geçerlidir.

İTunes Genius Nasıl Kurulur

Genius başlamak için birkaç tıklama alır. Ayarlar iTunes Dosya menüsündedir. İTunes Genius’u açmak için:

 1. Git Dosya, seçin Kütüphane, sonra seç Genius’u Aç.

 2. Üzerinde Dahi ekran, seçin Genius’u açın.

  İTunes'da Genius kurulum ekranı

 3. İstenirse, Apple Kimliğinize giriş yapın (veya bir tane oluşturun) ve hizmetin hüküm ve koşullarını kabul edin.

 4. iTunes, Genius eşleşmelerini üç adımı kullanarak oluşturmak için biraz zaman alır:

  • İTunes arşiviniz hakkında bilgi toplayın: iTunes, arşivinizi tarar ve şarkıların ne sıklıkta çalındığı, onlara atanan yıldız derecelendirmeleri, sevilen olarak işaretlenen şarkılar ve daha fazlası gibi müzikleriniz hakkında bilgi toplar.
  • Bu bilgileri Apple ile paylaşın: iTunes bu bilgileri Apple’a gönderir. Apple bu bilgileri veritabanlarında saklar ve Genius sonuçlarınızı oluşturmak için kullanır.
  • Genius sonuçlarını sunun: Müzik ilgi alanlarınızı belirlemek için algoritmalar çalıştırdıktan sonra, Apple’ın sunucuları bu verileri iTunes’unuza gönderir. Bu veriler, benzer zevklere sahip kişilerin keyif aldığı müzikleri, satın alabileceğiniz, sahip olduklarınıza benzer müzik önerilerini ve daha fazlasını içerir.

  Bu işlem arka planda gerçekleşir, böylece programı devam ederken kullanabilirsiniz. Kesmek için seçin Dur.

  İTunes Genius'un açılmasını durduran düğme

 5. İlk kurulum işlemi tamamlandığında iTunes, Genius’un hazır olduğunu belirten bir ekran görüntüler. Yeni çalma listeleri oluşturmayı seçin veya Genius’un yeni müzik önermesini sağlayın.